Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Oheň (Sara B.Elfgrenová, Mats Strandberg)

V Engelsforse bude poriadne horúco! Vyvolené majú nastúpiť do druhého ročníka gymnázia. Celé letné prázdniny tŕpli v očakávaní ďalšieho kroku zo strany démonov. Hrozba však príde z miesta, ktoré by im nenapadlo ani vo sne. Je čoraz očividnejšie, že v Engelsforse sa deje čosi veľmi, veľmi zlé. Minulosť sa prelína s budúcnosťou. Živí stretávajú mŕtvych. Vyvolené sú čoraz zomknutejšie a opäť sa presviedčajú, že mágia neuľaví nešťastnej láske ani nezhojí zlomené srdce.

Oheň je druhou časťou Kruhu z pera švédskych autorov Sary Elfgrenovej a Matsa Strandberga. Musím podotknúť, že práve Kruh patril medzi prvú knihu dvoch autorov, na ktorú by môj názor nebol rozporuplný. A je to naozaj tak - pôvod tejto spisovateľskej dvojky dodal knihe zaujímavý ná-dych, inakosť spojenú so zaujímavosťou nápadu aj štylistiky. Aj keď som knihe vytýkal veľké množstvo strán, príbeh sa mi dostatočne vryl do pamäte. A rovnako na tom bol aj Oheň. Nebol bezchybný, no určite stál za prečítanie.

Kruh aj Oheň sú rozsiahle diela. Viac než šesťsto strán listov papiera, ktorými Oheň disponuje, prináša okrem starej známej partie z prvej časti aj spleť ďalších postáv, ktoré príbehom zatočia. Rovnako ako aj u prvej časti, aj pri Ohni som mal pocit, že je príbeh až príliš detailný a byť po mojom, určite by som ho o sto či dvesto strán skrátil. Aj keď bola kniha čitateľná veľmi dobre a písaná pútavo, našli sa v nej viaceré hluché miesta, ktoré ma po chvíli prestávali baviť. To je však prirodzenou nástrahou diel s podobnou veľkosťou.

Aj keď je Oheň ako kniha veľká, na veľké dielo sa rozhodne nehrá. Na štylistike autorov som oceňoval najmä reálnosť vykreslenia charakterov - aj napriek magickej a vymyslenej tematiky celej série. Taktiež aj priblíženie prostredia stredoškolákov a ich skutočne dôveryhodné správanie. Pretože mladí nie sú len dobrí a zlí,  bieli a čierni či smotánka a chudobní. Ďalej to bola gradácia príbehu, no keby som mal porovnať prvú polovicu s druhou, tá prvá sa mi páčila o niečo viac. Ku konci išlo viac do tuhého, no pravdupovediac, viac sa mi páčili úvodné strany.


Ak by som to mal zhrnúť, Oheň bol príjemným pokračovaním v skutku zaujímavej severskej série. Vravieva sa, že druhá časť býva slabšia než tá prvá, no akoby otvárala cestu ku vznešenému finále. Či to tak bude aj v prípade tejto švédskej série, nikto netuší. Som naozaj zvedavý, ako autori túto sériu ukončia, pretože stále ostalo veľa otázok nezodpovedaných. No s určitosťou možno povedať, že finále (v slovenčine pod názvom Kľúč), ktoré je v origináli naplánované na november, u nás máj 2014, dostane o ďalšie dve stovky strán viac. Avšak čo to pre príbeh bude znamenať, si zatiaľ netrúfam povedať. Dúfam, že len to najlepšie.


Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu FORTUNA LIBRI. Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goo...

RECENZIA: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Cole)

Mnohí ľudia tvrdia, že romantické knihy sú určené len dievčatám v puberte a ženám, ktoré v nich hľadajú útechu po namáhavom dni strávenom v práci. Tvrdia, že takéto knihy prinášajú iba plytký príbeh , ktorý neprichádza s ničím novým. Keď som na internete prvýkrát zahliadol Tisíc chlapčenských bozkov , považoval som túto knihu za obyčajný román pre mladých dospelých, ktorý bude dozaista kópiou desiatok podobných kníh, ktoré za posledné roky vyšli. V tej chvíli som netušil, ako veľmi sa mýlim. Tisíc chlapčenských bozkov totiž v žiadnom prípade nie je kniha iba pre dievčatá v puberte a už vôbec neprináša plytký príbeh, ktorý sa vyskytuje v každom druhom románe v kníhkupectve. Hoci autorka hovorí o láske dvoch mladých ľudí , vo svojom diele sa zamýšľa nad krátkosťou ľudského života a nad tým, aké dôležité je užívať si každý jeden moment . Nikdy neviete, čo vám jedného dňa skríži cestu . Ktoré rozhodnutie váš život od základov zmení. Niektoré veci jednoducho ovplyvniť nemôžeme a práve n...