Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Rekviem (Lauren Oliver)

Lena je v srdci revolúcie. Bojuje proti spoločnosti, ktorá prehlásila lásku za chorobu. Ale Divočina dávno nie je tým bezpečným prístavom, čo bývala, pretože vláda sa rozhodla rebelov zlikvidovať. K tomu má Lena hlavu a srdce celkom naruby, pretože sa vrátil niekto, o kom si myslela, že ho navždy stratila. Rekviem rozpráva striedavo Lena a jej najlepšia priateľka Hana. Dievčatá, ktoré síce žijú vedľa seba, no delí ich celý podivný svet. Nájdu k sebe opäť cestu? Ako skončí príbeh o láske, ktorá je zakázaná tým najhorším spôsobom?

Lauren Oliver si ma ako spisovateľka získala už v prvej časti - Delíriu. Ohúrila ma najmä vynikajúcim štýlom, dejom s rýchlym spádom a v neposlednom rade aj výnimočnosťou a inovatívnosťou tematiky. Delírium sa rýchlo zaradilo medzi moje obľúbené kúsky na poličke. Zatiaľ čo prvá časť je písaná plynulo, v ďalších dieloch sa pohľady striedajú - predtým a potom v druhej a pohľad Hany a Leny v tretej knihe. Takéto striedanie dejových línii je opovážlivé, no ako sme mohli vidieť v predošlej časti, autorka zariskovala a výsledok bol ešte lepší.

Keby som mal porovnať Hanu s Lenou, vznikli by dva protiklady - obe sa od seba líšia a rovnako pôsobia aj ich rozprávania - zatiaľ čo Hanine časti sú pokojné a nie veľmi rýchlo sa rozvíjajúce, Lenin part zobrazuje dynamickú bitku, množstvo akcie a veľa zvratov. Mne osobne sa viac páčil príbeh Hany - ktorý bol podľa mňa spracovaný oveľa kvalitnejšie než rozprávanie Leny. To bolo síce plynulé a veľmi dobre čitateľné, no  na rozdiel od Hany, ktorej časti boli nasýtené množstvom nových informácii, neprinieslo veľa nového. Myslím, že to bude tým,  že Lauren Oliver viac vyniká v rozprávaní než opisoch bitky.

Celkovo je táto séria odlišná od iných dystópií. Autorkine charaktery nie sú len ploché a otravné individuá a príbeh nie je zmeskou toho, čo sa v literatúre doposiaľ objavilo. Lauren píše precízne, vie, čo chce konaním svojich postáv dosiahnuť a prostredie, do ktorého ich dosadila, je vykreslené bezchybne. Na jednej strane svet, v ktorom je láska je považovaná za najväčšiu chorobu, na druhej divočina. ktorá sa stala útočiskom Leny.

Lauren Oliver pozná hranicu, ktorú keď prekročí, tak svojim čitateľom dopraje "príjemné čakanie" na ďalšiu časť. Obe predošlé knihy skončili mega zvratom. V Delíriu (v porovnaní s Pandemóniom) len maličkým, v dvojke doslova fatálnym. A ukončenie trojky? Slovom, mohla toho zo seba vyžmýkať o niečo viac. Alebo si viac informácii necháva na doplňujúcu knihu, ktovie. Ako to celé dopadne a s kým skončí Lena si však budete musieť prečítať sami.

Aj keď mi prišlo Rekviem o niečo slabšie než Pandemónium, z celej série u mňa najviac bodovala prvá časť. Knihy nie sú horšie, no autorka latku položila v prvom dieli príliš vysoko a predčiť ju bolo miestami nemožné. Táto séria rozhodne patrí medzi moje obľúbené a už sa teším, kedy sa ku nej opäť vrátim.

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti ALBATROSMEDIA. Knihu si môžete kúpiť napríklad v ich e-shope a to na tejto adrese

Komentáre

  1. Hezká recenze :) já se pořád nemůžu vynadívat na tvoje pozadí a hlavně záhlaví!:D

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Z tejto série som začala čítať 1. diel, ale nejako ma nudil, ešte s ak nej ale plánujem vrátiť, lebo téma je zaujímavá 8)

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Ja som čítala len 1. časť, ale tá sa mi neskutočne páčila :-)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Naučte sa rozoznať klamára | recenzia knihy Ako prekuknúť druhých ľudí (Joe Navarro)

Predstavte si, že sedíte uprostred kaviarne. Muž dva stoly pred vami je na pracovnom stretnutí a často sa pozerá do zeme . Takisto nervózne klopká nohou o stoličku. Žena pri stole oproti má ruky vbok, zachováva si odmeraný postoj, avšak z jej tváre stekajú kvapky potu. To je len stotina neverbálnych prejavov , s ktorými sa každodenne stretávame. Nie každý ale rozumie ich pravému významu . Keď som sa dozvedel, že vo vydavateľstve Grada nedávno vyšla v slovenčine príručka, ako "prekuknúť druhých ľudí", neváhal som nad jej prečítaním. Autorom knihy je uznávaný Joe Navarro , ktorý niekoľko rokov pracoval pre FBI. Ako tvrdí vo svojej príručke, väčšina ľudí sa celý život díva, ale v skutočnosti nevidí . Mnohé neverbálne prejavy totiž nie sú úplne jasné a laik by si ich mohol vyjadriť len veľmi nepresne alebo skreslene .  Práve jeho kniha má bežným smrteľníkom pomôcť rozoznať jednotlivé neverbálne prejavy. Nesnaží sa označiť niekoho za klamára. Ako Navarro tvrdí, schopnosť roz