Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Upírske denníky 14 - Tajný rituál (L.J.Smith)

Najhrozivejší z pôvodných upírov Klaus bol vzkriesený a privolaný z temnoty. Postupne začína šíriť skazu v areáli univerzity. Elena sa spolu s ostatnými púšťa do nerovného boja. Klaus sa im chce pomstiť za to, že sa ho už kedysi pokúsili zničiť. Podarí sa im poraziť zlo raz a navždy? Čo ak sa na scéne odrazu objaví dávna láska bratov Salvatoreovcov Katherine?

Posledná časť trilógie Hunters
Upírske denníky ako sága sa skladajú z viacerých sérii - klasických 4 knižiek, naväzujúcej série RETURN (diely 5-10) a zatiaľ poslednej dovydávanej trilógie HUNTERS (diely 11-14). Hunters teda Tajným rituálom končia, a preto som bol zvedavý, ako táto séria dopadne. Síce sa v Amerike plánuje ešte ďalšia trilógia, do nej sa už neplánujem pustiť. Pôvodný príbeh Upírskych denníkov bol zaujímavý - nemožno povedať že nie. Avšak viacero čitateľov by túto sériu vnímalo inak, keby nebola rozťahaná na množstvo dielov, ktoré kvalite sérii, bohužiaľ, iba uškodili. Ak si ale knižku kupujete - hoci aj jej štrnástu časť - predpokladá sa, že ste fanúšikom Upírskych denníkov, a ak ste prešli všetkými predošlými, finále vás určite nesklame

Dynamika najmä na samom konci
Tajný rituál sa spočiatku začína veľmi pozvoľne a autorka vám stručne opisuje, čo sa udialo v predošlých častiach, čo veľa čitateľov určite ocení. Na konci predošlej časti si Smithová nechala otvorené vrátka, preto bolo o zápletku postarané. Dynamickejšia bola až druhá polovica a keďže to bola pre mňa posledná kniha z tejto série, som rád, že si ju zapamätám kvôli koncu, s ktorým sa síce mohla autorka pohrať o niečo väčšmi, no musí sa uznať, že sa jej aj napriek tomu podaril. Ak ste fanúšikom Eleny, Stefana a ostatných postáv - a ak vám séria svojím spôsobom prirástla k srdcu, určite si prečítajte aj ďalšiu naväzujúcu trilógiu - ak teda v slovenskom preklade vyjde.

Jednoduché čítanie
Každá z kníh tejto série je písaná veľmi jednoducho a na jej čítanie nepotrebujete byť príliš koncentrovaní. Druhou stránkou je ale dejová línia, ktorá sa za posledných  štrnásť dielov stihla bohato rozkonáriť - a platí to aj fantasy prvkoch, ktoré boli do príbehu zakomponované. Je pravda, že v posledných častiach boli tieto prvky značne eliminované a knižky mi prišili o niečo zaujímavejšie a pútavejšie. Predsa len, všetkého veľa škodí. A o prefantazírovaných príbehoch to platí dvojnásobne. 

Na hlavných hrdinov čaká vo finále veľmi ťažký súboj a každý jeden fanúšik Upírskych denníkov by si ho nemal nechať ujsť. Okrem toho má knižka bezmála štyristo strán, takže ak hľadáte čítanie na tmavé zimné večery, pripíšte si Tajný rituál na svoj zoznam. Pretože finále v príbehu prinesie viacero obetí. Ale o tom potom. 

Na záver by som chcel poďakovať Vydavateľstvu Fragment za recenzný výtlačok. 
Upírske denníky 14 si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

  1. Otázočka. Nemyslím to v zlom. Čítal si túto knihu kvôli tomu, že ťa celá séria baví alebo si ju chcel mať iba dočítanú? :) V článku som to nikde nenašla, tak preto sa pýtam.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Chcel som hlavne vedieť, ako sa séria skončí :) Mám taký zvyk, že ak neboli predošlé diely veľmi zlé, chcem sériu dočítať :)

      Odstrániť
    2. Mimochodom, keď sme už pri tých zlých sériách.... Dokúpil si si to Záhrobie? :D

      Odstrániť
    3. Nie. Radšej som si tento piatok zaobstaral Nádherné tvory :)))

      Odstrániť
  2. Mňa tie knihy tak nebavili :D Pri prvom dieli ma to prestalo baviť :D

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...

Dajte si pozor, koho si púšťate do domu | recenzia knihy Opatrovateľka (Joy Fielding)

Joy Fielding nie je ani zďaleka nováčik v písaní. Svoje prvé dielo vytvorila už ako dvanásťročná, keď napísala scenár o dievčatku, ktoré zavraždilo svojich rodičov. V slovenčine jej vyšli viaceré romány, ako napríklad Na zlých miestach, Slepá ulička či Niekto sa díva. Kniha Opatrovateľka je ďalšia zo série krimi príbehov, v ktorých opäť dokazuje svoj výnimočný talent. Jodi je živiteľka rodiny a špičková realitná maklérka . Jej otcovi Vicovi ťahá na osemdesiatku, no stará sa o manželku Audrey. Ešte vždy je vitálny, ale ženin zhoršujúci sa stav ho unavuje. Jodi sa preto rozhodne nájsť pre rodičov opatrovateľku . Po dlhšom hľadaní najme šesťdesiatničku Elyse, energickú a príťažlivú vdovu. Hoci Vic sa nápadu spočiatku bráni, veľmi rýchlo sa mu zapáči jej povaha a podmanivé správanie . Lenže po čase začne Elyse Jodi odstrkovať. A Audrin stav sa rapídne zhoršuje. Kto je tá žena, ktorá zrazu nosí šperky jej matky ? O čo jej ide? A ako ďaleko zájde, aby to získala? (zdroj: anotácia, upravené) ...

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goo...