Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: V zajatí snov 3 - Osudové rozhodnutie (Lisa McMann)

Posledná časť trilógie V zajatí snov. 
Janie si myslela, že vie, čo ju v budúcnosti čaká. A myslela si, že sa s tým zmierila. Ale neznesie pomyslenie, že sťahuje Cabela so sebou. Vie, že Cabel s ňou zostane, napriek tomu, čo vidí v jeho snoch. Napadne ju jediný spôsob ako mu dopriať život, ktorý si zaslúži - musí zmiznúť. Budúcnosť, pred ktorou Janie stojí, má zrazu zlovestný háčik a jej možnosti sú ešte chmúrnejšie než si kedy vedela predstaviť. Úplne sama si musí vybrať medzi dvoma zlami. A jej čas sa blíži...

Čo by ste spravili, keby ste mali možnosť vstupovať do cudzích snov, no zároveň by ste sa dozvedeli, že vaše schopnosti sú vaším prekliatím, ktoré vás čoskoro privedie do záhuby?  Autorka pravdepodobne chcela Osudovým rozhodnutím sériu zdramatizovať a ukončiť, no podaril sa jej presný opak. Janie už z prvých strán pôsobila ako kôpka nešťastia, pre ktorú niet pomoci. Pred Janie je v Osudovom rozhodnutí predostrená tajomná minulosť svojej rodiny. Má možnosť spoznať nikdy nepoznaných príbuzných a vyriešiť to, na čo jej ešte zostáva čas. 

Mal som pocit, akoby sa autorka mierne odklonila od hlavnej zápletky a kompletne vyvrátila predstavy čitateľov o vyvrcholení série. Podľa môjho názoru sa mohla viac sústrediť na vzťah hlavných hrdinov a dejovú líniu, ktorá si tým pádom mala zaslúžiť viac pozornosti. Na svoje si ale prídu čitatelia, ktorí majú radi rozprávania a komplikovanú zápletku. 

Prvé dve časti sa od tej tretej zásadne líšia. Zatiaľčo prvý diel bol samý sen, v druhom prišlo na rad napätie a desivé odhalenia tajomstiev. Posledná kniha je akýmsi epilógom, no na viacerých miestach zdĺhavým a zbytočným. Pozitívom je autorkin štýl, ktorý vás prinucuje čítať ďalej. Príbeh je pritom jednoduchý, rýchlo plynúci a kniha sa tým pádom číta veľmi ľahko. Ďalším z pozitív je - podobne ako i v predošlých dieloch - pomerne krátky rozsah a forma denníkových zápiskov, ktorá sa číta veľmi rýchlo. Priestor v Osudovom rozhodnutí si však nájde najmä mama Janie a ďalšie vedľajšie postavy, ktoré potešia nejedného priaznivca série. 

Knihu by som odporúčil fanúšikom série a tým, ktorí sú zvedaví, ako to s hrdinami nakoniec dopadne. Kniha je ako stvorená na oddychové čítanie, no nečakajte famózny koniec, pretože môžete byť trochu sklamaní. 

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Vydavateľstvu Fragment
Knihu si môžete kúpiť TU

Komentáre

  1. Súhlasím, bolo to niečo ako zdĺhavý epilóg. Bola som veľmi smutná, keď sa na konci nekonala absolútne žiadna akcia, ale čítať sa to dalo 8) aspoň sa uzavrela séria, aj keď to mohlo byť lepšie.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rozdiel medzi spravodlivosťou a pomstou je len v tom, kto príbeh rozpráva | recenzia knihy Pavučina klamstiev (Julie Clark)

Julie Clark vo svete literatúry debutovala románom The Ones We Choose, ktorý vyšiel ešte v roku 2018. Pavučina klamstiev (The Lies I Tell) je v poradí jej tretia kniha a zároveň prvá, ktorá vychádza aj v slovenskom preklade. Jej anotácia mi už na prvý pohľad pripomínala príbeh Jedna nevinná lož, ktorý som tento rok čítal a ktorý si ma veľmi získal. Rozhodol som sa teda dať šancu aj Pavučine klamstiev a s odstupom času musím povedať, že to bolo skvelé rozhodnutie. Meg Williamsová . Maggie Littletonová. Melody Wildová. Rôzne mená, tá istá osoba – v závislosti od mesta a vytýčeného cieľa. Je to podvodníčka, ktorá vymaže svoje skutočné ja , aby sa stala tým, kým potrebuje. Raz študentkou vysokej školy, potom životnou koučkou alebo realitnou agentkou. A potom je tu Kat Robertsová . Už desať rokov čaká na návrat ženy, ktorá jej život prevrátila naruby. A keď sa jej dočká, je odhodlaná ukázať jej pravú tvár . No ako sa obe ženy postupne zbližujú, Katine dlhoročné predstavy o Meg sa začínajú...

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goo...

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...