Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Šampión (Marie Lu)

June a Day priniesli pre národ Republiky obrovské obete – obetovali veľa jeden pre druhého – a teraz sa ich krajina ocitla na pokraji zániku. Krátko pred podpisom mierovej zmluvy vypukne v Kolóniách nákaza a hrozí, že pohraničné mestá sa zasa ocitnú vo vojne. Záverečná časť trilógie. 

Marie Lu sa už tretíkrát predstavuje v našich kníhkupectvách a s chladnou hlavou môžem povedať, že sa máte na čo tešiť! Aj keď to znie ako najväčšie klišé, Šampión-a som si veľmi užil a splnil všetky moje očakávania. Autorka opäť prišla s dávkou napätia, dobrodružstva, akcie a všetkých tých vecí, ktoré nájdete v každej dobrej knihe. No hlavne sa vrátila do sveta našich dvoch mladých superhrdinov, ktorých cesty sa blížia ku koncu a smerujú ku gracióznemu (happy)endu. Alebo možno aj nie...

"Čas zahojí všetky rany. Ale túto nie. Ešte nie."

June a Daya sme spoznali v prvej časti a už vtedy to boli dvaja pätnásťroční junáci, ktorí boli na svoj vek až príliš vyspelí. Je pekne vidieť, ako sa ich charaktery počas tejto cesty vykryštalizovali. Prešli si mnohým a ich cesty sa viackrát rozišli. Oceňujem Marie Lu, ktorá si tiež prešla dlhou cestou, a napísala premyslený príbeh, ako na sebe zapracovala a vychytala všetky muchy z prvej a druhej časti a priniesla nám kvalitné zakončenie série, ktorá si určite nájde miesto v srdciach niektorých z vás.

Príbeh je opäť písaný z dvoch pohľadov hlavných hrdinov, navzájom sa striedajúc - ako sme boli zvyknutí aj v prvých dvoch dieloch. Potešil ma najmä spomínaný koniec, ktorý podala autorka pekne emotívne a sériu statočne ukončila. Šampión nie je bezchybná kniha. Síce možno natrafíte v prvej polovici na pár hluchých miest, tá druhá ma úplne odrovnala a som si istý, že si ju ešte na dlhý čas zapamätám.

"Jediné, čo som schopný rozoznať, sú farebné machule pohybujúce sa okolo mňa, akoby som sa pozeral na svet skrz hrubé hrboľaté sklo."

Vysoké priemerné hodnotenie knihy na goodreads skoro vždy značí kvalitný príbeh - a do takejto kategórie určite patrí aj séria Legenda. Musím sa priznať, že som si tieto tri autorkine diela veľmi obľúbil, tak ako aj June a Daya. Aj keď sa budem opakovať, Šampión splnil všetko, čo so od neho očakával - krásne vygradovaný príbeh, začínajúc zľahka a ukončený epicky. Teším sa na deň, kedy si od Marie Lu prečítam ďalšiu knihu, pretože každou publikáciou profesionálne rastie a jej príbehy sú čoraz viac čitateľnejšie a zaujímavejšie.

"Pritiahnem si ju bližšie k sebe, načo ma ona oblapí nežne okolo krku a necháme sa unášať rytmom hudby. Je to June, nahováram si stratený vo svojich predstavách."

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia. Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď v rukách držíte bohatstvo | Harry Potter fotočlánok

Pred pár dňami som vás informoval o tom, ako vydavateľstvo Ikar plánuje tretie vydanie Harryho Pottera - tentokrát v brožovanej väzbe s novými obálkami . Knihy uzreli svetlo sveta pred necelým týždňom a ja som sa postaral o to, aby som sa stal majiteľom prvých dvoch častí čo najskôr. Práve preto už dnes zdobia moju knižnicu a vždy keď okolo nej prechádzam, nemôžem sa vynadívať na ich obálky . Darmo, táto edícia sa grafikom naozaj podarila a zaujímavo vyzerá aj slovenské vydanie . Síce by som v takúto neskorú hodinu nemal, pripravil som pre vás obálkovú slintačku. Tak teda, dobrú chuť ! :-)           Určite väčšinu z vás poteší, že knihy sú pomerne kvalitné paperbacky , ktoré sa pri čítaní nelámu (pevne dúfam, že bude ich kvalita rovnaká aj pri štvrtej a piatej časti). Už teraz sa teším, kedy si na tieto knihy nájdem časť a budem mať možnosť si ich opäť prečítať - a tým pádom prežiť celé dobrodružstvo ešte raz. Kto sa ku mne pridá? :-) Leto je dosť dlhé, takže

Keď si knihomoľ volí svoju budúcnosť

Veľmi dobre si spomínam na svoj prvý deň v škôlke . Na to, keď som uplakaný vychádzal z tej hrôzostrašnej budovy , v ktorej na mňa pani učiteľka kričala, aby som neplakal. A taktiež aj na to, ako som sa bál, no môj strach bol úplne zbytočný. Akoby to bolo pred mesiacom, keď som prvýkrát vstúpil do triedy a našiel si na lavici knižku, na ktorej názov si už nespomínam. Akoby všetky tie roky driny ubehli ako voda - a dnes stojím pred veľkým rozhodnutím . Čím budem v budúcnosti? Avšak taký je život - dennodenne sa musíme rozhodovať o svojom nasledujúcom kroku , o tom, či najprv vynesieme smeti, ktoré už doslova kričia "Vynes ma!" alebo ostaneme ešte chvíľu ležať pred obľúbeným seriálom . Celý život je o rozhodnutiach, no voľba vysokej školy a svojej budúcnosti niečím tak ľahkým určite nie je. A keďže nechcem, aby bol tento blog iba o recenziách a ukážkach z kníh, rozhodol som sa porozprávať vám niečo z môjho skutočného života . Možno si poviete - čo bláznim, veď som le