Preskočiť na hlavný obsah

Jeanne DuPrau – Mesto Ember (recenzia)


Tento krát na svoj blog prinášam recenziu knižky vydavateľstva Slovart, ktorá bola aj sfilmovaná - prvú časť štvordielnej série Mesto Ember od americkej autorky.

Predstavte si, že by ste žili v meste, v ktorom je stále tma. Jediným zdrojom svetla by boli pouličné lampy a svetlá z budov. A čo by ste robili, ak by svetlo definitívne zhaslo? Autorka takýto svet vytvorila. 250 rokov žili obyvatelia pokojne, v skladoch bol dostatok všetkého, čo potrebovali. Ale teraz sú police prázdne, častejšie sa kazí osvetlenie a zanecháva obyvateľov v hrozivej tme. Čo sa stane, ak sa generátor produkujúci energiu pre celé mesto definitívne pokazí? Avšak objavia sa dvaja obyvatelia mesta, Doon a Lina, ktorých táto situácia zaujíma a celý osud mesta zoberú do svojich rúk. Lina získa prácu v potrubí, čo znamená nekonečnú prácu na vlhkom mieste. Doon zas pracuje ako posol. Keďže Lina vždy túžila byť poslom, vymieňa si prácu s Doonom. Doon totiž vie, že v podzemí je ukrytý generátor svetla, ktorý každým dňom slabne a práve od neho závisí osud celého mesta. Podarí sa im zachrániť obyvateľov mesta pred definitívnou temnotou?

Knižka je písaná veľmi jednoduchým štýlom, ktorý sa číta ľahko a plynuje. Pôsobila na mňa dojmom, že je určená skôr mladším čitateľom - potvrdzuje to aj väčšia veľkosť písmen. Väčšinou sa stretávam s malými písmenami alebo prirodzenými, tieto boli však až príliš veľké. Autorka nepoužíva slang, na rozdiel od autorov literatúry pre mladých, ktorý sa snažia upútať čo najväčšiu pozornosť. Na začiatku ma čakalo prekvapenie - ešte som sa nestretol s tým, že by dvanásťročné deti začínali pracovať. A vôbec nešlo a hocijakú prácu - potrubie určite nie je vhodné pre tak malé deti... Jedná sa o sci-fi sériu, v ktorej je pravdepodobne možné všetko... Nemohol som sa zbaviť pocitu, že mi kniha pripomínala Vernovu Cestu do stredu Zeme. Knižka mala všetko - napätie aj dramatické okamihy, radosť, sklamanie aj dobrodružstvo. Hlavné postavy sú podľa môjho názoru primladé, avšak ako som už spomínal, knižka je určená mladším a z toho dôvodu vytvorila autorka rovesníkov pre svojich čitateľov. Autorka postavy neopísala dostatočne a jej charakteristikám nepripisuje veľkú rolu. Celkovo kniha neobsahuje skoro žiadne opisy, podstatnú časť tvorí rozprávanie. Prvá časť končí otvorene, pokračuje druhou až poslednou, štvrtou časťou série Mesta Ember.

Po dlhom čase sa starká trochu pohla a zdalo sa, že sa preberá. „Choď do postele, moja milá," povedala, „už som v poriadku." Jej hlas bol jasný, ale veľmi slabý. „Tak dobre," zašepkala. Jemne stisla svojej starej mame plece, a keď sa postavila, zaliala ju vlna strašnej osamelosti. Tápavo našla cestu späť do svojej postele. Keď o pár hodín neskôr hodiny na veži odbili šesť, Lina sa šla s obavami pozrieť do izby starej mami. Našla ju, ako leží bledá a nehybná, bez známky života.

Moje hodnotenie:
hodnotenie

V roku 2008 natočilo štúdio Walden Media Playton ku knihe rovnomerný film v hlavných úlohách s Saoirse Ronan, Toby Jones a Billom Murray. Vydavateľstvo Slovart v súčastnosti vydalo druhú, tretiu aj štvrtú knihu. Recenziu na druhú časť s podnázvom Ľudia zo Sparksu prinesiem už o chvíľu na svojom blogu. Na koniec by som chcel poďakovať vydavateľstvu Slovart za poskytnutie recenzného výtlačku tejto knihy.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Cole)

Mnohí ľudia tvrdia, že romantické knihy sú určené len dievčatám v puberte a ženám, ktoré v nich hľadajú útechu po namáhavom dni strávenom v práci. Tvrdia, že takéto knihy prinášajú iba plytký príbeh , ktorý neprichádza s ničím novým. Keď som na internete prvýkrát zahliadol Tisíc chlapčenských bozkov , považoval som túto knihu za obyčajný román pre mladých dospelých, ktorý bude dozaista kópiou desiatok podobných kníh, ktoré za posledné roky vyšli. V tej chvíli som netušil, ako veľmi sa mýlim. Tisíc chlapčenských bozkov totiž v žiadnom prípade nie je kniha iba pre dievčatá v puberte a už vôbec neprináša plytký príbeh, ktorý sa vyskytuje v každom druhom románe v kníhkupectve. Hoci autorka hovorí o láske dvoch mladých ľudí , vo svojom diele sa zamýšľa nad krátkosťou ľudského života a nad tým, aké dôležité je užívať si každý jeden moment . Nikdy neviete, čo vám jedného dňa skríži cestu . Ktoré rozhodnutie váš život od základov zmení. Niektoré veci jednoducho ovplyvniť nemôžeme a práve n

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te