Preskočiť na hlavný obsah

Úprimnosť oslobodzuje, ale občas aj poriadne zabolí | recenzia knihy Možno je to v nás (Val Emmich)

Stredoškoláčka Tegan je tichá a nenápadná, nechce pútať pozornosť. Aj tak jej má viac než dosť. V škole ju všetci poznajú ako „tú s tou rukou“. Do študentského života za zapája len na sociálnych sieťach, no vždy z anonymných profilov. V jedno popoludnie sa Tegan poháda s mamou a utečie v snehovej fujavici z domu. Zašije sa v maličkom múzeu Thomasa Edisona, kde po škole vypomáha. V múzeu však nezostane dlho sama. Nečakane sa tam zjaví Mac Durant, príťažlivý, talentovaný športovec, miláčik celej školy.

Tegan ho vždy neznášala. Mac má zakrvavenú ruku a správa sa čudne. Inokedy sebavedomý chlapec je teraz rozrušený a žiada ju o pomoc. A ani jeden sa nechce vrátiť domov. Počas nezabudnuteľnej noci odhodia Tegan a Mac masky, za ktorými sa skrývajú pred spolužiakmi a okolím. Odhalia tajomstvá, ktoré dosiaľ nikomu nevyzradili. A hoci úprimnosť k sebe aj k druhým býva oslobodzujúca, občas poriadne zabolí. (zdroj: anotácia)


Val Emmich je americký autor, herec a hudobník, ktorý účinkoval v úspešných seriáloch Škaredá Betty, v dráme Vinyl či v sitkome 30 Rock. Vo svete kníh debutoval románom Nezabudni (The Reminders), no preslávil sa najmä titulom Drahý Evan Hansen (Dear Evan Hansen), ktorý sa stal bestesellerom podľa New York Times. Kniha Možno je to v nás (Maybe We're Electric) po prvýkrát vyšla v roku 2021 a od septembra tohto roka si ju môžu v preklade prečítať aj slovenskí čitatelia.

Keď som prvý raz narazil na anotáciu románu Možno je to v nás, mal som pocit, že táto kniha v sebe skrýva nesmierny potenciál. Stretnutie dvoch napohľad úplne odlišných ľudí však väčšinou predznamenáva jediné – pohromu. Ibaže v prípade stredoškoláčky Tegan a športovca Maca to vyzerá na niečo úplne iné. Hoci by ste to na nich nepovedali, obaja vo vnútri prežívajú vlastný boj. Máte pocit, že to skončí poriadnym klišé? Nie tak celkom. S odstupom času môžem potvrdiť, že mala kniha naozaj veľký potenciál. Čo je ale veľká škoda, tento potenciál podľa môjho názoru nebol dostatočne využitý.

„Stojíme na prahu. Vonku zúri smrtiaci mráz, a napriek tomu sa cítim neuveriteľne živá.“

Autor v knihe približuje pomerne krátky časový úsek. Z toho vyplýva, že nemal možnosť zachytiť vývoj postáv počas dlhšieho obdobia – a hoci mohol dodať obom charakterom hĺbku (keďže sa vzájomne spoznávajú a otvárajú tomu druhému), neurobil tak. Dostatočnú hĺbku nedostalo ani rozprávanie ako také a, bohužiaľ, ostáva preto iba obyčajným rozpovedaním príbehu. Bez toho, aby čitateľa prinútil sa nad zápletkou hlbšie zamyslieť a vyvolať v ňom určitý typ aktivity. Čo však vnímam pozitívne, sú témy, ktorých sa Možno je to v nás dotýka. V súčasnosti je totiž veľmi dôležité o nich hovoriť – a to nielen medzi mladými ľuďmi. Internetová šikana, problémy s nájdením si vlastného miesta vo svete a, bohužiaľ, aj skrývanie sa za niekoho iného. To všetko sú oblasti, ktoré si dozaista zaslúžia pozornosť.

„Jeden oheň vyhasol. Druhý stále zúri v mojom vnútri. Mám toho dosť: nedokážem ďalej znášať to pálenie, ktoré sa šíri mojím vnútrom. Čím skôr ho uhasím, tým skôr môžeme pokračovať...“

Román Možno je to v nás považujem za priemerné čítanie, ktoré neurazí, no zároveň ani veľmi neohúri. Je ideálne v prípade, ak si chcete pri knihe oddýchnuť a príliš nad ňou nepremýšľať. Mnohých ale tento príbeh zaujal, a preto si naň rozhodne treba spraviť vlastný názor. Ak mu dáte šancu, prajem vám príjemné (jesenné) čítanie! :-)

zdroj obrázka: www.bux.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže