Preskočiť na hlavný obsah

Jeanne DuPrau – Mesto Ember (recenzia)


Tento krát na svoj blog prinášam recenziu knižky vydavateľstva Slovart, ktorá bola aj sfilmovaná - prvú časť štvordielnej série Mesto Ember od americkej autorky.

Predstavte si, že by ste žili v meste, v ktorom je stále tma. Jediným zdrojom svetla by boli pouličné lampy a svetlá z budov. A čo by ste robili, ak by svetlo definitívne zhaslo? Autorka takýto svet vytvorila. 250 rokov žili obyvatelia pokojne, v skladoch bol dostatok všetkého, čo potrebovali. Ale teraz sú police prázdne, častejšie sa kazí osvetlenie a zanecháva obyvateľov v hrozivej tme. Čo sa stane, ak sa generátor produkujúci energiu pre celé mesto definitívne pokazí? Avšak objavia sa dvaja obyvatelia mesta, Doon a Lina, ktorých táto situácia zaujíma a celý osud mesta zoberú do svojich rúk. Lina získa prácu v potrubí, čo znamená nekonečnú prácu na vlhkom mieste. Doon zas pracuje ako posol. Keďže Lina vždy túžila byť poslom, vymieňa si prácu s Doonom. Doon totiž vie, že v podzemí je ukrytý generátor svetla, ktorý každým dňom slabne a práve od neho závisí osud celého mesta. Podarí sa im zachrániť obyvateľov mesta pred definitívnou temnotou?

Knižka je písaná veľmi jednoduchým štýlom, ktorý sa číta ľahko a plynuje. Pôsobila na mňa dojmom, že je určená skôr mladším čitateľom - potvrdzuje to aj väčšia veľkosť písmen. Väčšinou sa stretávam s malými písmenami alebo prirodzenými, tieto boli však až príliš veľké. Autorka nepoužíva slang, na rozdiel od autorov literatúry pre mladých, ktorý sa snažia upútať čo najväčšiu pozornosť. Na začiatku ma čakalo prekvapenie - ešte som sa nestretol s tým, že by dvanásťročné deti začínali pracovať. A vôbec nešlo a hocijakú prácu - potrubie určite nie je vhodné pre tak malé deti... Jedná sa o sci-fi sériu, v ktorej je pravdepodobne možné všetko... Nemohol som sa zbaviť pocitu, že mi kniha pripomínala Vernovu Cestu do stredu Zeme. Knižka mala všetko - napätie aj dramatické okamihy, radosť, sklamanie aj dobrodružstvo. Hlavné postavy sú podľa môjho názoru primladé, avšak ako som už spomínal, knižka je určená mladším a z toho dôvodu vytvorila autorka rovesníkov pre svojich čitateľov. Autorka postavy neopísala dostatočne a jej charakteristikám nepripisuje veľkú rolu. Celkovo kniha neobsahuje skoro žiadne opisy, podstatnú časť tvorí rozprávanie. Prvá časť končí otvorene, pokračuje druhou až poslednou, štvrtou časťou série Mesta Ember.

Po dlhom čase sa starká trochu pohla a zdalo sa, že sa preberá. „Choď do postele, moja milá," povedala, „už som v poriadku." Jej hlas bol jasný, ale veľmi slabý. „Tak dobre," zašepkala. Jemne stisla svojej starej mame plece, a keď sa postavila, zaliala ju vlna strašnej osamelosti. Tápavo našla cestu späť do svojej postele. Keď o pár hodín neskôr hodiny na veži odbili šesť, Lina sa šla s obavami pozrieť do izby starej mami. Našla ju, ako leží bledá a nehybná, bez známky života.

Moje hodnotenie:
hodnotenie

V roku 2008 natočilo štúdio Walden Media Playton ku knihe rovnomerný film v hlavných úlohách s Saoirse Ronan, Toby Jones a Billom Murray. Vydavateľstvo Slovart v súčastnosti vydalo druhú, tretiu aj štvrtú knihu. Recenziu na druhú časť s podnázvom Ľudia zo Sparksu prinesiem už o chvíľu na svojom blogu. Na koniec by som chcel poďakovať vydavateľstvu Slovart za poskytnutie recenzného výtlačku tejto knihy.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit