Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Potomkovia (Dan Wells)

„Jedinou nádejou ľudí je nebyť ľuďmi.“

Píše sa rok 2076. Kira Walkerová, šestnásťročná začínajúca lekárka, žije v krajine rozdelenej občianskou vojnou, medzi ľuďmi zúfalo bojujúcimi o prežitie. Na ich záchranu však treba aj niečo viac než len liek proti smrtiacemu vírusu RM, ktorý vykynožil takmer celé ľudstvo. Nestačí už ani mier s potomkami, geneticky zostrojenými bytosťami, ktoré vírus vypustili. Ak sa ľudia chcú zachrániť, musia sa pozrieť na seba, na svoj svet, na všetky chyby, ktorých sa dopustili, a nájsť niečo, čo naozaj stojí za záchranu – vidieť v konci nový začiatok. Román Dana Wellsa Potomkovia je prvotriedny postapokalyptický triler, vzrušujúca, riskantná, rýchla jazda plná dobrodružstiev, lásky a napätia, ktoré nás neopustí do poslednej stránky a núti nás netrpezlivo čakať na ďalšie pokračovanie. 

Keby ste si do vyhľadávača zadali meno Dan Wells, zistili by ste, že ide o amerického autora, ktorý ma už nejaký ten piatok na konte množstvo úspešných sérii. Medzi nimi aj román pre mládež - Potomkovia. Oficiálny popis sľubuje prvotriedny postapokalyptický triler z budúcnosti. A nemýli sa - Wellsov svet je tak desivý a reálne vykreslený, že autorovi uveríte do poslednej bodky. 

Už je tomu jedenásť rokov, od kedy sa narodilo posledné zdravé dieťa. Novorodenci dnes po pár hodinách nevysvetliteľne umierajú. Je to neuveriteľné, no už nedostávajú ani mená. Za všetkým je vírus RM, ktorý o chvíľu pohltí a zmasakruje aj tých, ktorí prežili, keďže generácie nemajú svojich nasledovateľov. Zatiaľ čo mamičky plačú za svojimi mŕtvymi deťmi, senát je rozhodnutý znížiť hranicu tehotenstva na šestnásť rokov. Presne tohto veku sa dožila Kira, mladá lekárka odhodlaná skončiť tento zvrátený kolobeh.

Pred jedenástimi rokmi nastal zlom. Po napadnutí potomkami a zničení ľudských obydlí, sa dnes vyformovala Obrana (spoločne so Zákonom nádeje), ktorá sa ako tak pokúša vrátiť všetko do starých koľají. Oponuje jej však Hlas, ktorý nasleduje šľapaje potomkov. Aby sa svet priblížil k minulosti a zabránil vyhynutiu ľudstva, je potrebný jeden z potomkov. Ak však Kira spácha útok na potomka, vyvolá ďalšiu vojnu, ale risk je v takejto situácii jedinou alternatívou. 

Ak si to všetko zhrnieme, naozaj sa nejedná o budúcnosť, v ktorej by sme chceli žiť. Dielo sa od ostatných dystopii s podobnou tematikou líši faktom, že v Potomkoch nájdete len minimum romantiky. Nečudo, autorom je muž a zbehlosť v obranných a bojových technikách mu nemožno vyčítať, preto sa i Potomkovia uberajú trochu iným smerom. Zoznámite sa aj s vedeckým a lekárskym prostredím, ktoré u tohto typu príbehu nemôžu chýbať. Tak či tak, štipku, popritom naozaj veľmi malú, sladkých scén predsa len nájdete. Hlavná postava - Kira - má len šestnásť, no miestami hýri toľkou odvahou a skúsenosťami, ktoré by jej závidel i dospelý človek. Sme ale v roku 2076, kde je všetko čudesne posunuté. Pravdupovediac, Kiru som si obľúbil a s radosťou čítal scény, v ktorých vystupovala. Aj Marcusa, s ktorým tvorí pár.

Najväčšou autorovou prednosťou je veľmi čitateľný štýl, ktorý nebrzdili siahodlhé opisy. Priznávam, niektoré scény by som pri čítaní vyškrtol, no postupne zisťujete, že všetko malo svoje opodstatnenie. I to svedčí o veľmi dobrom premyslení príbehu. Román od samého začiatku prekypuje akciou a nebezpečenstvom a keďže si na konci príbehu autor nechal otvorené vrátka, už koncom februára sa môžeme tešiť na druhé pokračovanie s názvom Fragments.

Potomkovia vyšli v slovenskom preklade len pred pár dňami, ale verím, že čoskoro budú zdobiť knižnicu väčšiny z nás. Dan Wells mi svojím románom pre mládež doslova vyrazil dych. Odporúčam ju najmä milovníkom dystopii a čitateľom, ktorí majú radšej akciu než sladké scény.

Moje hodnotenie: 

Potomkov od Dana Wellsa si môžete kúpiť napríklad v internetovom 
kníhkupectve Literama a to na tejto adrese

Komentáre

 1. plánujem si Potomkov zaobstarať :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. kedy asi má vyjsť pokračovanie? :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Sliedim, ňuchám po stránkach buxu, ale stále nič. Takže ti, bohužiaľ, neviem odpovedať - kedy a či vôbec. Ale treba veriť. :)

   Odstrániť
  2. čo som pozerala pár (10-15 :D) recenzii na toto tak v jednej bolo, že okolo 20. augusta a v ďalšej, že nejako v lete... ale ako hovoríš, treba veriť a dúfať, že to bude čo najskôr :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Naučte sa rozoznať klamára | recenzia knihy Ako prekuknúť druhých ľudí (Joe Navarro)

Predstavte si, že sedíte uprostred kaviarne. Muž dva stoly pred vami je na pracovnom stretnutí a často sa pozerá do zeme . Takisto nervózne klopká nohou o stoličku. Žena pri stole oproti má ruky vbok, zachováva si odmeraný postoj, avšak z jej tváre stekajú kvapky potu. To je len stotina neverbálnych prejavov , s ktorými sa každodenne stretávame. Nie každý ale rozumie ich pravému významu . Keď som sa dozvedel, že vo vydavateľstve Grada nedávno vyšla v slovenčine príručka, ako "prekuknúť druhých ľudí", neváhal som nad jej prečítaním. Autorom knihy je uznávaný Joe Navarro , ktorý niekoľko rokov pracoval pre FBI. Ako tvrdí vo svojej príručke, väčšina ľudí sa celý život díva, ale v skutočnosti nevidí . Mnohé neverbálne prejavy totiž nie sú úplne jasné a laik by si ich mohol vyjadriť len veľmi nepresne alebo skreslene .  Práve jeho kniha má bežným smrteľníkom pomôcť rozoznať jednotlivé neverbálne prejavy. Nesnaží sa označiť niekoho za klamára. Ako Navarro tvrdí, schopnosť roz