Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Panika (Lauren Oliverová)

Panika, horúca novinka vydavateľstva CooBoo, pochádza z pera úspešnej Lauren Oliver, ktorá ma na konte trilógiu Delírium-Pandemónium-Rekviem. Síce je Panika dejovo z trochu iného súdku, autorka si svojský a čudesný štýl ponechala a opäť prichádza s niečim zaujímavým, čo si rozhodne zaslúži vašu pozornosť. 

Panika začala v Carpe, nudnom zapadákove uprostred ničoho. Pravidlá sú celkom jednoduché – hlavne nemať strach. Heather by nikdy predtým nenapadlo, že by sa do Paniky púšťala. Pretože sa nikdy nepovažovala za nebojácnu a ani nebola ten typ dievčaťa, ktoré by na seba pútalo pozornosť. Dodge sa Paniky nikdy nebál. Vpred ho poháňa tajomstvo, vďaka ktorému prechádza každým ďalším kolom s pocitom sebaistoty a je presvedčený, že vyhrá. Heather a Dodgeovi prinesie hra prekvapivé odhalenia...

"Chcela odtiaľ čo najrýchlejšie vypadnúť. Šoférovala potichu. Volant zvierala tak, ako keby hrozilo, že sa jej znenazdania vyšmykne z rúk."

Panika ma zaujala vďaka svojej anotácii, ktorá pôsobila veľmi tajomným dojmom. Keď som sa do knižky začítal, akoby som sa ocitol v rozohranej hre, ktorá plynula na môj vkus až prirýchlo. Rovnako bol písaný aj celý príbeh. Jednu krátku vetu striedala druhá a maličké kapitoly dopomáhali k tomu, aby ste sa útlou knižkou prelistovali čo najrýchlejšie. Ak by som sa ale snažil hľadať podobnosť medzi Delíriom a Panikou, asi by som neuspel. Treba povedať, že sa jedná o úplne niečo iné, na čo sme od Oliverovej boli zvyknutí. Z môjho pohľadu sa jej však viac vydarilo Delírium. Ale o tom potom.  

"Opatrne urobila pár váhavých krokov vpred. Vnútri bola biela. Plná snehu. Zhlboka sa nadýchla. Zatvorila oči. Skočila."

Autorka vymyslela Paniku naozaj svedomito. Hra sa začína v lete, kedy maturanti musia svoju účasť potvrdiť zoskokom. Zatiaľ po celý rok študenti prispievajú do banku. No súťažiaci nevedia, čo ich čaká. A práve táto nevedomosť ich postupne vyraďuje z hry a robí ju napätejšou. Príbeh je vyrozprávaný z pohľadu dvoch hlavných hrdinov - Heather a Dodga. Striedanie osôb, ktoré si autorka osvojila už v predošlej sérii, príbehu veľmi pomohlo. Hlavným problémom čitateľov sa ale môže stať potenciál knihy, ktorý od Paniky každý očakáva. Nie všetkým totiž tento príbeh sadne a aj keď pôsobí z obsahovej stránky vynikajúco, mal niekoľko nedostatkov, najmä v druhej polovici príbehu.

Tým prvým problémom môže byť už spomínaný rýchly spád a problém orientovať sa v tom, čo sa vám práve deje pred očami. Síce ma čítanie bavilo, autorka ma neprinútila knižku držať napäto v rukách a neodtrhnúť sa od jej stránok. Na druhej strane ju treba pochváliť, pretože opäť vytvorila niečo nové, zapojila predstavivosť a nenáročných čitateľov jej dielo určite zaujme (rovnako ako úrovňou podobné Kým dopadnem). U mňa však stále víťazí jej Delírium, ktoré zároveň považujem za to najlepšie, čo Oliverová publikovala. 

"Necítila absolútne nič. Žiadnu bolesť. Žiadny hnev. 
Žiadny strach. Nič. Len znechutenie."

Panika nenadchne, ale zároveň ani nesklame. Je zlatou strednou cestou ak nehľadáte náročný príbeh, no zároveň máte radi fantasy a dystópiu. Je pravda, že som od knihy očakával trochu viac, ale páčila sa mi a rozhodne bola niečím nevšedným. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia. Knižku si môžete kúpiť na tejto adrese

Komentáre

 1. Jej knihám sa tak trochu vyhýbam, lebo ako som nedočítala Kým dopadnem sa jej bojím. Delírium mám však už dlhšie v hľadáčiku a Panika tiež vyzerá dobre. A pekne si to zhrnul ;).

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Z Paniky mám trochu paniku. :D Po 1) bojím sa, že to bude podobné ako Hunger Games a po 2) bojím sa, že sa budem nudiť. :D Niekde som totiž čítala, že sú tam aj hluché miesta a nie je až tak napínavá.. A preto stále váham, či sa do nej pustiť..
  Pekná recenzia. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne to neprišlo podobné HG. Možno ešte anotáciou áno, ale štylisticky určite nie. :)
   Prečítaj si ju, nič za to nedáš. S hluchými miestami súhlasím, tých tam bolo dosť, ale dá sa to čiastočne prehliadnuť :)

   Odstrániť
  2. Tak sa do toho dám! :D Hlavné obavy boli kvôli tej podobnosti, no keď hovoríš, že je to iné... :D :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš