Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Seduktor (Sofia Vitalle)

Po päťsto rokoch sa znova začal ten kolobeh. Znova sa začal lov. Lov, v ktorom môže vyhrať len jeden. Seduktor, Pokušiteľ, Zvodca hriešnikov. Jeho úlohou je poslať sedem nevinných duší do zatratenia. Je rozhodnutý urobiť to za každú cenu. Odmenou preňho má byť dávno stratená sloboda. Do cesty mu však vstúpi neznámy cudzinec, ktorý so sebou prinesie pochybnosti. Otázky, na ktoré nikdy nedostal odpovede, sa okolo neho začnú vznášať ako búrkové mračná. Zatúži po pravde. Pravda však prináša nevídané odhalenie. Zlomí ho to poznanie – alebo posilní? Dokáže odolať pokušeniu?

Keby som v kníhkupectve videl knihu od slovenského autora (v tomto prípade dvoch autoriek pod jedným pseudonymom), asi by som len prešiel k ďalšiemu regálu. Teda aspoň tak to bežne robievam. Čo sa týka Seduktora, ten je iný. Poznám ho od čias, kedy som ani len netušil, že toto tristostranovené červeno-čierne čudo, ktoré naživo vyzerá nenormálne dobre, bude niekedy vydané v tlačenej podobe. Poznal som ho zo stránky MámTalent.sk. Alebo skôr jeho jednu spoluautorku.

Pod pseudonymom Sofia Vitalle sa skrývajú dve niečo-medzi-tínedžerkami-a-dospeláčkami baby: Veronika Kmeťová a Renáta Kosmályová. Kniha z pera dvoch autorov môže vzbudzovať predsudky - že príbeh bude kostrbatý, jednej sa bude páčiť jedno a druhej niečo úplne odlišné. V prípade Seduktora bola ich myšlienka jednotná a z pohľadu nezainteresovaného čitateľa by určite nebolo poznateľné, že knihu písali dve.

Keby ste sa ma spýtali, čo si na Seduktorovi vážim najviac, bol by to pravdepodobne veľmi dobre rozvinutý štýl autoriek. Na to, že sa jedná o ich spisovateľský začiatok a majú len niečo cez dvadsať rokov, je to naozaj veľmi kvalitné dielo. Najmä postava Seduktora je vykreslená dobre - vzbudzuje vo vás strach a určite by ste ho nechceli stretnúť v temnej uličke. Ďalej je to Ema - dievča, ktoré pri postupnom posielaní duší do zatratenia Seduktorovi škaredo skríži cestu. Síce si autorky nechávajú veľa pre seba, už v prvej časti možno sledovať vývoj silných a zapamätateľných charakterov.

Seduktor má nedostatky - a nie je ich málo. Sem-tam nájdete nejaké hluché miesto, no kniha ako celok na mňa pôsobila veľmi, veľmi dobre - a po úpravách v tlačenej forme ešte lepšie než pri prvom čítaní priamo po dopísaní. Autorky zo začiatku čitateľovi predstavia veľké množstvo postáv - a príbeh sa ustáli až od ôsmej kapitoly. No keby som mal označiť časť, ktorá sa mi páčila z knihy najviac, určite by to bola práve prvá tretina.

Veľmi oceňujem to, že baby "zabrdli" do niečoho, čo je u nás na Slovensku len málo rozvinuté alebo podporované vydavateľstvami: fantasy príbehy domácich autoriek. Autorky pripravujú aj druhú časť, no kvôli povinnostiam v škole to chvíľu (osobne verím, že bude veľmi krátka) potrvá. No na dobré sa oplatí čakať - a mám tušenie, že dvojka bude ešte lepšia. Však, baby? Seduktor ako kniha je vynikajúcim oddychovým čítaním. Len... má to jeden háčik. Určite by ste ju nemali čítať pred spaním. Teda... ak nechcete toho vášho Seduktora stretnúť niekde vo sne.

Moje hodnotenie: 

Seduktora si môžete kúpiť napríklad v internetovom kníhkupectve ABCKNIHY.SK a to na tejto adrese

Komentáre

 1. Stále rozmýšľam, či si to kúpim, alebo nie. Veľmi na knihy od slovenských autorov nie som a aj keď väčšinou nájdem pozitívne recenzie, môj názor je úplne opačný :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hej. Zdieľam tvoj názor. Ja tiež slovenskú tvorbu ignorujem, čo je síce hanba, ale čo so sebou narobím?
   Ak sa ti páčia podobné knižky, siahni po nej. Alebo si prvých 8 kapitol (alebo tuším aj viac) môžeš prečítať aj na stránke Mámtalentu. Vyhľadaj si tam Seduktora a čítaj... :) A už sa hádam rozhodneš. :)

   Odstrániť
  2. Ja ich ignorujem väčšinou práve kvôli tomu, že sú to nudné braky zo normálneho života. Som fantasy človek :D Práve preto ma toto zaujíma. Ale tak napríklad som bola zvedavá aj na Som bosorka od Vity a pred chvíľou som na to čítala poriadne negatívnu recenziu, čo ma hneď odradilo. v poslednom čase u nás vydávajú samé dobré zahraničné tituly a skôr sa mi chce dať peniaze za tie ako za naše.

   Na MT som tie kapitolky už kukala a zbežne som to prelistovala. Ale nerada čítam z počítača.

   Odstrániť
  3. Ono.. niektorí majú radi radšej slovenskú tvorbu. Ale my preferujeme amíkov a britíkov :D
   Veď to. Tých dobrých zahraničných je strašne, strašne, straaašne veľa. Chcelo by to časovrat, aby sa to všetko postíhalo čítať.

   Odstrániť
  4. Ja by som ju mala rada, keby sa viac podporovali autori, ktorí píšu fantasy. Ale tak je pravda, že väčšina tých fantasy príbehov, čo som našla na nete a prečítala si ich, za veľa nestála. Niekedy mám dojem, že Slováci nemajú dosť veľkú trpezlivosť s písaním a málo sa zaoberajú vymýšľaním zápletky - teraz myslím opäť iba na fantasy žáner. Každý chce hneď všetko vydať a to sa mi na tom nepáči. Kvôli tomu to odfláknu a pri tom sa treba najprv vypísať, aby mohli tvoriť čitateľný príbeh.

   Mne sa toho na stole kopí poriadne veľa :D :D (Rezistencia, Dokonalý sen, Raz a navždy, Čo sa stalo Mare Dyerovej, štyri knihy Blue Bloods a v čítačke mám ďalších osem kníh.
   Časovrat mi netreba, stačí, ak okrem čítania nebudem musieť robiť nič iné :D

   Odstrániť
  5. Musíš to zas ale brať aj tak, že na Slovensku nie je toľko priestoru... a hm - povedzme si na rovinu - talentovaných autorov, ktorí by boli schopný písať kvalitné YA. Takže v tom bude ten problém.
   Dokonalý sen bol super, Mara detto. :D :) Takže len čítaj, čítaj. Ja sa chystám na dvojku Upírskej akadémie :)

   Odstrániť
  6. Je ich málo alebo sa im nechce a možno nemajú inšpiráciu :D Mňa vždy udivovalo, ako vedel niekto napísať fantasy, ktoré sa odohráva na Slovensku. To je taká divná kombinácia.
   UA zbožňujem a hlavne Adriana :D Prvé dva diely som čítala asi rok a zvyšok som potom prečítala za týždeň a hneď som šla na Pokrvné putá. Je to asi najvydarenejšia upírska séria a autorka to má super premyslené (takto by mali písať Slovíci!) :D :D

   Odstrániť
  7. Omg :D *Slováci :D Vyhováram sa na únavu.

   Odstrániť
  8. :D Slovíci. :D
   Bože. to bolo strašné s tou fantasy na Slovensku. :D
   No na UA som straašne zvedavý. :D čo to tá Meadová zase postvárala :D

   Odstrániť
 2. No dokelu. Včera som bola v kníhkupectve a celý čas..."Čo som to chcela?" no jasné že hento a ešte tri knihy, vrátila som sa domov s jednou. Ani jednou z tých pôvodných 4. Seduktor počká, no veľmi sa naňho teším, nie tak veľmi ako u iných, som dosť opatrná ale vyzerá lákavo. Dôfam, že bude dobrý. A tentokrát je u mňa fakt, že bude pokračovanie iba plus. Zvedavá. Áno taká teraz som. Recenzia splnila svoj účel. Nabudúce bude u mňa aj Seduktor. ;D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ani ja slovenským autorom bohvieako neverím, slovenským autorom fantasy už vôbec (resp. som si ani nie istá, či dáki poriadni existujú), ale toto ma akosi zaujalo - možno preto, že tak namotávaš. :D Uvidím, možno si tiež prečítam, hm, hm... :D

  Dada / Trojveršie.sk

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Naučte sa rozoznať klamára | recenzia knihy Ako prekuknúť druhých ľudí (Joe Navarro)

Predstavte si, že sedíte uprostred kaviarne. Muž dva stoly pred vami je na pracovnom stretnutí a často sa pozerá do zeme . Takisto nervózne klopká nohou o stoličku. Žena pri stole oproti má ruky vbok, zachováva si odmeraný postoj, avšak z jej tváre stekajú kvapky potu. To je len stotina neverbálnych prejavov , s ktorými sa každodenne stretávame. Nie každý ale rozumie ich pravému významu . Keď som sa dozvedel, že vo vydavateľstve Grada nedávno vyšla v slovenčine príručka, ako "prekuknúť druhých ľudí", neváhal som nad jej prečítaním. Autorom knihy je uznávaný Joe Navarro , ktorý niekoľko rokov pracoval pre FBI. Ako tvrdí vo svojej príručke, väčšina ľudí sa celý život díva, ale v skutočnosti nevidí . Mnohé neverbálne prejavy totiž nie sú úplne jasné a laik by si ich mohol vyjadriť len veľmi nepresne alebo skreslene .  Práve jeho kniha má bežným smrteľníkom pomôcť rozoznať jednotlivé neverbálne prejavy. Nesnaží sa označiť niekoho za klamára. Ako Navarro tvrdí, schopnosť roz