Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Angelopolis (Danielle Trussoniová)

Odkedy Verlaine naposledy videl Evangelinu vzniesť sa z brooklynského mosta, uplynulo vyše desať rokov. Jej krídla boli preňho symbolom zrady, ktorá ho stále máta. Stal sa z neho elitný lovec anjelov Angelologickej spoločnosti a cieľavedome a s oddanosťou sa venuje svojmu poslaniu pochytať, uväzniť a zlikvidovať Evangelinin druh. Keď sa však Evangelina pred ním znenazdajky zjaví na tlmene osvetlenej parížskej ulici, Verlaine si uvedomí, že je svojou podstatou celkom iná ako ostatné bytosti, čo tak neľútostne prenasledoval. Vír pochybností a zmätku ešte zosilnie, keď mu ju spred nosa unesie anjel, už vyše storočia patriaci medzi Spoločnosťou najhľadanejšie bytosti. Nasledujúca naháňačka zavedie Verlaina a ďalších angelológov spod tieňov Eiffelovej veže cez cárske paláce v Sankt Peterburgu až hlboko do sibírskych gubernií a k brehom Čierneho mora. Čaká tam na nich pravda o Evangelininom pôvode – a sily, ktoré ich môžu priviesť k víťazstvu, alebo záhube. Angelopolis vykresľuje ohromujúci obraz, skĺbený z histórie a vedy – cárskej minulosti Ruska, modernej genetiky a starovekých vyobrazení najmocnejšieho anjelského zjavenia, zvestovania archanjela Gabriela – do dramatického príbehu o únose, hľadaní pokladu a nebeskej vojne, v ktorom osud ľudstva zase raz visí na vlásku.

Veľká a malá kniha
Už sú to tri roky, čo v slovenskom preklade vyšla viac než štyristostranová bichľa Angelológia od Danielle Trussoniovej. Jej pokračovanie také objemné nie je - a aj keď to môže fanúšikov odrádzať, zaručujem, že ak ste podľahli Angelológii, zapáči sa vám aj Angelopolis. Od konca prvej časti totižto v príbehu uplynulo desať rokov a nielen dej sa posunul dopredu, ale aj štýl autorky a jej pohľad na vec. Angelopolis začína veľmi svižne a čitateľne a autorku chválim najmä za priamu reč, ktorá už nie je na bode mrazu ako tomu bolo v predošlej časti. 

Nová Evangelina a ďalší noví...
Zatiaľ čo Angelológia bola sústredená vo veľkej miere len na Evangelinu, v druhej časti to už nie je pravda. Preto ak vám Evangelina so svojimi nikdy nekončiacimi sa myšlienkami prekážala (podobne ako mne), Angelopolis vás poteší. Síce sa v knihe vyskytuje, no akoby sa od základov zmenila a svojím spôsobom sa pri množstve nových postáv dostala do úzadia. Priestor však dostáva Verlaine a veľa nových. Verlainove časti som si obľúbil asi najväčšmi a posúvali príbeh najrýchlejšie dopredu. Ako som spomínal, začiatok knihy bol na jednotku - potom už Danielle o niečo poľavila. Ku koncu však opäť nabrala na tempe a nechala si otvorené vrátka k tretej - a hádam poslednej - časti. 

Svojská Danielle Trussoniová
... a tak to naozaj je - autorkine knihy nie sú pre každého a nie každý ich dokáže dočítať do konca. Teda aspoň tak to bolo pri prvej časti. Keďže má jej pokračovanie skoro iba polovicu z úvodnej knihy, nezmestilo sa doň toľko opisov či hluchých miest - a príbeh je viac akčnejší. Akoby celý dej ešte väčšmi gradoval a na povrch sa dostávajú stále nové a nové otázky. Keby som mal knihy porovnať, viac sa mi páčila práve druhá časť.

O týždeň v kníhkupectvách
Angelopolis sa do kníhkupectiev dostane presne o týždeň - 13.augusta. Tentokrát prichádza s oveľa lepším prekladom než pri prvej knihe, ktorá obsahovala nesmierne množstvo preklepov a chýb - dielo teraz zobral do laty  Martin Štulrajter. Angelopolis si ako celok zachováva svoju kvalitu z prvej časti, možno ju aj o niečo predčil a nebyť menej podareného stredu knihy by som ju hodnotil aj lepšie - no teraz odo mňa dostáva tri a pol hviezdičky. Ak chcete byť medzi prvými, ktorí zistia, ako bude príbeh Evangeliny a Verlaina pokračovať, knižku si môžete už dnes predobjednať na stránkach vydavateľstva Ikar.

Na záver by som chcel poďakovať vydavateľstvu za poskytnutie reading copy. 

Komentáre

  1. Mňa táto séria nikdy nelákala, negatívne ohlasy ma ešte viac odradili a hoci je recenzia veľmi pekne a dobre napísaná, nemám ani teraz prečítať si to :) Mňa vlastne tak celkove nie veľmi bavia knihy o anjeloch (okrem Nadpozemskej).

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Jednoznačne máš pravdu. Ja som čítala iba jednu knihu o anjeloch a tá ma od tejto sekcie nadobro odradila. Väčšinou je to o láske, nie?

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Cesta, ktorá môže vrátiť všetko späť | recenzia knihy Road trip (Beth O'Leary)

Britská autorka Beth O'Leary vo svete debutovala svojím románom Spolubývajúca (The Flatshare). Študovala anglický jazyk, pretože – ako uvádza na svojej webovej stránke – sa už oddávna chcela stať spisovateľkou. Inšpiráciu nachádza vo všetkom naokolo  a hoci má vo svojej hlave niekoľko stoviek námetov, viaceré z nich sa podľa jej slov nikdy nestanú samostatným príbehom. No románu Road trip sa to podarilo – a mňa veľmi teší, že vám túto milú knižku môžem predstaviť práve v týchto horúcich dňoch.  Addie a jej sestra vyrážajú na cestu do Škótska, kde sa koná priateľkina svadba . Hudba je prichystaná, sladkosti zbalené, no len čo vyštartujú, niekto do nich zozadu narazí. Ako naschvál za volantom sedí Addin bývalý frajer Dylan, ktorému sa doteraz vyhýbala. Dylan a jeho najlepší kamarát mieria na tú istú svadbu , a keďže je ich auto nepojazdné a verejná doprava nedostupná, Addie nemá na výber a musí ich vziať so sebou. Maličké auto je čoskoro plné nielen batožiny, ale aj tajomstiev . P