Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Eleanor a Park (Rainbow Rowellová)

Obaja majú šestnásť, sú spolužiaci a sú úplne iní ako ostatní. Ona je dievča z chudobnej rodiny s rodičmi, ktorých neznáša, on zas aziat s malým sebavedomím a vášňou pre komixy. Nie sú hlúpi a vedia, že prvá láska nikdy dlho nevydrží.... Sú však dosť odvážni, a preto to spolu skúsia. 

To, že Eleanor a Park vyjdú aj v slovenskom preklade, potešilo nejedného priaznivca Rainbow Rowellovej. Jej diela sa stali obľúbené a okrem už spomínanej knihy sa môžeme tešiť aj na Fanúšičku, ktorá vyjde budúci rok. Avšak späť k Eleanor a Park. Ich príbeh je neobyčajný a pritom tak obohraný: prvé naozajstné kamarátstva, láska, problémy s rodičmi. Rowellová neprichádza s ničím novým, čo by už nebolo povedané. Všetky nápady ale podáva šialeným spôsobom. Hoci jej štylistika nebola nijak výnimočná, dokázala napísať pútavú knižku s gradáciou príbehu a množstvom dychberúcich okamihov. Dáte jej dielu šancu tak, ako dali Eleanor a Park šancu spoločnej láske?

Tento príbeh ma zaujal už dávno pred svojím vydaním. Mám rád oddychovky a Eleanor a Park mi presne tak pripadali. Už podľa anotácie som tušil, že pôjde o knihu, ktorá bude niečím odlišná od ostatných. A naozaj sa tak stalo: Rowellová rada používa krátke vety, ktoré posúvajú príbeh veľmi rýchlo dopredu. Zároveň sa neobťažovala s veľkým úvodom - postavila vás pred hotovú vec, do otvoreného deja. Už som spomínal, že po štylistickej stránke jej dielo nebolo ničím výnimočné, no i tak patrí medzi knihy, ktoré by mali patriť do povinnej výbavy fanúšikov young adult kníh.

"Držať Eleanor za ruku bolo ako mať v dlani motýľa. Alebo
tlčúce srdce. Čosi dokonalé a dokonale živé."

Oba charaktery boli niečím iné. Zatiaľ čo v iných knihách nájdete nanajvýš jedného čudáka s kapucňou, ktorý neobľubuje prítomnosť ostatných, v tomto diele sú čudákmi rovno obe hlavné postavy. Každý však s iným, škaredým osudom. Kým rodičia Eleanor žijú z výplaty do výplaty a doma žije so štyrmi ďalšími súrodencami, Parkova rodina s peniazmi problém nemá. Čo ho trápi sú však črty aziata, ktoré v autobuse, kde sedí sám, ostražito skrýva za komiksy. Niekedy nič nejde tak, ako by sme si predstavovali - obaja sú ale odhodlaní bojovať a hoci vedia, že všetko sa raz skončí, dajú hocičo preto, aby boli silnejší než neprajní rodičia a osud.

"Cítila, že je s Parkom v bezpečí. Chránil ju ako magnetické pole."

Eleanor a Park pre mňa neboli knihou, ktorá vo mne zanechá silné emócie a neboli ani románom, ktorý nemôžete odložiť do poslednej strany. Autorka napísala jednoduchý príbeh s potenciálom zaujať každého, kto sa nerád riadi podľa davu. Riskla to a vytvorila šialený román so šialenými hlavnými postavami. Svedomito môžem povedať, že sa jej to podarilo na výbornú. Je len a len na vás, či to risknete spolu s Rainbow Rowellovou a dáte tejto knihe šancu. Odvážlivcom prajem pekné čítanie! :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar. Knihu si kúpite kliknutím sem

Komentáre

  1. Kniha ve mně nakonec taky zanechala hodně, ale třeba prvních sto stran mi přišlo jako obyčejná oddechovka. Nakonec to ale detaily a hlavně konec zlepšili a příběh je opravdu skvěle napsaný. Jen mě mrzí, že kolem toho je taková velká bublina, protože bez ní věřím, že by si knihu vychutnalo víc lidí. :) Krásná recenze :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit