Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Malakandra (C.S.Lewis)

Predstavte si, že by ste mali možnosť ocitnúť sa na inej planéte, plnej čudesných bytostí a zvykov.  Na mieste, ktoré je ďaleko od domova a všetkého, na čo ste boli zvyknutí. Prijali by ste túto lákavú ponuku? 

... navyše v čase, kedy sa mobilné telefóny a všetky technológie mohli objaviť akurát tak v snoch a predstavách bláznov. V čase, v ktorom žil C.S.Lewis. Malakandra rozpráva sci-fi príbeh, ktorý však nie je zložitý a rozpísaný na stovky strán s malými písmenkami. Je to dielko s  veľkým potenciálom dostať sa vám pod kožu - a najmä dospievajúcim čitateľom, ktorých fantázie a predstavy nemajú hraníc. Aj keď sú Lewisovou dominantou opisy, jedná sa o pútavý príbeh, ktorý by ste si určite mali prečítať. 

Univerzitný profesor Ransom sa pri hľadaní nocľahu zapletie s dvomi chlapíkmi, ktorí ho - aj keď vyzerali k svetu - omámia. Pohľad bezprostredne po prebudení nie je taký, aký by očakával. Ransom sa ocitá na vesmírnej lodi, smerujúcej na Malakandru. Zrazu mu všetko začína dávať zmysel a uvedomuje si, že má len jednu možnosť. Vydáva sa na dobrodružstvo, v ktorom pôjde o život. 

"Posledná vec, ktorú si pamätal, bolo zovretie silných rúk, ktoré ho ťahali späť do tmy haly, a zvuk zatvárajúcich sa dverí. Stratil vedomie."

Viacerí možno poznáte C.S.Lewisa ako autora kroník Narnie, no u mňa bola Malakandra jeho prvým dielom. Musím sa priznať, že ma fascinoval svet, ktorý vytvoril, celá spletitosť vzťahov, bytostí a názvov jeho vlastnej planéty. Je nepochybné, že podal heroický výkon - nehovoriac o tom, že kniha bola prvýkrát vydaná v roku 1938, čiže v čase, v ktorom letela, boli jej hlavnou cieľovkou naši starí - ba nebodaj prastarí rodiča. To preto sa vám bude zdať o niečo odlišná od jej konkurencie v tomto žánri. Je písaná jazykom blízkym pre mladých, no som presvedčený o tom, že jej dopomohol aj slovenský preklad Evy Baloghovej (ktorá je zároveň mojou profesorkou angličtiny :-) ). 

"Naraz sa zdalo, že svetlá vesmíru zhasli. Nádhera, v ktorej tak dlho žili, odrazu ustúpila fádnej, neveselej, žalostnej šedi. Padali z nebies do cudzieho sveta."

Ako som už spomínal, Lewisovou láskou sú opisy, a preto sa priama reč v Malakandre častokrát dostávala do úzadia. Určite preto od knihy nečakajte príbeh, ktorý stiahnete na jeden šup a od ktorého sa nebudete môcť odtrhnúť. Na druhej strane, autor vytvoril niečo krásne prepracované, a preto sa so svojou predstavivosťou túžil podeliť aj so svojimi čitateľmi. Malakandrou však táto séria nekončí a príbeh postáv, z ktorých si určite aspoň jednu zamilujete, bude pokračovať v ďalších dvoch dieloch kozmickej trilógie.

Ak máte radi fantastické príbehy s ešte fantastickejšími bytosťami, ktoré sa niečim odlišujú od ostatných, určite by do vašej zbierky mala patriť aj horúca novinka Malakandra. Verte či nie, stojí za prečítanie! 

"Rozmýšľal, aké to bolo, pozerať sa celý život na neďalekú nádherne sfarbenú krajinu, nedosiahnuteľnú, hoci kedysi plnú života."

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...

Najkrajší darček pre knihomoľa

Keď je človeku smutno , potrebuje niečo, čo ho rozveselí. Vo väčšine prípadov zaberá obľúbená hudba, film alebo priatelia . Na knihomoľov taktiež zaberajú vymenované techniky, no to, čo ich najviac poteší, je pohľad na ich obľúbené knižky . Čo by to bolo za knihomoľa bez svojej vysnívanej knižnice ? Môžem sa priznať, že pohľad na svoje papierové stvorenia zbožňujem. Avšak tým, že sa zo mňa stal knižný bloger, prečítal som množstvo kníh a kapacity poličky každého z nás sa výrazne obmedzili. Preto aj ja patrím medzi takých, ktorí musia riešiť s každou novou knihou dilemu, kam ju strčiť.  V tejto situácií mi ako na zavolanie prišiel mail z jednej firmy, MT-nábytku , ktorá sa mi ako jednému z  aktívnych blogerov vrámci akcie Marec: mesiac knihy rozhodla venovať knižnicu podľa vlastného výberu. Pravdupovediac, keď som si prvýkrát prečítal túto správu (a verte, že následne ešte zopár desiatok krát, či správne rozumiem), ostal som nadšený. Z ponuky spomínaného MT nábytku ...

Mesačná chvastačka za november

November je mesiac, na ktorý nikdy nezabudnem. Veď nenadarmo už roky traduje výrok Navždy sa zachová v pamäti stužková ... Tento mesiac prišiel rad aj na mňa a už nejaký ten piatok nosím hrdo na bunde zelenú stužku , ktorá mi neustále pripomína, že sa pomaly ale isto budem uberať akademickým smerom. Ale o tom potom... Späť k mesačnej chvastačke , ktorú usporadúva Judit . Práve kvôli spomínanej stužkovej bol tento mesiac úplne iný než tie ostatné a na čítanie kníh mi ostalo len veľmi malo času. Prvú polovicu novembra sme totiž strávili nácvikom čísel (ktorých bolo naozaj veľa - veď len ja som figuroval v piatich z nich a okrem toho som celú stužkovú spolu so spolužiačkou moderoval) alebo učením  sa na množstvo písomiek. Čas, ktorý mi ostal, som sa snažil venovať knihám, ktoré na mňa čakali ešte z minulých mesiacov . Dnes už môžem spokojne povedať, že som si našiel čas na každú z nich. Už len publikovať recenzie. :-) Čo sa týka prírastkov, do knižnice mi pribudla iba je...