Preskočiť na hlavný obsah

Patrick Rothfuss – Strach múdreho muža

V prvej časti fantasy série sme sa zoznámili s Kvotheom, ktorý pre krutosť Chadriáncov stratil oboch rodičov. Istý čas mu trvalo, pokým sa opäť pozbieral na nohy a našiel odpoveď na to, kým vlastne je. Odpovede postupne nachádza na univerzite. Chudobný Kvothe sa snaží získať každú jednu hrivnu na zaplatenie školného, na ktoré si musí krvopotne zarobiť. Počas svojho pobytu na univerzite si nájde množstvo nepriateľov, dostane sa do poriadnych problémov a v neposlednom rade hľadá informácie o temných Chadriáncoch. V novom semestri sa Kvothe pokúša zmocniť prsteňa z rúk profesora Ambrosea, kvôli ktorému si získa nových nepriateľov, k tomu sa pridajú obvinenia na súde a Kvothe je pre rozruch prinútený opustiť univerzitu. Dostane sa do služieb maera Alverona, ríše víl a Ademu, kde prežije ešte veľa dobrodružstiev.

Meno vetra zožalo vo svete literatúry nesmierny úspech. Na pulty kníhkupectiev sa čoskoro dostane druhá, osemstostranová, časť trilógie, v ktorej autor zavedie svojich čitateľov do úplne nových, fantazijných svetov. Patrick Rothfuss dokázal vo svojom románe skĺbiť prvky fantastiky, skvelé opisy, dobrodružstvo a tajomno, ktoré geniálne dotvárajú celý príbeh. 

Vážení, vstúpte do hostinca Miľník. 
Druhý deň Kvotheovho rozprávania sa môže začať...

Po napätých situáciách Kvothe odchádza z univerzity, ktorá bola niekoľko semestrov jeho domovom. Ešte predtým sa však opäť stretneme s profesorom Elodinom, ktorého nikdy nekončiaci humor vám vyčarí na tvárach natešený úsmev. Patrí medzi moje najobľúbenejšie postavy. Úsmevný a štipľavý humor odľahčuje celé rozprávanie a robí ho veselším. Čakajú na vás ďalšie nové, skvelo opísané postavy, ktoré vás chytia sa za srdce. Pozornosť bude venovaná aj krásnej Felurian, ktorú Kvothe spomenul v prvej časti. A máte sa na čo tešiť. Živo si pamätám ich spoznanie. Niečo také sa len tak ľahko nezabudne. 

Takisto na sérii oceňujem to, že autor zvolil pre rozprávanie prvú osobu v mužskom rode, ktorá mi konečne umožnila vžiť sa do roly hlavného hrdinu. Ako v každom živote muža, ani v tom Kvotheovom nemôžu chýbať ženy. V druhej časti je ich hneď niekoľko, takže čitateľ si naozaj príde na svoje. Okrem toho, Strach múdreho muža je o kus intímnejší a uvoľnenejší a muži si čítanie určite poriadne užijú. A ja som sa len škeril a škeril, pretože spoločnosť, do ktorej Kvothe vstupuje, je v celku zaujímavá. V ríši, v ktorej Kvothe nachádza niekoľko desiatok nových priateľov, autor zapojil naplno svoju fantáziu. Čitateľovi sú ponúknuté bájne bytosti a vďaka bujnej fantázii autora pôsobí ríša skutočne, akoby sa nám rozprestierala rovno pred nosom. Príbeh kráľovraha je konečne poriadnou fantasy sériou. 

Pán prekladateľ si dal na preklade naozaj záležať. Tak, ako aj prvá časť, aj táto je preložená veľmi dobre a nemám ku žiadne výhrady. Celkovo je štýl vyjadrovania veľmi dobre čitateľný a i napriek konečnému rozsahu diela si knižku zamilujete. Hluché miesta nájdete len ťažko, pretože autor vás v každej kapitole očarí svojim darom reči a nesmiernym talentom na opisy. 

Strach múdreho muža vám neponúka iba osemsto strán čistého textu. Ponúka vám skvelý a premyslený príbeh, dobrodružstvo, statočné postavy a v neposlednom rade poriadnu dávku humoru.


Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie reading copies knižky ďakujem vydavateľstvu IKAR. Knižku si môžete v predpredaji kúpiť TU. Strach múdreho muža vychádza 24.apríla.

Komentáre

 1. veľmi pekná recenzia Domčo...Hluché miesta nájdete len ťažko, pretože autor vás v každej kapitole očarí svojim darom reči a nesmiernym talentom na opisy. - toto si absolútne vystihol... Rothfussov štýl je proste geniálny a kniha je jednoznačne jedna obrovská pecka !!! práve ju čítam a vždy keď ju otvorím akoby ma presťahovalo do úplne iného sveta a ja v ňom dokonalou ladnosťou plávam spolu s Kvotheom...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Veru, Rothfuss patrí medzi špičku autorov, čo nám fantasy ponúka! Ja som si čítanie nesmierne užíval :)
  A som veľmi, veľmi rád, že sa ti recenzia páči :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Veľmi dobrá recenzia, Domčo, naozaj palec hore :) zlepšuješ sa, len tak dalej, mna Strach ešte len čaká a uplne si ma nan navnadil :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Zdravím Ťa,

  viacmenej som prehľadával internet a hľadal slovenských fanúšikov tejto knihy, tohto sveta a autora, ktorí by mali tú odvahu či chuť a chceli o nej prípadne i diskutovať, pretože je tu o čom hovoriť...:)

  najprv som chcel podotknúť, že pri recenzii Ti unikol pozornosti jeden preklep a to, že Kvothe sa snaží získať prsteň z rúk profesora Ambrosea...toto nesedí, keďže Ambrose je obyčajný zazobaný šľachtic - študent práve ako Kvothe, žiaden Profesor..ak sa dá, tak si to oprav:)

  a čo sa týka tajomstiev a záhad v knihe, nezdá sa aj Tebe, že je ich akosi príliš veľa a že to nie je bežné či už pri fantasy knihách alebo aj iných žánroch? Patrick Rothfuss toľko vecí len napovie, príp.zanechá kde tu akýsi odkaz, narážku a je na nás, aby sme si to poskladali?:)
  napr. nikdy sme sa nedozvedeli, kto je Auri, kto je vlastne Denna? Je Lorren, Profesor na Univerzite, ktorý má pod palcom aj Archív, možným Amyrom? prípadne Elodin?
  čo je v truhličke, ktorá nemá zámok ani pánty, ktorú ukrýva Meluan Lacklessová a ktorú sa nepodarilo otvoriť ani Kvothemu? je možné, že by v nej bol kúsok mena luny?
  čo sa stalo s Kvothem, že stratil mágiu, že viac nerieši hudbu, že je nešikovný a prehrá obyčajný súboj?
  Kto je Bast a aký je jeho zámer? čo prežil s Kvothem? a čo bude v ďalšej knihe? kto bude tým kráľom, ktorého Kvothe zabije???
  ako vidno, je to dosť otázok a podľa mňa som vymenoval len zlomok z nich...

  myslíš, že máš odpovede aspoň na pár z nich? stačí si opäť prečítať Meno vetra a Strach múdreho muža a človek príde na viacero vecí...

  je to tak ako hovoril Kvothe...keď človeku dajú odpoveď, všetko čo získa je len jeden fakt, ale keď mu položia otázku, bude si musieť človek pohľadať vlastnú odpoveď..:)

  Marián

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

SÚŤAŽ: Veľkonočný knižný hop

Priznávam, že čo sa týka súťaží, môj blog na tom vie byť dosť biedne. Pár dní pred dneškom som sa rozhodol vás potešiť a aj tento Veľkonočný hop (ktorý usporadúva Knižní doupě )   mi to pomôže zrealizovať. A tentokrát poteším nielen Slovákov , ale aj českých čitateľov môjho blogu. Keď už je tá Veľká noc! :D :D Inak, dievčatá, užite si ju :D A o čo sa bude súťažiť? Keďže v Česku POTOMKOVIA zatiaľ nevyšli a u nás je tomu už  nejaký ten piatok, rozhodol som sa do súťaže vložiť práve Partials - Potomkovia  od Dana Wellsa . Vopred ďakujem za zapojenie do súťaže a prajem vám veľa šťastia :) A šťastie môžete skúsiť aj na ďalších 11tich blogoch, ktoré nájdete v linkovači na konci článku.  Pravidlá súťaže: Do súťaže sa môžu zapojiť aj slovenskí, aj českí čitatelia blogu.  Podmienkou je ale nasledovanie môjho blogu . Ak nasledovateľmi nie ste, môžete tak urobiť v pravom bočnom paneli: Následníci, pripojiť sa k tejto lokalite.  Súťaž trvá od dnes, 1.4. a končí 14.4.20

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá