Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Mrazivý bozk (Richelle Mead)


Druhé pokračovanie najlepšej upírskej série súčasnosti. Upírska akadémia sa vracia s Mrazivým bozkom. 
Rose miluje Dimitriho, Dimitri možno cíti niečo k Tashi a Mason by položil vlastný život, len aby mohol byť s Rose. Na Akadémii sv. Vladimíra sú zimné prázdniny a Rose sa cíti všelijako, len nie sviatočne. Útok strigojov postavil všetkých do pozoru a Akadémia je priam zaplavená strážcami vrátane Rosinej matky Janine Hathawayovej. A akoby slovné a fyzické potýčky s matkou nestačili, Dimitri má oči len pre Tashu, Mason sa až po uši zamiloval do Rose, ktorá sa každú chvíľu ocitá v Lissinej hlave, práve keď si to rozdáva so svojím frajerom Christianom. Strigoji vo svojich útokoch nepoľavujú a moroji ani strážcovia nechcú nič riskovať, a tak je výročný lyžiarsky zájazd pre všetkých povinný! Zasnežené pláne a luxusné lyžiarske stredisko poskytujú len ilúziu bezpečnosti, ktorú musí Rose opustiť, keď jej traja kamaráti zaútočia na silnejších a nebezpečnejších strigojov. Rose prichádza na pomoc iba Christian, ale každé hrdinstvo má svoju cenu.

Ako hovorí headline, Upírska akadémia naozaj patrí medzi to najlepšie upírske, čo v literatúre pre mládež máme. A nie je to len názor mňa, mojich blogerských kamarátov či vydavateľstva. Každý, kto sa do týchto knižiek pustí, odhalí ich výnimočnosť a niečo, čo ich od iných sérii odlišuje. Možno je to len pár detailov krásy, ale aj veľká vec sa musí zrodiť z malých a pevných základov.

To, čo na sérii oceňujem, sú veľmi reálne postavy. V druhej časti sa ich osudy prepletajú, Rose sníva o Dimitrim, ktorý sa zas nespráva tak, akoby sa od neho očakávalo. Ale nie je to len doťahovanie sa navzájom - Richelle Mead vie príbeh vykresliť realisticky a plynulo. Pri čítaní sa nenudíte, pretože má veľmi rýchly spád a autorka si najmä dokáže čitateľov udržať svojou pútavosťou. A aj keď je Mrazivý bozk napohľad dokonalý, predsa len obsahuje pár chybičiek krásy - a to takú, že v strede knihy autorka priniesla miesta, v ktorých sa dokopy udialo len málo. Zvyšok knihy ako aj jej záver nemôžem zhodnotiť inak než na výbornú.

Veľa vecí sa v Mrazivom bozku komplikuje - a veľa nových otázok sa ešte len vynára. Ako býva u autoriek podobných bestsellerov zvykom - nič sa v týchto knižkách nestane nadarmo. A možno aj časť, ktorú som z pohľadu čitateľa považoval za obyčajnú a bez povšimnutia som pokračoval v čítaní ďalej, v tretej či štvrtej časti nám autorka môže ukázať, ako hlboko som sa mýlil. No aj v tomto spočíva umenie a talent spisovateľov podobných Richelle Mead. 

Ak máte dobré postavy, zaujímavý príbeh, šikovnú autorku, kvalitné dielo by vám mohol pokaziť už len zlý preklad. Čo sa týka Upírskej akadémie, ide o pravý opak - séria je preložená neskutočne dobre a preklad si svoju kvalitu udržiava aj v druhej časti. Knižky sú navyše veľmi pekne upravené nielen zvonka, ale zopár prekvapení vás čaká aj vo vnútri.

Čo dodať na záver? Upírska akadémia je jednoducho séria, ktorú sa oplatí prečítať. Rovnako ako prvá časť, aj druhá vám spríjemní voľné chvíle. Myslím, že rovnako tomu bude aj u ďalších častí.

Moje hodnotenie: 

Za recenzný výtlačok by som chcel poďakovať vydavateľstvu SLOVART. Knižku si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

 1. Ona to má tak brutálne premyslené, že som nechápala :D Niektoré veci, čo som odignorovala v jednotke, mali potom v ďalších dieloch veľký význam. Preto si chcem dať re-reading, ale akosi nestíham :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Knihy som ešte nečítala, ale odvšadiaľ počúvam, aké sú skvelé :) Budem si ich musieť v krátkej dobe zaobstarať, len ešte neviem ako :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Prvý diel bol proste úžasný. Má v mojej knihovničke čestné miesto :)
  Mňa by zaujímalo, ktorá časť sa ti zdala lepšia :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Obidve boli super, obe sa mi páčili... Hm, ktorá bola lepšia? To ťažko posúdiť, ale myslím, že o trochu viac sa mi páčila jednotka. :)

   Odstrániť
 4. Úžasná séria, jedna z mojich obľúbených, som veľmi rada, že ju vydávajú v slovenčine, aj tento diel si kúpim 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Kniha mi akurát tento týždeň prišla, tak som na ňu zvedavá ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Tak mne osobne sa jednotka nepáčila. Bolo to podľa mňa detinské a hlavná hrdinka patetická. Ale inak musím priznať, že dej bol fajn, no aj tak ma to nedonúti kúpiť si dvojku a už vôbec nie celú sériu. Pomimo, túto autorku som nadobro vyškrtla zo svojej listiny. ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ako sa hovorí: sto ľudí, sto chutí. :) Ja patrím medzi tých, ktorým sa páčila :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Cesta, ktorá môže vrátiť všetko späť | recenzia knihy Road trip (Beth O'Leary)

Britská autorka Beth O'Leary vo svete debutovala svojím románom Spolubývajúca (The Flatshare). Študovala anglický jazyk, pretože – ako uvádza na svojej webovej stránke – sa už oddávna chcela stať spisovateľkou. Inšpiráciu nachádza vo všetkom naokolo  a hoci má vo svojej hlave niekoľko stoviek námetov, viaceré z nich sa podľa jej slov nikdy nestanú samostatným príbehom. No románu Road trip sa to podarilo – a mňa veľmi teší, že vám túto milú knižku môžem predstaviť práve v týchto horúcich dňoch.  Addie a jej sestra vyrážajú na cestu do Škótska, kde sa koná priateľkina svadba . Hudba je prichystaná, sladkosti zbalené, no len čo vyštartujú, niekto do nich zozadu narazí. Ako naschvál za volantom sedí Addin bývalý frajer Dylan, ktorému sa doteraz vyhýbala. Dylan a jeho najlepší kamarát mieria na tú istú svadbu , a keďže je ich auto nepojazdné a verejná doprava nedostupná, Addie nemá na výber a musí ich vziať so sebou. Maličké auto je čoskoro plné nielen batožiny, ale aj tajomstiev . P