Preskočiť na hlavný obsah

Muži, ktorých odmietajú ženy | recenzia knihy Kráľ potkanov (Pascal Engman)


Po Ohňovej zemi je Kráľ potkanov druhá časť trilógie. Úspešný švédsky autor Pascal Engman sa v ňom dotýka kontroverznej témy hnutia incelov – mladých zatrpknutých mužov, ktorých ženy odmietajú. Členovia medzi sebou komunikujú na fórach v temných hlbinách internetu. Pre incelov existujú len tri cesty: prijať svoj osud, vziať si život alebo sa pomstiť. 

Mladú mamičku Emelie nájdu dobodanú v byte na predmestí Štokholmu. Podozrenie padne na jej bývalého partnera, ktorý sa vyhrážal zabitím a v čase vraždy mal vychádzku z väzenia. Inšpektorka Vanessa Franková však čoskoro zistí, že v tomto prípade ide o viac. Mladej novinárke Jasmine sa splnil sen. Dostala dočasné miesto reportérky v najväčšom štokholmskom denníku. Má napísať zásadný článok o najnovších prípadoch sexuálneho obťažovania žien. V hotelovej hale ju osloví sympatický muž. Jasmina prijme pozvanie na kávu a netuší, že ju čakajú najstrašnejšie chvíle jej doterajšieho života. Reťaz násilných trestných činov privedie Vanessu Frankovú na horúcu stopu. V hre je totiž život stoviek mladých žien v hlavnom meste Švédska.

„Cítil, ako sa v ňom rozhorela nenávisť, silnejšie než kedykoľvek predtým. Alebo to bol smútok? Z toho, že bol sám, zavrhnutý, večne odmietaný. Všetkými.“

Švédsky spisovateľ Pascal Engman debutoval na Slovensku publikáciou Ohňová zem, ktorá bola prvou časťou krimi trilógie s policajnou inšpektorkou Vanessou Frankovou. Hoci je Kráľ potkanov druhým dielom série, tematicky sa od svojho predchodcu líši. Rovnaký však ostáva autorov rozprávačský talent a premyslené rozvrstvenie dejových línií, ktoré sa vinie celým románom. Striedanie rozprávačov zároveň posúva príbeh dopredu, čomu napomáhajú aj krátke kapitoly. V neposlednom rade sa podpisujú na gradácii románu, ktorá sa každou ďalšou kapitolou stupňuje a vyvrcholí až na úplnom konci knihy.

Na tvorbe tohto mladého autora oceňujem najmä skutočnosť, že si dejovú líniu svojich kníh vždy premyslí do poslednej bodky. Jeho romány navyše oplývajú veľkým počtom postáv a spleťou vzájomne prepojených vzťahov. Hoci by sa mohlo zdať, že vykreslenie týchto vzťahov vytvorí priestor pre hluché miesta, opak je pravdou. Na tie si dáva autor veľký pozor. Distribúciu akcie zabezpečujú už spomínané krátke a zároveň otvorené kapitoly, ktoré vás nútia pokračovať v čítaní. A nielen to – autor vás podvedome nabáda o páchateľoch premýšľať aj po tom, ako odložíte knihu na neskôr. 

Musím ale povedať, že si ma nezískala iba sieť vzťahov a dynamika príbehu. Boli to tiež postavy, ktoré autor vykreslil veľmi uveriteľne. Sústreďoval sa totiž na detaily, na ktoré čitateľ narazí až po určitom čase. Zložitá sieť vzťahov si ale vyžaduje určitý čas na „zorientovanie sa“, preto môžeme Kráľa potkanov označiť za náročnejšie čítanie, pri ktorom sa budete musieť párkrát vrátiť späť. Nie je to však nič, čo by pravý fanúšik krimi nezvládol.

„Eva bola jediná osoba na svete, ktorú nezradil, ktorej neublížil ani ju neoklamal. Bola dôkazom toho, že stále dokázal niečo urobiť správne.“

Autor vo svojej novinke ponúka vynikajúce čítanie, ktoré – aj napriek tomu, že sa sústreďuje najmä na vyšetrovanie prípadu, dáva priestor aj celospoločenským témam a problémom. Ak obľubujete prepracované romány, pri ktorých si nielen oddýchnete, ale zároveň potrápite svoju myseľ, potom je táto publikácia s netradičnou témou ako stvorená pre vás. Kráľa potkanov vám odporúčam aj v prípade, že tvorbu Pascala Engmana už poznáte. Ak sa vám totiž páčili jeho predošlé príbehy, dozaista si vás získa aj tento. :-)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...

Najkrajší darček pre knihomoľa

Keď je človeku smutno , potrebuje niečo, čo ho rozveselí. Vo väčšine prípadov zaberá obľúbená hudba, film alebo priatelia . Na knihomoľov taktiež zaberajú vymenované techniky, no to, čo ich najviac poteší, je pohľad na ich obľúbené knižky . Čo by to bolo za knihomoľa bez svojej vysnívanej knižnice ? Môžem sa priznať, že pohľad na svoje papierové stvorenia zbožňujem. Avšak tým, že sa zo mňa stal knižný bloger, prečítal som množstvo kníh a kapacity poličky každého z nás sa výrazne obmedzili. Preto aj ja patrím medzi takých, ktorí musia riešiť s každou novou knihou dilemu, kam ju strčiť.  V tejto situácií mi ako na zavolanie prišiel mail z jednej firmy, MT-nábytku , ktorá sa mi ako jednému z  aktívnych blogerov vrámci akcie Marec: mesiac knihy rozhodla venovať knižnicu podľa vlastného výberu. Pravdupovediac, keď som si prvýkrát prečítal túto správu (a verte, že následne ešte zopár desiatok krát, či správne rozumiem), ostal som nadšený. Z ponuky spomínaného MT nábytku ...

Mesačná chvastačka za november

November je mesiac, na ktorý nikdy nezabudnem. Veď nenadarmo už roky traduje výrok Navždy sa zachová v pamäti stužková ... Tento mesiac prišiel rad aj na mňa a už nejaký ten piatok nosím hrdo na bunde zelenú stužku , ktorá mi neustále pripomína, že sa pomaly ale isto budem uberať akademickým smerom. Ale o tom potom... Späť k mesačnej chvastačke , ktorú usporadúva Judit . Práve kvôli spomínanej stužkovej bol tento mesiac úplne iný než tie ostatné a na čítanie kníh mi ostalo len veľmi malo času. Prvú polovicu novembra sme totiž strávili nácvikom čísel (ktorých bolo naozaj veľa - veď len ja som figuroval v piatich z nich a okrem toho som celú stužkovú spolu so spolužiačkou moderoval) alebo učením  sa na množstvo písomiek. Čas, ktorý mi ostal, som sa snažil venovať knihám, ktoré na mňa čakali ešte z minulých mesiacov . Dnes už môžem spokojne povedať, že som si našiel čas na každú z nich. Už len publikovať recenzie. :-) Čo sa týka prírastkov, do knižnice mi pribudla iba je...