Preskočiť na hlavný obsah

Upírske denníky 9 – Tajomstvá


Naša známa partia sa vrátila do Fell’s Church, podarilo sa im síce zachrániť Stefana pred krutou smrťou, ale problémy sa ani zďaleka nekončia. Fell's Church sa čím ďalej viac začína podobať na mesto duchov. Meredith odhalí hrozné tajomstvá vo svojej minulosti a Damon sa vyberie do Temného rozmeru, aby sa stal opäť upírom. Nešťastnou náhodou so sebou vezme aj Bonnie, ktorej sa pomocou hviezdnej gule podarí odhaliť veľké tajomstvo kitsune... Deviate pokračovanie úspešnej série Upírske denníky od americkej autorky Lisy Jane Smithovej.

Elene sa konečne podarilo vyslobodiť Stefana z Temných rozmerov. Ale všetko ešte nie je vyhraté. Pretože Damon sa stal tým, kým sa na konci ôsmej časti stal. Človekom. Obyčajným človekom. Ako poznáme Damona z predošlých častí, spojenie Damona a človeka je nemysliteľné. A práve preto sa vyberá naspäť do Temných rozmerov. Niečo sa však škaredo pokazí... Zoberie so sebou aj Bonnie...

V deviatej časti autorka konečne venuje pozornosť aj iným postavám, ako hlavnej „trojke“. Čakajú vás strany plné Damona, Bonnie a Meredith. Áno, Meredith, tej šedej myšky, ktorá sa v celej sérii dostávala skôr do úzadia. Autorka odhalí tajomstvá o jej živote, na ktoré by snáď nikto ani len nepomyslel. A na Elene stojí ťažké rozhodnutie. Damon. Alebo Stefan. Už len jedna časť. Len jedna časť a trojuholník Upírskych denníkov sa uzavrie. Len jedna časť a Elena si vyberie partnera svojho života. Deviata časť veľa skutočností mení. Nič nie je isté. Damon. Alebo Stefan. Ako som už spomínal, medzi postavy, ktorým venuje autorka pozornosť, patrí aj Damon. Najprv upír. Potom človek. Muž, ktorého si zamilovali masy čitateliek.

Na obálke sa objavili naše známe tváre, na ktoré sme si už zvykli. Nedá sa preto povedať, že by obálky boli výnimočné a originálne. Päť tvárí. Raz jedna. Raz druhá. Autorka sa na konci celej série konečne rozpísala. Knižka je ľahko čitateľná a Smith, chvalabohu, nepreskakuje hore-dolu, z jeden dejovej línie do druhej. Už sa jej nemôže stať, že celú jednu kapitolu venuje prezliekaniu sa v Temnom rozmere (hrozné...). Celých dvestopäťdesiat strán sprevádza napätie. Príbeh je nepredvídateľný. Temný. S klamstvami. A tajomstvami, ktoré sa postupne odhaľujú.

Deviata časť konečne vracia Upírske denníky naspäť na vrchol. Myslím, že patrí medzi tie najlepšie v celej sérii a odporúčam ju všetkým, ktorí to s Upírskymi denníkmi vydržali tak dlho... Knižka odo mňa dostáva štyri hviezdičky.

Moje hodnotenie:

Za recenzný výtlačok knižky ďakujem vydavateľstvu FRAGMENT

Komentáre

 1. 4 hviezdičky? Upírske denníky a 4*??? :O
  Na túto časť som strašne zvedavá, odkedy som zatvorila osmičku (Damon - človek? WTF? :D). No a ešte po tejto recenzii (fakt až 4*? :D)... Dúfam, že ju búdu mať čo najskôr v knižnici.
  Pekná recenzia. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nechcem byť na ňu zlý. :) Keď začínala písať sériu, naozaj mohla byť hitom. Ale tak myslím, že si tie hviezdičky zaslúži. Aj keď Divergencia by v tom prípade musela mať aj 10* (dal som jej 6 z piatich) :D Ja som tiež nechápal, že môže byť človekom... Ale urobila veľmi dobrý zvrat.
  Teš sa na ňu!
  A za tu recku ďakujem ;)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď v rukách držíte bohatstvo | Harry Potter fotočlánok

Pred pár dňami som vás informoval o tom, ako vydavateľstvo Ikar plánuje tretie vydanie Harryho Pottera - tentokrát v brožovanej väzbe s novými obálkami . Knihy uzreli svetlo sveta pred necelým týždňom a ja som sa postaral o to, aby som sa stal majiteľom prvých dvoch častí čo najskôr. Práve preto už dnes zdobia moju knižnicu a vždy keď okolo nej prechádzam, nemôžem sa vynadívať na ich obálky . Darmo, táto edícia sa grafikom naozaj podarila a zaujímavo vyzerá aj slovenské vydanie . Síce by som v takúto neskorú hodinu nemal, pripravil som pre vás obálkovú slintačku. Tak teda, dobrú chuť ! :-)           Určite väčšinu z vás poteší, že knihy sú pomerne kvalitné paperbacky , ktoré sa pri čítaní nelámu (pevne dúfam, že bude ich kvalita rovnaká aj pri štvrtej a piatej časti). Už teraz sa teším, kedy si na tieto knihy nájdem časť a budem mať možnosť si ich opäť prečítať - a tým pádom prežiť celé dobrodružstvo ešte raz. Kto sa ku mne pridá? :-) Leto je dosť dlhé, takže

Keď si knihomoľ volí svoju budúcnosť

Veľmi dobre si spomínam na svoj prvý deň v škôlke . Na to, keď som uplakaný vychádzal z tej hrôzostrašnej budovy , v ktorej na mňa pani učiteľka kričala, aby som neplakal. A taktiež aj na to, ako som sa bál, no môj strach bol úplne zbytočný. Akoby to bolo pred mesiacom, keď som prvýkrát vstúpil do triedy a našiel si na lavici knižku, na ktorej názov si už nespomínam. Akoby všetky tie roky driny ubehli ako voda - a dnes stojím pred veľkým rozhodnutím . Čím budem v budúcnosti? Avšak taký je život - dennodenne sa musíme rozhodovať o svojom nasledujúcom kroku , o tom, či najprv vynesieme smeti, ktoré už doslova kričia "Vynes ma!" alebo ostaneme ešte chvíľu ležať pred obľúbeným seriálom . Celý život je o rozhodnutiach, no voľba vysokej školy a svojej budúcnosti niečím tak ľahkým určite nie je. A keďže nechcem, aby bol tento blog iba o recenziách a ukážkach z kníh, rozhodol som sa porozprávať vám niečo z môjho skutočného života . Možno si poviete - čo bláznim, veď som le