Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Angelopolis (Danielle Trussoniová)

Odkedy Verlaine naposledy videl Evangelinu vzniesť sa z brooklynského mosta, uplynulo vyše desať rokov. Jej krídla boli preňho symbolom zrady, ktorá ho stále máta. Stal sa z neho elitný lovec anjelov Angelologickej spoločnosti a cieľavedome a s oddanosťou sa venuje svojmu poslaniu pochytať, uväzniť a zlikvidovať Evangelinin druh. Keď sa však Evangelina pred ním znenazdajky zjaví na tlmene osvetlenej parížskej ulici, Verlaine si uvedomí, že je svojou podstatou celkom iná ako ostatné bytosti, čo tak neľútostne prenasledoval. Vír pochybností a zmätku ešte zosilnie, keď mu ju spred nosa unesie anjel, už vyše storočia patriaci medzi Spoločnosťou najhľadanejšie bytosti. Nasledujúca naháňačka zavedie Verlaina a ďalších angelológov spod tieňov Eiffelovej veže cez cárske paláce v Sankt Peterburgu až hlboko do sibírskych gubernií a k brehom Čierneho mora. Čaká tam na nich pravda o Evangelininom pôvode – a sily, ktoré ich môžu priviesť k víťazstvu, alebo záhube. Angelopolis vykresľuje ohromujúci obraz, skĺbený z histórie a vedy – cárskej minulosti Ruska, modernej genetiky a starovekých vyobrazení najmocnejšieho anjelského zjavenia, zvestovania archanjela Gabriela – do dramatického príbehu o únose, hľadaní pokladu a nebeskej vojne, v ktorom osud ľudstva zase raz visí na vlásku.

Veľká a malá kniha
Už sú to tri roky, čo v slovenskom preklade vyšla viac než štyristostranová bichľa Angelológia od Danielle Trussoniovej. Jej pokračovanie také objemné nie je - a aj keď to môže fanúšikov odrádzať, zaručujem, že ak ste podľahli Angelológii, zapáči sa vám aj Angelopolis. Od konca prvej časti totižto v príbehu uplynulo desať rokov a nielen dej sa posunul dopredu, ale aj štýl autorky a jej pohľad na vec. Angelopolis začína veľmi svižne a čitateľne a autorku chválim najmä za priamu reč, ktorá už nie je na bode mrazu ako tomu bolo v predošlej časti. 

Nová Evangelina a ďalší noví...
Zatiaľ čo Angelológia bola sústredená vo veľkej miere len na Evangelinu, v druhej časti to už nie je pravda. Preto ak vám Evangelina so svojimi nikdy nekončiacimi sa myšlienkami prekážala (podobne ako mne), Angelopolis vás poteší. Síce sa v knihe vyskytuje, no akoby sa od základov zmenila a svojím spôsobom sa pri množstve nových postáv dostala do úzadia. Priestor však dostáva Verlaine a veľa nových. Verlainove časti som si obľúbil asi najväčšmi a posúvali príbeh najrýchlejšie dopredu. Ako som spomínal, začiatok knihy bol na jednotku - potom už Danielle o niečo poľavila. Ku koncu však opäť nabrala na tempe a nechala si otvorené vrátka k tretej - a hádam poslednej - časti. 

Svojská Danielle Trussoniová
... a tak to naozaj je - autorkine knihy nie sú pre každého a nie každý ich dokáže dočítať do konca. Teda aspoň tak to bolo pri prvej časti. Keďže má jej pokračovanie skoro iba polovicu z úvodnej knihy, nezmestilo sa doň toľko opisov či hluchých miest - a príbeh je viac akčnejší. Akoby celý dej ešte väčšmi gradoval a na povrch sa dostávajú stále nové a nové otázky. Keby som mal knihy porovnať, viac sa mi páčila práve druhá časť.

O týždeň v kníhkupectvách
Angelopolis sa do kníhkupectiev dostane presne o týždeň - 13.augusta. Tentokrát prichádza s oveľa lepším prekladom než pri prvej knihe, ktorá obsahovala nesmierne množstvo preklepov a chýb - dielo teraz zobral do laty  Martin Štulrajter. Angelopolis si ako celok zachováva svoju kvalitu z prvej časti, možno ju aj o niečo predčil a nebyť menej podareného stredu knihy by som ju hodnotil aj lepšie - no teraz odo mňa dostáva tri a pol hviezdičky. Ak chcete byť medzi prvými, ktorí zistia, ako bude príbeh Evangeliny a Verlaina pokračovať, knižku si môžete už dnes predobjednať na stránkach vydavateľstva Ikar.

Na záver by som chcel poďakovať vydavateľstvu za poskytnutie reading copy. 

Komentáre

  1. Mňa táto séria nikdy nelákala, negatívne ohlasy ma ešte viac odradili a hoci je recenzia veľmi pekne a dobre napísaná, nemám ani teraz prečítať si to :) Mňa vlastne tak celkove nie veľmi bavia knihy o anjeloch (okrem Nadpozemskej).

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Jednoznačne máš pravdu. Ja som čítala iba jednu knihu o anjeloch a tá ma od tejto sekcie nadobro odradila. Väčšinou je to o láske, nie?

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš