Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú do Vianoc. Predstavte si dobre vytvorené charaktery a magické bytosti... Predstavte si 
Crowfieldsku kliatbu. 

Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme.

Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou.

Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneženého tuhým a bielym snehom. Will zisťuje, že niečo nie je v poriadku: pod snehom sa ukrýva čudný tvor, ktorý skrýva tajomstvá. V spoločnosti hoba je odhodlaný záhadu rozlúštiť, no nebude to vôbec ľahké... Možno kniha neobsahuje veľké množstvo postáv, každého typu povahy, ale menej býva často krát viac a v Crowfieldskej kliatbe to platí dvojnásobne. Spoločnosť vám bude robiť spomínaný hob, ktorého som si ja osobne veľmi obľúbil.

Autorka čitateľov nabáda na premýšľanie o zápletke a o tom, ako sa kniha skončí. Kto je tá čudná návšteva, ktorá smeruje do opátstva? Má to niečo spoločné s tvorom, ktorý sa ukrýva v hlbinách lesa? Pat Walsh chválim za atmosféru, ktorá v príbehu vládne. Mám taký pocit, že aj keby som Crowfieldsku kliatbu čítal  v lete, stále by som sa nemohol zbaviť pocitu, že sa nachádzam priamo v opátstve a popri mne padajú vločky snehu. Práve tak som sa cítil pri čítaní tejto knihy. Ak by išlo o klasickú novelu pre mladých, povedal by som, že bola prikrátka. V prípade tejto zimnej rozprávky to ale vonkoncom neplatí a Walsh dielo rozplánovala presne tak, aby sa jej čitatelia nenudili a neboli ani zahltení húfom informácii.

O preklad sa postaralo vydavateľstvo Slovart, ktoré ju vystrojilo úžasným povrchom, a "krvavé" písmená na obálke vyzerajú naozaj dobre. Ale ako sa hovorí: lepšie raz vidieť... Crowfieldsku kliatbu by som odporúčil všetkým milovníkom magických tvorov a rozprávok. Ak už teraz rozmýšľate o vianočnom darčeku pre vaše deti, odporúčam si zapísať práve túto knihu. Človek nikdy nevie, možno aj vaše dieťa padne do sveta mágie a čarov zasneženého opátstva. Alebo to budete vy?

Moje hodnotenie: 

Ďakujem vydavateľstvu Slovart za poskytnutie recenzného výtlačku. 
Crowfielsku kliatbu si môžete kúpiť TU

Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš