Preskočiť na hlavný obsah

Suzanne Collinsová - Hry o život (recenzia)

Hry o život patria medzi špičku Young Adult kníh, ktoré doposiaľ vyšli. Ku mne sa táto "výnimočnosť" dostala až teraz.

Na troskách bývalej Severnej Ameriky vyrástol Panem ovládaný bohatým Sídlom, ktoré obklopuje dvanásť chudobných obvodov. Sídlo vládne železnou päsťou a svoju moc dokazuje okrem iného tým, že si raz do roka vezme z každého obvodu jedného chlapca a jedno dievča vo veku od dvanásť do osemnásť rokov, aby sa zúčastnili na Hrách o život a pred zrakmi televíznych divákov bojovali na život a na smrť. Šestnásťročná Katniss Everdeenová žije sama so svojou mamou a mladšou sestrou, o otca prišla pred rokmi pri banskom nešťastí. Keď nastúpi ako súťažiaca do hier namiesto milovanej sestričky, zdá sa, že si zvolila smrť. To však pre ňu nie je nič nové – boj o prežitie je súčasťou jej života od útleho detstva. Je rozhodnutá vrátiť sa domov, ale ak má zvíťaziť, musí potlačiť hlas svedomia a zničiť ostatných dvadsaťtri protivníkov. Hry o život sú románom plným napätia, dobrodružstva aj lásky, a hoci dej sa odohráva v budúcnosti, dajú sa v ňom nájsť znepokojivé podobnosti zo života v súčasnosti. 

Ako anotácia hovorí, v knižke nájdete aj prvky súčasnosti zakomponované do budúcnosti. Knižka sa začína výborne. Staršia sestra sa po vylosovaní tej mladšej obetuje a tým zachráni svoju mladšiu sestru, ktorá by v hrách určite podľahla. Knižka tak nehovorí len o fantasy svete. Autorka používa aj skutočné prvky naozajstného života. Hovorí o rodine a láske. Katniss sa tak vydáva na nebezpečnú ale zároveň dobrodružnú cestu, v ktorej ide naozaj o život.

Keď som začal knižku čítať po prvýkrát, zašiel som asi do polovice a knižku odložil. Prečo? Na to asi nikdy nenájdem pravý dôvod. Knižka ma vôbec nezaujala a nechápal som všetkým tým pozitívnym reakciám. Bude to aj tým, že som mal veľmi veľa povinností (písomky, koncerty,...) a na čítanie som už nemal toľko energie. Asi po týždni som knižku vytiahol znovu a s nadšením dočítal. Čítal som narozdiel od prvého razu pozorne a nad dejom som sa hlbšie zamýšľal. A tak sa zrodila aj táto recenzia.

Autorka píše geniálne (a úplne inak, ako ostatní). Má výborne vyvinutý štýl pre rozprávanie, knižka sa číta veľmi dobre a dej pôsobí skutočne. Knižka vás vtiahne do deja už na začiatku. Je písaná v prvej osobe z pohľadu Katniss. Obsahuje zvraty, takže dej je nepredvídateľný. Postava Kaitness je zvláštna - pôsobí veľmi reálne, dokonca mi miestami pripomínala (svojím správaním) jedného človeka. Autorka ju vykreslila veľmi dobre a vôbec nepotrebovala  používať siahodlhé opisy. Napriek tomu, že je knižka útla, po prečítaní vo vás zanechá taký dojem, ktorý po prečítaní niektorých dlhých románov mať určite nebudete (pretože pri knihe vôbec nejde o počet strán...). Veď nenadarmo patrí Suzanne Collins na špičku autorov. Koniec knižky by som však ešte prepracoval, pretože autorka veľmi rýchlo a nečakane zmenila atmosféru - z napätého deja na záverečný epilóg (aj keď samotná kapitola epilógom označená nebola). Knižka bude určite patriť medzi moje obľúbené a tak jej právom patrí moje hodnotenie.

Záverečné hodnotenie: 

Ako už určite všetci viete, séria HUNGER GAMES (Hry o život) bude sfilmovaná a celosvetová premiéra bude 23.marca 2012. Plagáty k filmu vidíte na okraji recenzie, oficiálny trailer si môžete pozrieť tu: 


Komentáre

  1. V tomto ohledu naprosto souhlasím, Hunger Games je jedna z mála knih, která své místo v mé knihovničce bude mít zaručené asi do skonání světa. Já mám problém, že máme doma poněkud omezené prostory, takže například knihy svého dětství jsem byla nucena vyhodit, ale myslím, že zrovna tady bych to neudělala nikdy. Je pravda, že z počátku může působit ten text a příběh hrozně ploše - bez hlubšího zamyšlení, ale naprosto souhlasím s faktem, že autorka má geniální styl psaní - kdo chce, tak si v něm pointu najde. :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Súhlasím, kniha bola určite prepracovaná a autorka píše veľmi dobre. Akurát som v polovici dvojky :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit