Preskočiť na hlavný obsah

Jarní dumání (4)

Jarní dumání usporadúva SYKI.

Filmové a seriálové spracovania
Koľkí z vás sa dostali ku nejakej knihe práve vďaka filmovému spracovaniu? Ja teda určite áno. Nie vždy je toto spracovanie lepšie než kniha. Povedzme si na rovinu, na knihu to (väčšinou) nemá. Buď je to zlý výber hercov, zlý režisér, zvolené prostredie, alebo čokoľvek iné, čo môže fanúšikov rušiť. Samozrejme existuje aj veľa filmových a seriálových spracovaní, ktoré prevýšili samotné knihy a nemôžu sa s nimi ani porovnávať. Príklady, príklady...Uveďme si (v jarnom dúmaní veľmi obľúbené) Upírske denníky. Kniha. No, kniha... je svojská. Nie každému sadne, nie každý ju dokáže dočítať. No seriál je úplne o niečom inom, a preto sa tak musí aj brať. Prečo? Pretože je moderný, zbytočne nenaťahovaný a fanúšikov baví... 

Aj k Odkazu dračích jazdcov som sa dostal vďaka filmu. A teraz sa zasmejete, ale ten film som ani nevidel. Najprv som sa chcel pozrieť na knihu, ale kvôli zlým ohlasom a pocitu, že si sériu nechcem znechutiť, som sa na film neodvážil. Knihy som však prečítal všetky a séria patrí medzi moje obľúbené. Twiligt, ten som začal čítať ešte pred filmovým spracovaním. Osobne si myslím, že knižky sú lepšie než film. A ten slovenský dabing televízie Markíza... Smejem sa doteraz. Myslím, že pri tomto spracovaní boli zle zvolené postavy - teda aspoň podľa Meyerovej opisov božského Edwarda - Rob sa mi tam vonkoncom nehodí. Hry o život. Ani tie som ešte nevidel. Bohužiaľ, ku nám do Prievidze sa dostali až tento týždeň. Majú ale veľmi dobré ohlasy, takže režisérom sa, pravdepodobne, podaril naozaj skvelý kúsok. 

Filmové (seriálové) spracovanie umožňuje fanúšikom lepšie predstaviť si svojich knižných hrdinov. Ak režisér zvolí lámača sŕdc, o popularitu je postarané. Ale je vždy film alebo seriál naozaj taký dobrý? Niekoľko sto-stranový príbeh je vtesnaný do dvoch hodín filmu, predtým ešte poriadne povyčiarkovaný (Harry Potter), pretože nie všetko sa zmestí, a naraz dve hodiny uplynú a vy ani nemáte uležané pocity, a je koniec. Nad knižkou si predsa len dlhšie posedíte. Prežijete radosť, smútok, plač ale aj smiech. Prežijete každý jeden pocit. A preto kniha nad filmom väčšinou vyhráva. S poriadnou prevahou.

Aké sú vaše obľúbené filmové alebo seriálové spracovania,
a o ktorých nemôžete ani počuť? 

Komentáre

 1. Hry o život boli vo filmovom spracovaní skvelé, rozhodne si ich nenechaj ujsť :) Hoci ma dosť rušila taká tá kolísavá, roztrasená kamera :D A náhodou, Patizón je skvelý! Jediná dobrá vec na Twilight filmoch, ak mám pravdu povedať :D Čo sa Upírskych denníkov týka, obzvlášť ma nezaujal ani kniha, ani seriál... hoci treba uznať, že stanica CW má talent zaujať divákov, i keď nemajú práve prebornú knižnú predlohu, a naopak, z tých lepších kníh môže vzísť fiasko, ako oný Eragon :) Mne síce Eragon taký zlý nepripadal, no to môže byť tým, že som nečítala knihu... nevedela som film posúdiť tak, ako fanúšikovia - napríklad moja kamarátka, ktorá pri jeho pozeraní chytala hotové záchvaty hnevu :DD Niektoré knihy by skrátka mali ostať len vo fantázii ich čitateľov :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Váhal som, či tam napíšem Patizón.. :D ale radšej som to nechal tak. Ja TVD na tejto stanici nesledujem, iba občas a to naraz celú sériu. Pravidelne ale sledujem ich 90210 :D Neviem, ako si ma to chytilo, aj keď to veľa ľudí odsudzuje. A hry si nenechám ujsť, určite nie :)

   Odstrániť
 2. Mně ti filmový Eragon ani tak nevadil. Celé Stmívání kromě prvního dílu jde tak nějak mimo mě, stejně tak seriály s upíry a čaroději. Ale souhlasím s tím, že filmové (či seriálové) zpracování někdy čtenářům napomůže k tomu, aby si mohli představit hlavního hrdinu.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. :) Teraz by som si ho mohol pozrieť :) Musím to pohľadať.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Hry o život vo filme sú jednoznačne úžasné...a knihy super...to je asi tak narovnako 8D
  Harry Potter knihy sú bombové...vo filmoch vela urobil výber režiséra, preto niektoré pasáže vo filmoch sú slabšie, ale veď je to Harry Potter, takže mne to je jedno 8D 1000krát som to už videla, takže to viem naspamäť 8)
  Twilight film som videla najprv a potom som sa dostala ku knihám, ktoré som dlho odmietala 8D ale nakoniec som bola príjemne prekvapená...filmy no (2 a 3) trošku slabšie...všeobecne súhlasím s názorom, že knihy sú väčšinou lepšie.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Cesta, ktorá môže vrátiť všetko späť | recenzia knihy Road trip (Beth O'Leary)

Britská autorka Beth O'Leary vo svete debutovala svojím románom Spolubývajúca (The Flatshare). Študovala anglický jazyk, pretože – ako uvádza na svojej webovej stránke – sa už oddávna chcela stať spisovateľkou. Inšpiráciu nachádza vo všetkom naokolo  a hoci má vo svojej hlave niekoľko stoviek námetov, viaceré z nich sa podľa jej slov nikdy nestanú samostatným príbehom. No románu Road trip sa to podarilo – a mňa veľmi teší, že vám túto milú knižku môžem predstaviť práve v týchto horúcich dňoch.  Addie a jej sestra vyrážajú na cestu do Škótska, kde sa koná priateľkina svadba . Hudba je prichystaná, sladkosti zbalené, no len čo vyštartujú, niekto do nich zozadu narazí. Ako naschvál za volantom sedí Addin bývalý frajer Dylan, ktorému sa doteraz vyhýbala. Dylan a jeho najlepší kamarát mieria na tú istú svadbu , a keďže je ich auto nepojazdné a verejná doprava nedostupná, Addie nemá na výber a musí ich vziať so sebou. Maličké auto je čoskoro plné nielen batožiny, ale aj tajomstiev . P