Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Všechny barvy Země (Beth Revis)

Amy a Syn opustili brány vesmírnej lodi Univerzum, no bolo to naozaj nevyhnutné? Univerzum bolo ich domovom a teraz sa ním má stať nepoznaná planéta Centauri. Ich život sa nadobro zmení - musia byť pripravení vybudovať si nový domov a svet, ktorý predtým poznali, už nebude nikdy rovnaký. 

Vtrhnúť na cudziu a ešte aj obývanú planétu je ako dráždiť úľ včiel. Centauri obývajú bájne pravtáky a kvetiny, ktorých vôňa vás za sekundu dokáže paralizovať. Po tom, čo len-tak zmiznú niekoľkí členo-via posádky, sa však vynára niečo ešte desivejšie - na planéte zjavne nie sú sami. Zdalo by sa, že s pomocou rodičov Amy, ktorí sa súčasne stávajú veliteľmi misie, pôjde všetko ako po masle. Ale čo ak aj starý pán Martin skrýva desivé tajomstvá? A je Amy so Synom pripravená bojovať? 

Sériu Vesmír som miloval už po prvej časti, dychtivo zhltol dvojku a nedočkavo čakal na finále, o ktorom som nepochyboval, že bude vynikajúce. A nemýlil som sa - Beth ma nesmierne prekvapila a na pár hodín aj pekne vyviedla z miery. Pretože spamätať sa z toho, čo prežijete pri čítaní tejto knihy, nie je také jednoduché. V prvom rade treba poznamenať, že Reviska sa so svojími postavami nehrala - surovo vyvraždila kadekoho a kadečo a rozhodla sa, že aj svojich čitateľov niekoľkokrát zavraží a zároveň im dodá druhú nádej čítať ďalej. Tlieskam a znovu tlieskam. Lepšie a prepracovanejšie si to ani napísať nemohla.

Každá kniha z tejto série je iná. Zatiaľ čo prvá o niečo prevyšuje druhú aj tretiu časť, ostatné majú úplne odlišný charakter a aj to ich robí výnimočnými. A keďže hlavné postavy opustili steny vesmírnej lodi, autorkina séria vyžadovala omnoho viac fantázie a predstavivosti než tomu bolo doteraz, no niet pochýb, že autorka ju zvládla bravúrne.

Poháňaní klamstvami a tajomstvami, odkázaní na osud a nádej. Aj tak by sa dali Všechny barvy Země opísať. Keď neviete, komu môžete a komu nesmiete veriť, je dôležitá spolupráca. A tu sa dostávam ku vzťahu Amy a Syna, ktorý bol sprvu úplne odsunutý na druhú koľaj a celkovo možno viacerí budú očakávať niečo viac, ale ja osobne som bol s vývojom postáv nadmieru spokojný. A nezabudnite ani na Oriona, ktorý ešte niekoľkokrát hlavné postavy popreháňa a prinúti pátrať.

Je to čudný pocit, keď sa skončí vaša obľúbená séria. Neviem, čím to je, že mi tak veľmi prirástla k srdcu, no určte sa ku nej ešte veľakrát vrátim. A vy si ju prečítajte tiež! A nezabudnite... Každá akcia na zemi Centauri vyvoláva reakciu. A dane nie sú primalé.

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem spoločnosti ALBATROSMEDIA. Knihu si môžete kúpiť napríklad TU

Komentáre

 1. už se těším až se mi závěr dostane do ruky. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. 1-ka sa mi veľmi páčila, preto sa veľmi teším na dvojku :)

  PS: nechceš si vypnúť overovanie komentárov? :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. uf, ďakujem za upozornenie, nevedel som o nich.
  Prečítaj si ju, jednotka bola síce asi najlepšia, ale aj ostatné sú vysoko nadpriemerne dobré :D :D

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Cesta, ktorá môže vrátiť všetko späť | recenzia knihy Road trip (Beth O'Leary)

Britská autorka Beth O'Leary vo svete debutovala svojím románom Spolubývajúca (The Flatshare). Študovala anglický jazyk, pretože – ako uvádza na svojej webovej stránke – sa už oddávna chcela stať spisovateľkou. Inšpiráciu nachádza vo všetkom naokolo  a hoci má vo svojej hlave niekoľko stoviek námetov, viaceré z nich sa podľa jej slov nikdy nestanú samostatným príbehom. No románu Road trip sa to podarilo – a mňa veľmi teší, že vám túto milú knižku môžem predstaviť práve v týchto horúcich dňoch.  Addie a jej sestra vyrážajú na cestu do Škótska, kde sa koná priateľkina svadba . Hudba je prichystaná, sladkosti zbalené, no len čo vyštartujú, niekto do nich zozadu narazí. Ako naschvál za volantom sedí Addin bývalý frajer Dylan, ktorému sa doteraz vyhýbala. Dylan a jeho najlepší kamarát mieria na tú istú svadbu , a keďže je ich auto nepojazdné a verejná doprava nedostupná, Addie nemá na výber a musí ich vziať so sebou. Maličké auto je čoskoro plné nielen batožiny, ale aj tajomstiev . P