Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Strácam sa v tebe (Jasinda Wilderová)

Strácam sa v tebe, dielo z pera úspešnej autorky románu Alfa, je príbeh o láske, strate, dôvere, ale najmä  o tom, aké dôležité je odpúšťanie. Čo si o tejto knihe myslím ja?

Mám pocit, akoby sa s románmi s tematikou mladej lásky roztrhlo vrece. Väčšina z nich je na jedno kopyto a je len veľmi ťažké nájsť príbeh, ktorý by nebol zlepencom svojich predchodcov. Na knihe Strácam sa v tebe ma zaujala najmä jej obálka - a následne aj zaujímavá anotácia. Bol som si vedomý toho, že príbeh možno nebude originálny a úplne dokonalý, avšak vedel som, že si ho jedného dňa určite prečítam. Ten deň nastal a s čistou hlavou môžem povedať, že svoje rozhodnutie neľutujem. Strácam sa v tebe je veľmi dobre vykreslený príbeh vznikajúcej lásky, ktorému nechýbajú dramatické momenty a nečakané zvraty. A práve vďaka jednoduchosti autorkinej štylistiky môže zaujať širokú škálu fanúšikov fikcie - od mládeže až po dospelých čitateľov.

Nell milovala Kyla, ktorý bol jej prvou ozajstnou láskou. Ich mladý vzťah však zanikol vo chvíli, keď Kyle tragicky zahynul a Nell sa musí vyrovnať s bolesťou a smútkom. Jej najväčšou oporou je Kylov starší brat Colton. Naučí ju, že bolesť treba prekonať, a spolu zistia, ako zaceliť staré rany. No čo ak vznikne z tohto priateľstva niečo väčšie? Nell opäť objavuje, aké je to byť milovaný... Zápletka príbehu vôbec nevyzerá zložito - a pre mňa ako milovníka jednoduchých kníh to bola pozitívna správa. Pri čítaní som si teda mohol oddýchnuť a aj napriek tomu som si ho naplno užil.

"Zabúdanie je najlepší spôsob, ako sa z toho dostať. 
Pomôže vám posunúť sa vpred."

Viacero čitateľov pri hodnotení tejto knihy porovnáva prvú a druhú polovicu. Niektorých zaujala práve tá prvá, v ktorej sa celý príbeh ešte len rozbiehal a ktorá je zameraná skôr na opisy a vytvorenie zápletky. Druhá ale prináša oveľa dynamickejší príbeh. Táto polovica ma zaujala oveľa viac, hoci som nepohrdol ani predošlými stranami. Postavy príbehu mi sadli a potešil som sa najmä autorkinej štylistike. Síce má na konte množstvo bestsellerov úspešných po celom svete, kniha bola písaná veľmi jednoducho, ale spôsob, ktorým príbeh písala, mi pripadal realisticky. Práve menej usporiadaná štylistika viet na určitých miestach dopomohla uveriteľnosti danej situácie. 

"...nikdy to nebola tá správna. A teraz je tu. Prečo? Tak veľmi 
som sa snažil na ňu zabudnúť, ale stále ma prenasleduje jej 
tvár, pery, telo pod čiernymi premočenými šatami."

Ak by som mal príbeh porovnať s ostatnými knihami tohto žánru, určite by Strácam sa v tebe nepatrilo medzi tie najlepšie, hoci od toho nemalo ďaleko. Bolo vidieť, že autorka ešte potrebuje na určitých veciach popracovať a odbremeniť príbeh od (síce malého) množstva hluchých miest. Na druhej strane musím povedať, že som sa potešil, že kniha bola písaná z pohľadov oboch hlavných postáv, do ktorých sa dokázala autorka veľmi dobre vžiť. Pre čitateľov si taktiež pripravila bonusové čítanie z pohľadu Kyla. 

"Nemal by som. Je to priveľké pokušenie a ešte som neprišiel na 
to, či je to správne alebo nie. Neviem jej však povedať nie."

Strácam sa v tebe nie je tradičným romantickým príbehom. Má v sebe totiž množstvo hlbokých myšlienok a určite netreba knihu hádzať do vreca s ostatnými. Román teda odporúčam každému, kto hľadá vhodné čítanie na leto a komu nebude v príbehu vadiť štipka erotiky. Pretože tá dnes už v podobných knihách nemôže chýbať. Určite viacerých poteší fakt, že pokračovanie vychádza v slovenskom preklade už o mesiac. Dúfam, že si čítanie užijete! :-) 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem e-shopu PreŠkoly.sk. Knihu si môžete kúpiť na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te