Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Rekviem (Lauren Oliver)

Lena je v srdci revolúcie. Bojuje proti spoločnosti, ktorá prehlásila lásku za chorobu. Ale Divočina dávno nie je tým bezpečným prístavom, čo bývala, pretože vláda sa rozhodla rebelov zlikvidovať. K tomu má Lena hlavu a srdce celkom naruby, pretože sa vrátil niekto, o kom si myslela, že ho navždy stratila. Rekviem rozpráva striedavo Lena a jej najlepšia priateľka Hana. Dievčatá, ktoré síce žijú vedľa seba, no delí ich celý podivný svet. Nájdu k sebe opäť cestu? Ako skončí príbeh o láske, ktorá je zakázaná tým najhorším spôsobom?

Lauren Oliver si ma ako spisovateľka získala už v prvej časti - Delíriu. Ohúrila ma najmä vynikajúcim štýlom, dejom s rýchlym spádom a v neposlednom rade aj výnimočnosťou a inovatívnosťou tematiky. Delírium sa rýchlo zaradilo medzi moje obľúbené kúsky na poličke. Zatiaľ čo prvá časť je písaná plynulo, v ďalších dieloch sa pohľady striedajú - predtým a potom v druhej a pohľad Hany a Leny v tretej knihe. Takéto striedanie dejových línii je opovážlivé, no ako sme mohli vidieť v predošlej časti, autorka zariskovala a výsledok bol ešte lepší.

Keby som mal porovnať Hanu s Lenou, vznikli by dva protiklady - obe sa od seba líšia a rovnako pôsobia aj ich rozprávania - zatiaľ čo Hanine časti sú pokojné a nie veľmi rýchlo sa rozvíjajúce, Lenin part zobrazuje dynamickú bitku, množstvo akcie a veľa zvratov. Mne osobne sa viac páčil príbeh Hany - ktorý bol podľa mňa spracovaný oveľa kvalitnejšie než rozprávanie Leny. To bolo síce plynulé a veľmi dobre čitateľné, no  na rozdiel od Hany, ktorej časti boli nasýtené množstvom nových informácii, neprinieslo veľa nového. Myslím, že to bude tým,  že Lauren Oliver viac vyniká v rozprávaní než opisoch bitky.

Celkovo je táto séria odlišná od iných dystópií. Autorkine charaktery nie sú len ploché a otravné individuá a príbeh nie je zmeskou toho, čo sa v literatúre doposiaľ objavilo. Lauren píše precízne, vie, čo chce konaním svojich postáv dosiahnuť a prostredie, do ktorého ich dosadila, je vykreslené bezchybne. Na jednej strane svet, v ktorom je láska je považovaná za najväčšiu chorobu, na druhej divočina. ktorá sa stala útočiskom Leny.

Lauren Oliver pozná hranicu, ktorú keď prekročí, tak svojim čitateľom dopraje "príjemné čakanie" na ďalšiu časť. Obe predošlé knihy skončili mega zvratom. V Delíriu (v porovnaní s Pandemóniom) len maličkým, v dvojke doslova fatálnym. A ukončenie trojky? Slovom, mohla toho zo seba vyžmýkať o niečo viac. Alebo si viac informácii necháva na doplňujúcu knihu, ktovie. Ako to celé dopadne a s kým skončí Lena si však budete musieť prečítať sami.

Aj keď mi prišlo Rekviem o niečo slabšie než Pandemónium, z celej série u mňa najviac bodovala prvá časť. Knihy nie sú horšie, no autorka latku položila v prvom dieli príliš vysoko a predčiť ju bolo miestami nemožné. Táto séria rozhodne patrí medzi moje obľúbené a už sa teším, kedy sa ku nej opäť vrátim.

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti ALBATROSMEDIA. Knihu si môžete kúpiť napríklad v ich e-shope a to na tejto adrese

Komentáre

  1. Hezká recenze :) já se pořád nemůžu vynadívat na tvoje pozadí a hlavně záhlaví!:D

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Z tejto série som začala čítať 1. diel, ale nejako ma nudil, ešte s ak nej ale plánujem vrátiť, lebo téma je zaujímavá 8)

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Ja som čítala len 1. časť, ale tá sa mi neskutočne páčila :-)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš