Preskočiť na hlavný obsah

Upírske denníky 9 – Tajomstvá


Naša známa partia sa vrátila do Fell’s Church, podarilo sa im síce zachrániť Stefana pred krutou smrťou, ale problémy sa ani zďaleka nekončia. Fell's Church sa čím ďalej viac začína podobať na mesto duchov. Meredith odhalí hrozné tajomstvá vo svojej minulosti a Damon sa vyberie do Temného rozmeru, aby sa stal opäť upírom. Nešťastnou náhodou so sebou vezme aj Bonnie, ktorej sa pomocou hviezdnej gule podarí odhaliť veľké tajomstvo kitsune... Deviate pokračovanie úspešnej série Upírske denníky od americkej autorky Lisy Jane Smithovej.

Elene sa konečne podarilo vyslobodiť Stefana z Temných rozmerov. Ale všetko ešte nie je vyhraté. Pretože Damon sa stal tým, kým sa na konci ôsmej časti stal. Človekom. Obyčajným človekom. Ako poznáme Damona z predošlých častí, spojenie Damona a človeka je nemysliteľné. A práve preto sa vyberá naspäť do Temných rozmerov. Niečo sa však škaredo pokazí... Zoberie so sebou aj Bonnie...

V deviatej časti autorka konečne venuje pozornosť aj iným postavám, ako hlavnej „trojke“. Čakajú vás strany plné Damona, Bonnie a Meredith. Áno, Meredith, tej šedej myšky, ktorá sa v celej sérii dostávala skôr do úzadia. Autorka odhalí tajomstvá o jej živote, na ktoré by snáď nikto ani len nepomyslel. A na Elene stojí ťažké rozhodnutie. Damon. Alebo Stefan. Už len jedna časť. Len jedna časť a trojuholník Upírskych denníkov sa uzavrie. Len jedna časť a Elena si vyberie partnera svojho života. Deviata časť veľa skutočností mení. Nič nie je isté. Damon. Alebo Stefan. Ako som už spomínal, medzi postavy, ktorým venuje autorka pozornosť, patrí aj Damon. Najprv upír. Potom človek. Muž, ktorého si zamilovali masy čitateliek.

Na obálke sa objavili naše známe tváre, na ktoré sme si už zvykli. Nedá sa preto povedať, že by obálky boli výnimočné a originálne. Päť tvárí. Raz jedna. Raz druhá. Autorka sa na konci celej série konečne rozpísala. Knižka je ľahko čitateľná a Smith, chvalabohu, nepreskakuje hore-dolu, z jeden dejovej línie do druhej. Už sa jej nemôže stať, že celú jednu kapitolu venuje prezliekaniu sa v Temnom rozmere (hrozné...). Celých dvestopäťdesiat strán sprevádza napätie. Príbeh je nepredvídateľný. Temný. S klamstvami. A tajomstvami, ktoré sa postupne odhaľujú.

Deviata časť konečne vracia Upírske denníky naspäť na vrchol. Myslím, že patrí medzi tie najlepšie v celej sérii a odporúčam ju všetkým, ktorí to s Upírskymi denníkmi vydržali tak dlho... Knižka odo mňa dostáva štyri hviezdičky.

Moje hodnotenie:

Za recenzný výtlačok knižky ďakujem vydavateľstvu FRAGMENT

Komentáre

 1. 4 hviezdičky? Upírske denníky a 4*??? :O
  Na túto časť som strašne zvedavá, odkedy som zatvorila osmičku (Damon - človek? WTF? :D). No a ešte po tejto recenzii (fakt až 4*? :D)... Dúfam, že ju búdu mať čo najskôr v knižnici.
  Pekná recenzia. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nechcem byť na ňu zlý. :) Keď začínala písať sériu, naozaj mohla byť hitom. Ale tak myslím, že si tie hviezdičky zaslúži. Aj keď Divergencia by v tom prípade musela mať aj 10* (dal som jej 6 z piatich) :D Ja som tiež nechápal, že môže byť človekom... Ale urobila veľmi dobrý zvrat.
  Teš sa na ňu!
  A za tu recku ďakujem ;)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit