Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Upírske denníky 14 - Tajný rituál (L.J.Smith)

Najhrozivejší z pôvodných upírov Klaus bol vzkriesený a privolaný z temnoty. Postupne začína šíriť skazu v areáli univerzity. Elena sa spolu s ostatnými púšťa do nerovného boja. Klaus sa im chce pomstiť za to, že sa ho už kedysi pokúsili zničiť. Podarí sa im poraziť zlo raz a navždy? Čo ak sa na scéne odrazu objaví dávna láska bratov Salvatoreovcov Katherine?

Posledná časť trilógie Hunters
Upírske denníky ako sága sa skladajú z viacerých sérii - klasických 4 knižiek, naväzujúcej série RETURN (diely 5-10) a zatiaľ poslednej dovydávanej trilógie HUNTERS (diely 11-14). Hunters teda Tajným rituálom končia, a preto som bol zvedavý, ako táto séria dopadne. Síce sa v Amerike plánuje ešte ďalšia trilógia, do nej sa už neplánujem pustiť. Pôvodný príbeh Upírskych denníkov bol zaujímavý - nemožno povedať že nie. Avšak viacero čitateľov by túto sériu vnímalo inak, keby nebola rozťahaná na množstvo dielov, ktoré kvalite sérii, bohužiaľ, iba uškodili. Ak si ale knižku kupujete - hoci aj jej štrnástu časť - predpokladá sa, že ste fanúšikom Upírskych denníkov, a ak ste prešli všetkými predošlými, finále vás určite nesklame

Dynamika najmä na samom konci
Tajný rituál sa spočiatku začína veľmi pozvoľne a autorka vám stručne opisuje, čo sa udialo v predošlých častiach, čo veľa čitateľov určite ocení. Na konci predošlej časti si Smithová nechala otvorené vrátka, preto bolo o zápletku postarané. Dynamickejšia bola až druhá polovica a keďže to bola pre mňa posledná kniha z tejto série, som rád, že si ju zapamätám kvôli koncu, s ktorým sa síce mohla autorka pohrať o niečo väčšmi, no musí sa uznať, že sa jej aj napriek tomu podaril. Ak ste fanúšikom Eleny, Stefana a ostatných postáv - a ak vám séria svojím spôsobom prirástla k srdcu, určite si prečítajte aj ďalšiu naväzujúcu trilógiu - ak teda v slovenskom preklade vyjde.

Jednoduché čítanie
Každá z kníh tejto série je písaná veľmi jednoducho a na jej čítanie nepotrebujete byť príliš koncentrovaní. Druhou stránkou je ale dejová línia, ktorá sa za posledných  štrnásť dielov stihla bohato rozkonáriť - a platí to aj fantasy prvkoch, ktoré boli do príbehu zakomponované. Je pravda, že v posledných častiach boli tieto prvky značne eliminované a knižky mi prišili o niečo zaujímavejšie a pútavejšie. Predsa len, všetkého veľa škodí. A o prefantazírovaných príbehoch to platí dvojnásobne. 

Na hlavných hrdinov čaká vo finále veľmi ťažký súboj a každý jeden fanúšik Upírskych denníkov by si ho nemal nechať ujsť. Okrem toho má knižka bezmála štyristo strán, takže ak hľadáte čítanie na tmavé zimné večery, pripíšte si Tajný rituál na svoj zoznam. Pretože finále v príbehu prinesie viacero obetí. Ale o tom potom. 

Na záver by som chcel poďakovať Vydavateľstvu Fragment za recenzný výtlačok. 
Upírske denníky 14 si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

 1. Otázočka. Nemyslím to v zlom. Čítal si túto knihu kvôli tomu, že ťa celá séria baví alebo si ju chcel mať iba dočítanú? :) V článku som to nikde nenašla, tak preto sa pýtam.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Chcel som hlavne vedieť, ako sa séria skončí :) Mám taký zvyk, že ak neboli predošlé diely veľmi zlé, chcem sériu dočítať :)

   Odstrániť
  2. Mimochodom, keď sme už pri tých zlých sériách.... Dokúpil si si to Záhrobie? :D

   Odstrániť
  3. Nie. Radšej som si tento piatok zaobstaral Nádherné tvory :)))

   Odstrániť
 2. Myslím, že všetci ťa obdivujú preto, že si to dočítal... Naozaj neviem, či by som sa k tomu dokopala, ale tento diel by mohol byť fajn. Hlavne kvôli Klausovi :D.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Mňa tie knihy tak nebavili :D Pri prvom dieli ma to prestalo baviť :D

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Cesta, ktorá môže vrátiť všetko späť | recenzia knihy Road trip (Beth O'Leary)

Britská autorka Beth O'Leary vo svete debutovala svojím románom Spolubývajúca (The Flatshare). Študovala anglický jazyk, pretože – ako uvádza na svojej webovej stránke – sa už oddávna chcela stať spisovateľkou. Inšpiráciu nachádza vo všetkom naokolo  a hoci má vo svojej hlave niekoľko stoviek námetov, viaceré z nich sa podľa jej slov nikdy nestanú samostatným príbehom. No románu Road trip sa to podarilo – a mňa veľmi teší, že vám túto milú knižku môžem predstaviť práve v týchto horúcich dňoch.  Addie a jej sestra vyrážajú na cestu do Škótska, kde sa koná priateľkina svadba . Hudba je prichystaná, sladkosti zbalené, no len čo vyštartujú, niekto do nich zozadu narazí. Ako naschvál za volantom sedí Addin bývalý frajer Dylan, ktorému sa doteraz vyhýbala. Dylan a jeho najlepší kamarát mieria na tú istú svadbu , a keďže je ich auto nepojazdné a verejná doprava nedostupná, Addie nemá na výber a musí ich vziať so sebou. Maličké auto je čoskoro plné nielen batožiny, ale aj tajomstiev . P