Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Posledný policajt (Ben H. Winters)

Povedzme si na rovinu, predpovedí o konci sveta tu bolo už neúrekom a zdá sa, že ani jedna z nich nebola pravdivá. U ľudí tak proroci nadobro stratili akúkoľvek dôveru. V románe Bena Wintersa je však situácia úplne iná. Len šesť krátkych mesiacov ostáva do zrážky asteroidu 2011GV1 so Zemou. A zatiaľ čo ekonomika USA sa rúca a na uliciach vládne chaos, detektív Hank Palace nie je ochotný vzdať sa svojho prípadu. Vyšetruje smrť obesením v meste, ktoré každý týždeň zažíva najmenej desiatku samovrážd, no táto sa mu zdá podozrivá. Hank sa pomaly dozvedá, že pri hľadaní odpovedí na svoje otázky zisťuje oveľa viac, než pôvodne plánoval... 

Je to len pár dní, čo som čítal krimi príbeh Temné tajomstvá, ktorý si ma naozaj získal. Keďže anotácia knihy Posledný policajt vyzerala rovnako dobre, nad prečítaním som dlho neuvažoval. Na rozdiel od Temných tajomstiev spomínaný román zaváňal prvkami fantastiky. Po pár stranách čítania som však spozoroval niekoľko vecí, ktorými sa tieto knihy líšili. Jednou z nich bola aj zložitosť dejovej línie, ktorá v útlejšom románe Posledný policajt chýbala. Kniha bola skôr oddychovým čítaním, ktorému by ste ale mali dať šancu. 

"Čokoľvek sa stane, bude to skutočné, dobré a správne, a 
nech sa to skončí akokoľvek, nikdy na to nezabudne."

Veľakrát mám pri knihách pocit, že autor nedokáže vyťažiť maximum z danej tematiky, alebo ju naopak rozpracuje na môj vkus až príliš zložito. To ale našťastie neplatí pre Posledného policajta. Autor čitateľa nezaťažoval zbytočnými opismi a príbeh odbremenil od hluchých miest. Na druhej strane ale musím povedať, že sa román dlhšie rozbiehal a spočiatku som sa obával, čo sa z príbehu vykľuje. Pozitívom ale bola jeho nepredvídateľnosť, vďaka ktorej som až do samého konca netušil, ako autor knihu ukončí. Potešilo ma  viacero dejových línií, ktoré neboli ťažké na pochopenie. Aj napriek náročnej téme ju autor podal "láskavo" a aj z tohto dôvodu môže kniha sadnúť širokej škále čitateľov

Ako som už povedal, čítanie tejto knihy ma bavilo. Nedá mi ale nespomenúť niekoľko vecí, ktoré mi počas čítania prekážali. V prvom rade to boli postavy, ktoré podľa môjho názoru autor nevykreslil dostatočne dobre. Nemôžem povedať, že by mi nejaká liezla na nervy, ale takisto som si žiadnu z nich ani výraznejšie neobľúbil. Autor sa viac než na postavy sústredil na dejovú líniu, ku ktorej som naopak výhrady nemal. Na určitých miestach by som ale príbeh viac zdramatizoval a vygradoval, pretože námet knihy by si to určite zaslúžil. Ak však knihu do rúk beriete s tým, že máte chuť na nenáročné čítanie, z ktorého nebude vyplývať hlbšie ponaučenie, románu nebudete mať čo vytknúť.

"Niečo tu nehralo. Spáchal vraždu a neskôr dvojnásobnú vraždu, ale prečo? Pre peniaze? Prečo vrah riskoval, že ho uväznia, popravia? Prečo hodil za hlavu tú trochu času, ktorá mu zostávala? Iba pre prachy?"

Kniha Posledný policajt je príjemným spojením fantasy príbehu a kriminálnej zápletky. Odporučil by som ju každému, kto hľadá nenáročný príbeh, ktorý je písaný zaujímavým a pútavým štýlom a ktorý vás nebude nudiť. Fanúšikov knihy určite poteší fakt, že už v máji je pripravované slovenské vydanie druhej časti tejto série s názvom Koniec sa blíži. Prajem pekné čítanie! :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar
Knihu si môžete zakúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Keď v rukách držíte bohatstvo | Harry Potter fotočlánok

Pred pár dňami som vás informoval o tom, ako vydavateľstvo Ikar plánuje tretie vydanie Harryho Pottera - tentokrát v brožovanej väzbe s novými obálkami . Knihy uzreli svetlo sveta pred necelým týždňom a ja som sa postaral o to, aby som sa stal majiteľom prvých dvoch častí čo najskôr. Práve preto už dnes zdobia moju knižnicu a vždy keď okolo nej prechádzam, nemôžem sa vynadívať na ich obálky . Darmo, táto edícia sa grafikom naozaj podarila a zaujímavo vyzerá aj slovenské vydanie . Síce by som v takúto neskorú hodinu nemal, pripravil som pre vás obálkovú slintačku. Tak teda, dobrú chuť ! :-)           Určite väčšinu z vás poteší, že knihy sú pomerne kvalitné paperbacky , ktoré sa pri čítaní nelámu (pevne dúfam, že bude ich kvalita rovnaká aj pri štvrtej a piatej časti). Už teraz sa teším, kedy si na tieto knihy nájdem časť a budem mať možnosť si ich opäť prečítať - a tým pádom prežiť celé dobrodružstvo ešte raz. Kto sa ku mne pridá? :-) ...

RECENZIA: Keď som ťa stratila (Kelly Rimmerová)

Kelly Rimmerová debutovala na Slovensku svojím románom Spoznal som ťa bosú, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Ikar v máji tohto roku . Len nedávno sa k spomínanej knihe pridal aj druhý autorkin román , tentokrát s názvom Keď som ťa stratila . Nesie sa v podobnom duchu ako jeho predchodca. Molly je dcéra multimilionára, Leo zasa novinár, ktorý vyšiel z chudobných pomerov. Keď stretne Molly, obaja sa do seba zaľúbia a vezmú sa aj napriek nesúhlasu jej rodiny. Majú pocit, že sú neporaziteľní a spolu dokážu dobyť svet. Všetko sa ale zmení, keď Leo odíde na nebezpečnú misiu do Sýrie, kde takmer príde o život a definitívne stratí pamäť . Molly sa všemožne snaží pomôcť mu získať stratené spomienky na chvíle, ktoré spolu v minulosti strávili, no problém je v tom, že pred Leom niečo tají . Oddanú ženu pri jeho posteli iba predstiera a on netuší, že ich manželstvo bolo už dávno pred jeho zranením v troskách. Čo ak sa Leovi vráti pamäť úplne a z minulosti sa mu vybaví viac , ako by chcel...

RECENZIA: Listy do neba (Ava Dellairová)

V súčasnosti je veľmi ťažké vytvoriť príbeh, ktorý prinesie niečo nové a zároveň sa tak odlíši od všetkých ostatných. Mnohí autori sa preto rozhodli zariskovať a zatiaľ čo to niektorí z nich neraz slušne prepískli, ostatným sa risk vyplatil. Ani Listy do neba nie sú úplne obyčajnou knihou, na ktorú by ste bežne narazili v kníhkupectve. Čo si o nej myslím ja?  Na dielo  Listy do neba som sa pomerne dlho tešil. Hoci som poriadne nevedel, o čom spomínaná kniha je, padla mi do oka jej obálka , ktorá je vernou kópiou vydania v angličtine. Vyvolala vo mne neurčitý dojem - a presne tak na mňa pôsobila aj anotácia príbehu. S odstupom času môžem potvrdiť, že sú Listy do neba naozaj netradičným počinom, ktorý mnohí čitatelia prirovnávajú k Charlieho malým tajomstvám . Aj tie mali, podobne ako táto kniha, takmer rovnakú štruktúru príbehu , pretože obe diela pozostávali z listov. Líšia sa len ich adresátom - keďže Listy do neba sú písané rôznym ľuďom, zatiaľ čo Stephen Chbosky ...