Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Dech (Sarah Crossan)

Nič pre nás nie je prirodzenejšie než dýchanie. Predstavte si ale svet, v ktorom si privilegovaní môžu kúpiť kyslík navyše. Svet, v ktorom chudobní len ťažko zaplatia účty za kyslík, ktorý potrebujú na život. Svet, v ktorom po katastrofe prežíva zbytok obyvateľov v uzavretých kupolách. 

Zem predstavovala ideálne miesto na život - až pokým nenastal Zlom, kedy boli kontaminované oceány, stromy zrovnané so zemou a vzduch prestal byť vhodný na dýchanie. Znie to neuveriteľne? V takejto spoločnosti žijú hlavní hrdinovia knihy Dech - Alina, Bea a Quinn, ktorí sú zároveň aj rozprávačmi tohto postapokalyptického príbehu. Aj keď by sa mohlo zdať, že obyvatelia si na daný stav už zvykli, vždy sa nájde niekto, kto má odvahu a guráž svoje okolie zmeniť. Ak tipujete, že to budú práve títo traja tínedžeri, trafili ste do čierneho. 

"Zákon zakazuje behať v kapsuli bez kyslíkovej nádrže. Nie že by sme nejaký kyslík vôbec potrebovali - keby to bolo
na nás, radšej by sme jeho množstvo znížili."


Po prečítaní anotácie ma kniha neskutočne zaujala. Tematika, do ktorej Sarah Crossan v Dechu "zabŕdla", je aktuálna - minimálne kvôli tomu, že neustále počúvame o znečistení našej planéty a ekologických hrozbách, ktoré budú aktuálne o niekoľko desiatok rokov. Práve preto som sa na čítanie tohto diela neskutočne tešil. Možno aj preto ma trochu sklamalo, že som autorkinmu štýlu nepodľahol do takej miery, ako by som si prial. Opäť vám teda predstavujem knihu, ktorá má neskutočne veľký potenciál, no podľa môjho názoru by sa dalo z nápadu vyťažiť predsa len o niečo viac.

"Všetky tie milióny a milióny hviezd mi pripomínajú, aká som v skutočnosti malá, krehká a nepodstatná. Aj keby z planéty zmizol posledný strom, hviezdy tam stále ostanú - a budú blikať na dobrú noc." 

Celá dejová línia je vyrozprávaná z pohľadov troch hlavných postáv - mladého Quinna, Bey a Aliny a ťažiskom príbehu sú teda krátke kapitoly, ktoré dej posúvajú neustále dopredu. Každá z postáv mala vlastný príbeh a každej venovala autorka dostatočný priestor, no i tak som si ani jednu z nich výnimočne neobľúbil. Zápletka ma síce zaujala, ale nevyvolala vo mne žiadnu hlbšiu emóciu. Do príbehu som teda zasahoval iba ako nestranný pozorovateľ, čo ma trochu zamrzelo. Príbeh ako celok je však plný dobrodružstva a aj keď sa trochu dlhšie rozbiehal, v druhej polovici to mladučká anglická autorka naplno rozbalila. Áno, jedná sa o pomerne neskúsenú spisovateľku, ktorá sa ale môže popýšiť viacerými oceneniami a nomináciami svojich kníh. 

"Asi je ráno. Nemáme to ako zistiť. Viem len, že sme tu už celé hodiny bez vody, svetla, jedla a dostatku vzduchu."

Aj keď sa Dech nezaraďuje medzi najlepšie dystópie, ktoré v kníhkupectve nájdete, určite by nemal ujsť vašej pozornosti. Myslím si, že si ho užijú najmä čitatelia s veľkou fantáziou, pretože svet Dechu disponuje nespočetným množstvom kúskov, ktoré by si zaslúžili pozornosť. Určite by som si vedel námet predstaviť aj vo filmovom spracovaní. Osobne som veľmi zvedavý na pokračovanie, autorka sa stihla vypísať a verím, že druhú knihu ešte väčšmi prepracuje a vychytá v nej všetky muchy. Ak vás teda príbeh zaujal, nad čítaním by ste nemali váhať. :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem kníhkupectvu Ikarus.sk. Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

 1. Ten námet ma fakt láka, ale ked vravíš že ten autorkin štýl... No uvidíme. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Anotácia vyzerá fakt skvelo.. no aj mne sa už stalo že ma sklamal štýl :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Obálka je neskutočná :OOO A neviem prečo mi ten nápad s tým kyslíkom pripomína film In time či ako sa to volá, kde mali ľudia na ruke hodiny so svojimi životmi.
  Niektoré knihy sú fakt akoby napísané len preto, aby sa stali filmom. Snáď sa k tejto knihe dostanem :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Na Dech pořád narážím jak v knihkupectvích, tak u různých bloggerů. Obálka vypadá hodně pěkně, ale teď mám těch dystopií za sebou dost, takže si chci spíš odpočinout u YA knih, ale doufám, že na Dech si rozhodně čas udělám :)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit