Preskočiť na hlavný obsah

Nahradia e-booky tlačené knihy?

Čítačky kníh - teda vymoženosti modernej doby vo svete literatúry - sa pomaly ale isto rozširujú medzi bežných ľudí. V našich malých krajinách tomu nie je inak. Ich cena sa zväčša pohybuje v rozmedzí stodvesto eur (samozrejme, treba prihliadať na funkcie, ktoré readerovi daný typ ponúka) a môže si ich dovoliť takmer hocikto. Pár centimetrov nahradí veľké množstvo priestora, ktorý by ste zaplnili tlačenými knihami. Avšak, nahradia vám čítačky vôňu papiera a pocit, keď knihou listujete? 

Keď navštívite zopár internetových kníhkupectiev, určite objavíte knihy s titulkom E-BOOK. Čitateľ si v tomto prípade po zaplatení (zväčša uhradením cez platobnú kartu) určite v schránke nenájde oznámenie o balíku uloženom na pošte. Dostane iba súbor, ktorý presunie do svojej čítačky, a môže začať čítať. Cena takýchto kníh je o porovnanie nižšia - približne o 40% menej v porovnaní s printovou (tlačenou) verziou. Keby ste sa ma však spýtali, či by som siahol po jednej alebo druhej alternatíve, určite by som volil tlačenú knihu. Prečo? 

Možno sú tieto knihy lacnejšie, to áno. Priznávam ale, že často krát "mrknem okom" smerom k mojej knižnici. Baví ma pozerať tam. Otázkou je, kam by som uprel pohľad v prípade elektronických kníh. Do čítačky? Asi nie. Teraz sa ich nesnažím odcudzovať, ale... vždy mi bola bližšia papierová verzia, pri ktorej môžete nenápadne pričuchnúť ku väzbe, z ktorej ešte cítiť vôňu lepidla. Samozrejme, v elektronických knihách vidím aj pozitíva. Ak idete na dovolenku - trebárs leteckou dopravou - ste obmedzovaní vo váhe vašej batožiny. Vtedy by asi nebolo najlepším riešením pobaliť si päť kníh, ktoré by nielenže vyčerpali miesto v kufri, ale mohli utrpieť "vážnu ujmu na zdraví". Na rovinu, s batožinou sa nehrajú. A my, knihomoli, sme v takýchto veciach  v zásade neoblomní. V tomto prípade si do čítačky narvete dostatočné množstvo kníh, ktoré vyplnia hluché miesta vašej dovolenky.

Na Slovensku patrí prvenstvo vo vydávaní elektronických kníh (teda aspoň young adult literatúry) vydavateľstvu Fragment. V e-bookovej verzii nájdete úspešné série ako napríklad Odkaz dračích jazdcov, Krásni a mŕtvi, Upírske denníky, Stefanove denníky, Mariotovi dediči, Percy Jackson a ďalšie. Sekciu elektronických kníh nájdete aj vo vydavateľstve Ikar, Motýľ, Slovart a ďalších. Elektronické knihy sú teda na Slovensku pomerne rozšírené a aj vďaka svojej nižšej cene a kompaktnosti si u čitateľov vydobyli úspech. Aj tak však stále verím, že tradícia, ktorú v roku 1455 začal Johann Guttenberg, ostane zachovaná a ani výdobytky modernej doby, teda elektronické či audio-knihy, nenahradia naše milované tlačené KNIHY. Aký názor máte na e-booky vy? 

Komentáre

  1. Neviem si predstaviť, že by večer prosíkal môj syn "tatko, pozrime si tú super obrázkovú knižku o drakoch" - následne sa šupneme do "pelechu" pod paplón a ja vytiahnem monochrom čítačku ;)

    Na druhej strane si neviem predstaviť, že sa balím na dovolenku a popri kufri s oblečením ťahám ešte jeden s knihami, lebo som sa nevedel rozhodnúť, čo si večer na hoteli budem čítať...

    Každé z toho má - alebo si proste nájde to svoje pravé miesto a správne použitie, nemyslíš?

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Keď dokážeme oba druhy zosúladiť, potom je všetko tak, ako má :) Aj tlačené aj elektronické knihy majú niečo do seba :)

      Odstrániť
  2. Já mám teďka na týden od přítele čtečku půjčenou a jsem nadšená. Dřív jsem chtěla knížky vlastnit, teďka jsem se dostala do bodu, kdy si je chci hlavně přečíst. Takže nasávám písmenka a je mi už jedno, z jakého media to bude. Vzhledem k tomu, že si chci přečíst spoustu fantasy ság a vím, že na ně nikdy mít peníze nebudu a čekat, až se od prvního dílu postupně vyskytnou v knihovně, se mi nechce. Jasně, není fajn si to stáhnout na internetu, ale pokud se mi knížka bude hodně líbit, tak si koupím i papírovou verzi. Přeci jen musím nějaké knihy nasbírat pro své děti, pokud někdy budu nějaké mít.
    A teďka mám takovou náladu, že během dne střídám knížky, takže si v čtečce vyberu, jakou chci a je to. Hlavně se s nima nemusím tahat, když někam jedu.
    Jsem si tak vzpomněla na scému v Gilmorových děvčatech, kdy Rori měla v batohu asi pět knih a vysvětlovala Lorelai, proč je má: jednu má do autobusu, další má do školy a kdyby ji nebavila tahle, tak si vezme tu druhou a tak dál. Čtečka takový problém vyřeší. :)
    Jinak vůně knihy a podržet ji v ruce, to je něco, co čtečka nenahradí. V úterý jsem přišla domů, ukázala jsem spolubydle novou knížku, co jsem si koupila a ona ji hnedka začala očuchávat. Myslím, že už pak záleží na prioritách každého z nás.

    (Psala jsem rychle, tak budu mít určitě hromadu překlepů.)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Čítačka je hlavne pre tých, ktorí čítajú v angličtine. Potom máš dvere všade otvorené, a v tom prípade je čítačka tým najlepším variantom.
      No ja v angličtine (zatiaľ) nečítam. Určite niekedy v budúcnosti bude, a potom možno bude aj čítačka :)
      Ale zatiaľ sa držím tlačených kníh :)
      Ja som na tom rovnako ako tvoja spolubývajúca :) Keď niektoré knihy tak úžasne voňajú... No nepričuchni! :D

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goo...

RECENZIA: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Cole)

Mnohí ľudia tvrdia, že romantické knihy sú určené len dievčatám v puberte a ženám, ktoré v nich hľadajú útechu po namáhavom dni strávenom v práci. Tvrdia, že takéto knihy prinášajú iba plytký príbeh , ktorý neprichádza s ničím novým. Keď som na internete prvýkrát zahliadol Tisíc chlapčenských bozkov , považoval som túto knihu za obyčajný román pre mladých dospelých, ktorý bude dozaista kópiou desiatok podobných kníh, ktoré za posledné roky vyšli. V tej chvíli som netušil, ako veľmi sa mýlim. Tisíc chlapčenských bozkov totiž v žiadnom prípade nie je kniha iba pre dievčatá v puberte a už vôbec neprináša plytký príbeh, ktorý sa vyskytuje v každom druhom románe v kníhkupectve. Hoci autorka hovorí o láske dvoch mladých ľudí , vo svojom diele sa zamýšľa nad krátkosťou ľudského života a nad tým, aké dôležité je užívať si každý jeden moment . Nikdy neviete, čo vám jedného dňa skríži cestu . Ktoré rozhodnutie váš život od základov zmení. Niektoré veci jednoducho ovplyvniť nemôžeme a práve n...