Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Dedička (Amanda Hocking)

Prvá časť príbehu o Tryloch 
Keď mala malá Wendy Everlyová šesť rokov, jej matka sa ju pokúsila zabiť, lebo bola presvedčená, že je obluda. Pritom bola len zlaté dievčatko, ktorej nechutila čokoláda. Aj jedna malichernosť dokázala zmeniť život Wendy. Ktovie, či nie k lepšiemu.

O jedenásť rokov Wendy zistí, že jej mama možno mala pravdu a ona nie je tá, za koho sa považovala. Bežná smrteľníčka zisťuje, že tak bežnou predsa len nebude - nachádza v sebe nadprirodzené schopnosti a keďže sa vôbec nepodobá na svojich príbuzných, je zrejmé, že Finn, jej tajomný spolužiak, mal svojimi rečami pravdu. Finn už sprvu vedel, že na Wendy nie je niečo v poriadku. Ale verili by ste čudákovi, ktorí tvrdí, že ste trol? Jej život sa pritom zmenil tak dávno - vo chvíli, keď bola vymenená namiesto iného chlapca v pôrodnici.

Wendy a Finn sú zohraná dvojica. Dievča, ktoré vymenili v pôrodnici a čudák, o ktorom nikto nič nevie a ktorý prestúpil do jej triedy. Ako to už v podobných dielach býva, je zrejmé, že sa postupom času bude schyľovať k akej-takej romantike. No nebojte sa, autorka zvolila ten správny smer, aby kniha nebola presladená. S postavami je to rovnako, Amanda sa nezaťažuje žiadnymi zdĺhavými opismi a charakteristikami - počas celej knihy si udržiava jednoduchý, no pritom veľmi zaujímavý a pútavý štýl. Autorka tejto knihy, Amanda Hocking, má na konte viaceré knihy z rebríčka amerických bestsellerov a patrí medzi obľúbených autorov u mladých. Nečudo, jej dielo Dedička sa číta veľmi ľahko a rýchlo. Aj keď sa môže zdať príbeh Wendy a Finna otrepaný a na jedno kopyto s ostatnými dielami, autorka ho poňala po svojom a chválim ju najmä za vykreslenie Trylov a kompletne vymyslenej krajiny.

Finn tvrdí, že Wendy sa musí vrátiť ku svojmu druhu, teda trylom. Wendy sa vyberie na cestu do čarovného sveta, o existencii ktorého ani netušila. To však znamená vzdať sa predošlého života. Ako sa Wendy rozhodne? Ostane pri bratovi a tete, s ktorými prežila roky alebo učiní rozhodnutie svojho života? Celkovo ma Dedička príjemne prekvapila. Je ako stvorená pre čitateľov, ktorí nemajú radi zložitú a prepletenú zápletku. Dedička je pravým opakom, avšak štýl, ktorým autorka príbeh podala, je originálny a naisto si knihu užijete a obľúbite. Druhé pokračovanie série bude mať názov Roztrhaná, ale dátum vydania ešte nie je známy. No určite sa na trhu objaví už čoskoro - spoločne s podarenou originálnou obálkou.

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri v spolupráci s internetovým kníhkupectvom Literama.sk. Dedičku si môžete kúpiť napríklad TU

Komentáre

 1. pekná recenzia a súhlasím, autorka svet Trylov naozaj pekne vykreslila :) ale inak Útoky Vitrov, čo bolo na konci knihy, to je len taká bonusovka(aj pokračovania také majú) to nie je začiatok dvojky ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. áno, vlastne teraz som si pozeral edičák a dvojka má názov Roztrhaná.. :)

   Odstrániť
 2. Akorát jsem ji dočetla, stačilo mi na její přečtení jedno odpoledne :) Čte se opravdu rychle a lehce, je příjemně napsaná... a já už se namůžu dočkat druhého dílu! Ten má u nás v Česku vyjít tuším už v únoru.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tie obálky sú krásne a príbeh sa mi veľmi páčil, kniha bola dobrá, ale tiež som jej dala 4 hviezdy. 2ka by mohla byť o niečo lepšia 8)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď v rukách držíte bohatstvo | Harry Potter fotočlánok

Pred pár dňami som vás informoval o tom, ako vydavateľstvo Ikar plánuje tretie vydanie Harryho Pottera - tentokrát v brožovanej väzbe s novými obálkami . Knihy uzreli svetlo sveta pred necelým týždňom a ja som sa postaral o to, aby som sa stal majiteľom prvých dvoch častí čo najskôr. Práve preto už dnes zdobia moju knižnicu a vždy keď okolo nej prechádzam, nemôžem sa vynadívať na ich obálky . Darmo, táto edícia sa grafikom naozaj podarila a zaujímavo vyzerá aj slovenské vydanie . Síce by som v takúto neskorú hodinu nemal, pripravil som pre vás obálkovú slintačku. Tak teda, dobrú chuť ! :-)           Určite väčšinu z vás poteší, že knihy sú pomerne kvalitné paperbacky , ktoré sa pri čítaní nelámu (pevne dúfam, že bude ich kvalita rovnaká aj pri štvrtej a piatej časti). Už teraz sa teším, kedy si na tieto knihy nájdem časť a budem mať možnosť si ich opäť prečítať - a tým pádom prežiť celé dobrodružstvo ešte raz. Kto sa ku mne pridá? :-) Leto je dosť dlhé, takže

Keď si knihomoľ volí svoju budúcnosť

Veľmi dobre si spomínam na svoj prvý deň v škôlke . Na to, keď som uplakaný vychádzal z tej hrôzostrašnej budovy , v ktorej na mňa pani učiteľka kričala, aby som neplakal. A taktiež aj na to, ako som sa bál, no môj strach bol úplne zbytočný. Akoby to bolo pred mesiacom, keď som prvýkrát vstúpil do triedy a našiel si na lavici knižku, na ktorej názov si už nespomínam. Akoby všetky tie roky driny ubehli ako voda - a dnes stojím pred veľkým rozhodnutím . Čím budem v budúcnosti? Avšak taký je život - dennodenne sa musíme rozhodovať o svojom nasledujúcom kroku , o tom, či najprv vynesieme smeti, ktoré už doslova kričia "Vynes ma!" alebo ostaneme ešte chvíľu ležať pred obľúbeným seriálom . Celý život je o rozhodnutiach, no voľba vysokej školy a svojej budúcnosti niečím tak ľahkým určite nie je. A keďže nechcem, aby bol tento blog iba o recenziách a ukážkach z kníh, rozhodol som sa porozprávať vám niečo z môjho skutočného života . Možno si poviete - čo bláznim, veď som le