Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Milion sluncí (Beth Revis)


Celé Univerzum je jedno veľké klamstvo. Keď sa to jeho obyvatelia dozvedeli, rozpútal sa chaos. 

Sú to už tri mesiace, čo Amy odpojili. Všade, kam sa pozrie, sú samé steny. Syn sa ujal velenia lode a rozhodol sa skoncovať s Phydusom a prestať ľuďom klamať. Bola to ale tá správna voľba? 

Pocity z prvej knihy, Naprieč vesmírom alebo Lodi medzi hviezdami (v českom preklade), mi dokonale utkveli v pamäti a sú len ťažko opísateľné slovami. Štýl, ktorým sa Beth Revis hrala so svojím čitateľom, celková atmosféra a zápletka príbehu, bola jednoducho jedinečná a úplne ma pohltila. Aj preto som sa druhého dielu nevedel dočkať. Aj keď som čakal celý jeden rok, vedel som, že nečakám márne. A nemýlil som sa. 

Cesta za pravdou je dlhá a vo chvíli, keď si Amy so Synom mysleli, že záhada je rozlúštená a loď môže o chvíľu pristáť, zistili, že vlastne nič nevedia. Amy nasleduje Orionove indície k nájdeniu pravdy, no vyzerá to tak, že pristátie posádky bude oveľa komplikovanejšie, než by si ktokoľvek myslel. V zápätí sa však rodí nová otázka. Naozaj chce posádka pristáť? 

Mohlo by sa zdať, že Beth všetky nápady pre svoju sériu už použila v prvej knihe a čitateľov už nemožno ničím prekvapiť. Príbeh sa však v druhej časti zamotáva takým smerom, že nie je možné predpovedať, čo má autorka s postavami v úmysle. Práve tie sa v druhej časti podstatne vyvinuli a zmenilo sa taktiež ich správanie. Zo Syna sa stáva svedomitý Otec, a preto zodpovedne preberá úlohu vládcu lode. Zmenila sa aj loď Univerzum. Bez Phydusu, ktorý udržoval posádku lode v pokoji a bez sporov, sa veci začínajú komplikovať.

Keďže Orion zanechal pre Amy tajný odkaz, kniha naberá na napätí a stáva sa z nej hotová detektívka. No aj v prílive tajomstiev Beth dokázala do príbehu vložiť slabé chvíľky v podobe romantiky medzi Amy a Synom. Ako to medzi nimi nakoniec skončí, však musíte zistiť sami... Trochu som sa obával prekladu, keďže prvú časť som čítal po slovensky, no druhá v slovenčine nie je a ani nebude. Preto som siahol po českej verzii, no obával som sa úplne zbytočne. Preklad sa mi páčil a ani čeština ma pri čítaní nerušila (čo u mňa nebývalo zvykom). Povestná "chucpe" neobišla ani druhú čas a veľmi dobre osviežila celý príbeh.

Som naozaj veľmi zvedavý, čo prinesie tretia časť (ktorá sa v preklade objaví už na jar), keďže Beth je majsterkou v zvratoch a druhá kniha je toho dobrým svedkom. Práve tá ma vo veľa smeroch prekvapila - autorkiným stále sa vyvíjajúcim štýlom, zvratmi a v neposlednom rade myšlienkou celej druhej knihy, ktorú Beth naozaj "vychytala". Aj preto táto séria už druhý rok patrí medzi moju najobľúbenejšiu.

Záverečné hodnotenie:

Za recenzný výtlačok veľmi pekne ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia. Milion sluncí si môžete kúpiť TU.

Komentáre

 1. veľmi by som chcela túto 2. časť, vyzerá to skvele 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Loď medzi hviezdami bola super. Prečítala som ju za jeden večer a zápletka aj prostredie, kde sa to všetko odohrávalo, sa mi naozaj páčilo. Čítala som však dosť recenzii, kde ľudia píšu, že ich to veľmi nebavilo. Nechápem prečo.
  Tiež som čítala jednotku po slovensky, a keď som sa dozvedela, že dvojku nevydajú, takmer ma hodilo o zem! Bola som naštvaná, ale potom sa ukázalo, že to vyjde v češtine a potešila som sa. Knihu som síce ešte nečítala, ale po roku čakania, by snáď bolo načase, sa k príbehu vrátiť.
  Tak hádam čoskoro :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne si vystihla moje pocity. :) Odporúčam, neoľutuješ :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit