Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Grey (E L James)

Vo svete kníh sa mnohokrát stretávame s literárnymi fenoménmi. Zatiaľ čo niektoré sú iba čírym ošiaľom, ktorý veľmi rýchlo vyprchá, iné ostanú v povedomí čitateľov ešte niekoľko rokov. Sériu Fifty Shades of Grey by som zaradil do prvej kategórie. Živo si pamätám rozruch, ktorý E L James svojou erotickou sériou spôsobila. A síce určitá skupina fanúšikov v spomínaných knihách videla potenciál a hlbšiu myšlienku, druhá skupina čitateľov knihu zavrhla a neľútostne skritizovala. Aj keď rozruch okolo erotickej série utíchol, jedno je jasné - E L James svojím príbehom o Christianovi Greyovi inšpirovala desiatky, ba dokonca stovky autoriek, ktoré sa prestali báť zakomponovať do kníh scény pre dospelých. Jamesovej vplyv však možno vidieť aj na jednotlivých čitateľoch, ktorí začali vyhľadávať podobný typ literatúry.

Podobne aj pre mňa bol príbeh Anastasie a Christiana pred troma rokmi niečím úplne novým. Na jednej strane som bol zo štýlu, akým autorka svoje dielo napísala, šokovaný, no zároveň som sa od spomínanej knihy nemohol odtrhnúť. Čo ma však príjemne prekvapilo, bolo pokračovanie, v ktorom autorka priniesla množstvo zaujímavých odhalení. Aj napriek predsudkom a obavám z umelého naťahovania série ma však druhý a tretí diel veľmi príjemne prekvapili. Taktiež ma potešil fakt, že sa autorka posunula úrovňou písania vpred. Práve preto som očakával od (staro)novej knihy z pohľadu Christiana Greya dokonalý príbeh. Avšak splnila kniha moje očakávania? Ťažko povedať. 

"...teraz sa cítim podstatne lepšie. Ana je tým pravým liekom na moju temnú, pretemnú dušu."

Jedným z hlavných problémov knižných sérií je ich zbytočné naťahovanie. Podobne sú na tom aj romány písané z dvoch rôznych pohľadov. Musím sa ale priznať, že som na takéto knihy mal šťastie a vždy sa rád pozriem na daný príbeh aj z druhej strany. Grey ale moje očakávania nenaplnil. Jednak nevniesol do príbehu skoro nič nové (pretože detaily o Christianovom detstve sme sa postupne dozvedali v pôvodnej trilógii), a keďže som mal prečítanú klasickú sériu, neraz som sa pristihol pri tom, že sa pri čítaní nudím. Prekvapivo som si pamätal väčšinu udalostí, ktoré sa v knihe udiali a Grey môj pohľad na Fifty Shades nezmenil. Práve naopak, pre autorkin spomínaný progres v písaní som očakával niečo iné. Úrovňou sa naopak vrátila späť do prvej časti.

Na druhej strane musím povedať, že mi Christian ako postava sadol viac než Anastasia a páčilo sa mi, že autorka rozprávanie doplnila zábleskami z Greyovej minulosti. Je ale škoda, že to bolo jediné ozvláštnenie, ktoré autorka do knihy zakomponovala. Musím sa totiž priznať, že som očakával trochu viac. Som ale presvedčený o tom, že by som mal z knihy úplne iný dojem, keby som nemal prečítané predošlé diely. Verím, že by som sa od knihy nevedel odtrhnúť a naplno si ju užil. 

"Je to dobré, nevinné a odvážne stvorenie. Riziko, že spozná moju pravú tvár tu vždy bolo. A ja som jej spôsobil pekelné muky. Prečo je to len také útrpné?" 

Hoci mnohí čitatelia a literárni kritici tvrdia, že je séria Fifty Shades of Grey iba prvoplánovým odpadom, ako milovníka psychológie ma zaujal odkaz na Christianovu minulosť, ktorá značne ovplyvnila jeho súčasný život. Román Grey je zaujímavým dielom, avšak ako fanúšik klasickej série som očakával viac. Som si ale vedomý toho, že ide iba o môj subjektívny názor, ktorý sa nemusí stotožňovať s tým vašim a osobne si myslím, že by mali po knihe siahnuť najmä tí, ktorí nečítali predošlé tri diely. Prajem pekné čítanie! :-) 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti ALBATROSMEDIA. Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te