Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Som zlomená (Tahereh Mafi)


Tik
tik   
  tik
tik    
schyľuje sa k vojne.
Juliette ušla do Bodu Omega. Je to miesto pre ľudí ako ona – pre ľudí, ktorí majú dar – zároveň to je aj hlavné stredisko odporu tých, čo sa vzbúrili. Konečne sa odpútala od nového systému, je voľná a nehrozí jej, že ju použijú ako zbraň. Konečne môže slobodne milovať Adama. No zdá sa, že Juliette sa nikdy nepodarí oslobodiť od jej smrteľného dotyku. Ani od Warnera, ktorý chce Juliette viac, než si kedykoľvek vedela predstaviť. Prenasledovaná svojou minulosťou a vydesená svojou budúcnosťou Juliette vie, že v súčasnosti bude musieť urobiť rozhodnutia, ktoré jej zmenia život. Rozhodnutia, ktoré sa môžu týkať voľby medzi vlastným srdcom a Adamovým životom.

Jej dotyk je smrteľný 
Som roztrieštená bola veľmi dobrým vynikajúcim čítaním a aj keď bolo sprvu ťažké nabehnúť na autorkinu vlnu, po pár kapitolách sa príbeh neskutočne rýchlo rozbehol. Som zlomená, jej druhá časť, bola prvému dielu veľmi podobná, no napriek tomu tak odlišná. Štýl Tahereh Mafi sa vyvinul, už to neboli len plné strany preškrtaných viet a kniha bola od prvej po poslednú stranu nabitá akciou. Rovnako ako u prvej časti som ale potreboval pár strán na to, aby som sa do príbehu vžil. Vcelku ma však Som zlomená príjemne prekvapila.

Tajomstvá a ďalšie tajomstvá
V prvej časti Tahereh Mafi jemne načrtla Juliettinu budúcu dilemu. Warner či Adam. Síce bol Warner v prvej časti vykreslený ako monštrum a nepriateľ, v druhej knihe sa mu dostáva oveľa väčšej pozornosti a aj vďaka tomu sa na jeho príbeh budete môcť pozrieť z druhej strany. Musím povedať, že ma autorka príjemne prekvapila a zatiaľ čo prvá polovica knihy sa sústredila viac-menej na nové odhalenia, v tej druhej príbeh gradoval v boji. Obe časti sa autorke podarilo veľmi dobre zosúladiť a v oboch bola ako doma. 

Štýl, ktorý sa často nevidí
Práve štýl je jedným z prvkov, vďaka ktorým si knihu zapamätáte. Čo sa týka Som roztrieštenej a zlomenej, autorka si určite upúta vašu pozornosť, pretože stavila na prečiarknuté vety myšlienky a celkovo je jej štýl odlišný, prosto iný a dobre zapamätateľný. No jej knihy nie sú pre každého. Ak sa však vcucnete, Som zlomenú si užijete ešte väčšmi než prvú časť. A zhltnete ju veľmi rýchlo - aj keď je o poznanie hrubšia než Som roztrieštená. To však v tomto prípade znamená oveľa viac akcie, dychberúcich momentov a nečakaných odhalení.


Končí vo februári
Som zlomená ma naozaj príjemne prekvapila a aj keď to je druhý diel série (ktoré zvyknú byť akosi prekliate), Tahereh z tematiky vyžmýkala ešte viac a urobila pokračovanie úplne odlišné od úvodnej knihy. Knižka odo mňa dostáva štyri a pol hviezdičky a už teraz som zvedavý na finále, ktoré v Amerike vychádza vo februári a my sa určite skoro po nich dočkáme prekladu. Ak sa vám teda páčila prvá časť alebo stále váhate nad kúpou oboch častí, určite by ste im mali dať šancu.

Za poskytnutie recenzného výtlačku by som chcel poďakovať spoločnosti AlbatrosMedia. Som zlomenú si môžete kúpiť na tejto adrese.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goo...

RECENZIA: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Cole)

Mnohí ľudia tvrdia, že romantické knihy sú určené len dievčatám v puberte a ženám, ktoré v nich hľadajú útechu po namáhavom dni strávenom v práci. Tvrdia, že takéto knihy prinášajú iba plytký príbeh , ktorý neprichádza s ničím novým. Keď som na internete prvýkrát zahliadol Tisíc chlapčenských bozkov , považoval som túto knihu za obyčajný román pre mladých dospelých, ktorý bude dozaista kópiou desiatok podobných kníh, ktoré za posledné roky vyšli. V tej chvíli som netušil, ako veľmi sa mýlim. Tisíc chlapčenských bozkov totiž v žiadnom prípade nie je kniha iba pre dievčatá v puberte a už vôbec neprináša plytký príbeh, ktorý sa vyskytuje v každom druhom románe v kníhkupectve. Hoci autorka hovorí o láske dvoch mladých ľudí , vo svojom diele sa zamýšľa nad krátkosťou ľudského života a nad tým, aké dôležité je užívať si každý jeden moment . Nikdy neviete, čo vám jedného dňa skríži cestu . Ktoré rozhodnutie váš život od základov zmení. Niektoré veci jednoducho ovplyvniť nemôžeme a práve n...