Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Stefanove denníky 6 - Spojenectvo (L.J.Smith)

Stefan s Corou sa snažia vyslobodiť Damona, ktorého zajal Samuel. Pri jeho sledovaní zachráni Stefan dievča, ktoré sa Samuel snaží zabiť. Ukáže sa, že je to čarodejnica, ktorá žije v Londýne so svojimi priateľmi čarodejníkmi. Samuel je veľmi silný a navyše vymyslel diabolský plán, ako získať neobmedzenú moc. Aby zachránil Damona a potom aj celý Londýn, musí sa Stefan spojiť s čarodejníkmi, i keď tí sú s upírmi za iných okolností nepriatelia na život a na smrť.

Finále Stefanových denníkov
Stefanove denníky nie sú také početné ako Upírske denníky (tie sa tento mesiac dočkajú štrnástej časti), a preto som bol zvedavý, ako autori (a súčasne tvorcovia seriálu) šesťdielnu sériu ukončia. Knihy by mali byť koncipované podľa seriálového spracovania, ktoré som pred pár rokmi prestal sledovať, no knižky sa mi páčili. Viacerým čitateľom dokonca sadli viac než UD, no musím povedať, že poslednými časťami knižky kvalitou klesli o niečo nižšie. Síce to bol zaujímavý epilóg série, ale v prvej polovici som sa na viacerých miestach nudil. 

Záverečná bitka
Už sprvu vhupnete do rozbehnutého príbehu, no ak ste aj zabudli, o čom predošlé časti boli, autori vám dej stručne zhrnú v prológu. Po ňom sa však musíte pripraviť na množstvo nových charakterov, ktoré sa pokúsia spolu s bratmi vyhrať nad zlým Samuelom. Znie to ako príbeh z rozprávky a skutočnosť nie je veľmi odlišná, no treba povedať, že Stefanove denníky ako celok so sebou prinášajú veľa pekných myšlienok o živote ako takom. Ich štýl ma potenciál, no musíte byť fanúšikom sveta Upírskych denníkov, aby ste aj ich knihami boli nadšení. Bežný čitateľ knižku prijme ako oddychové čítanie, ktoré neohúri, no ani neurazí. 

Rozhodnutia životov
Ako to už s finále býva (a aj keď sú Smithovej knihy nekonečné), kolobeh Stefanových denníkov sa uzavrie a príbeh sa dočká zmysluplného ukončenia. Celkovo sa záver zamierava hlavne na Stefana a Damon sa akoby dostal do úzadia. Pravdupovediac, neľutujem, že som sa do série pustil. Smithovky patria medzi prvé knihy, ktoré začali plniť moju poličku a je pravda, že s ďalšími časťami pribúdala aj kritika. No ak si určitú sériu rozčítate, ste zvedaví aj na koniec.

Záver série odo mňa získava priemerné 3 hviezdičky. Musím skonštatovať, že kniha mala svoje nedostatky, no ak ste fanúšikom série, určite by ste si nemali finále nechať ujsť. Ak patríte medzi tých šťastlivcov, zamierte sem.
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Vydavateľstvu Fragment

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš