Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Dash & Lily: Kniha přání (Cohn, Levithan)

Hľadáte knihu s vianočnou tematikou? V tom prípade ste na správnom mieste. Kniha přání od autorskej dvojice Rachel Cohnovej a Davida Levithana je tou správnou voľbou - ak máte chuť na nenáročnú oddychovku, ktorá vám spríjemní chvíle Vianoc a dlhé zimné večery. 

Osobne mám veľmi rád Vianoce a čas, kedy si môžem oddýchnuť od všetkých problémov a stráviť chvíle so svojimi blízkymi. Na toto dielo som sa preto veľmi tešil - jednak som z každej strany počul na Knihu přání chvály - že ide o príbeh, ktorý sa vám nezačne zunovať ani po x-čítaniach a rozhodne sa pri ňom nebudete nudiť, a taktiež sa mi veľmi páčilo Levithanovo predošlé dielo Den co den. Preto som očakával veľa - a možno viac, než som mal. Nechcem povedať, že sa mi kniha nepáčila - to vôbec nie. Bola však iná ako som čakal - pri čítaní som sa nenudil, ale takisto vo mne nevyvolala taký dojem, aby som sa od nej nemohol odtrhnúť. 

Dash a Lily boli výbornými hlavnými postavami a síce moje predošlé slová vyzneli negatívne, práve charaktery sa tejto spisovateľskej dvojici podarili najväčšmi. Netreba si však myslieť, že sa v príbehu vytvorí extrémne romantická zápletka - nič také v tomto románe nečakajte. Autori sa skôr sústreďujú na psychické dospievanie oboch hlavných postáv. Hoci môže anotácia pôsobiť ako veľké klišé - keďže ona zanechá vo svojej obľúbenej knižke indície, on ich nájde a všetko nasvedčuje tomu, že sa ich príbeh skončí happy-endom -, Levithan a Cohnová si dali na zápletke naozaj záležať. Aj keď knihu nepovažujem za výnimočnú, musím uznať, že si obaja všetko dopredu veľmi dobre premysleli

"Nechala som ti zopár indícii. Ak chceš, otoč stranu. 
Ak nie, vráť, prosím, knihu späť do poličky."

Už neraz mala kniha veľký potenciál, ale nezaujala ma práve kvôli štýlu autora. A to je prípad Knihy přání - vôbec mi nevadilo, že bol príbeh jednoduchý a krátky. Najväčším problémom bol pre mňa jazyk a vyjadrovacie prostriedky. Možno som len príliš veľký detailista, no tento fakt môj dojem mierne pokazil. Váš prípad to však byť nemusí - a preto by ste mali kúpu tohto diela určite zvážiť. Ak rozmýšľate nad tým, či nebol román kvôli dvom autorom kostrbatý, môžem vás ubezpečiť o opaku. Autorskej dvojici to klaplo - presne tak, ako si bude každý jeden čitateľ predstavovať.

Dash & Lily: Kniha přání je príjemnou oddychovkou s tematikou Vianoc. Dobre vykreslení hlavní hrdinovia, netradičná dejová línia či štipka romantiky - to je hlavným lákadlom tejto útlej knižky, ktorá si nájde miesto v knižnici mnohých čitateľov. A možno bude aj vhodným vianočným darčekom. Čo vy na to?  Tak teda - pekné zasnežené čítanie! :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia

Komentáre

  1. Dnes mi prišla :3 A nájdem ju pod stromčekom :) Neskutočne sa na ňu teším :) A tvojou recenziou si ma na ňu ešte viac nalákal :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Mě styl naštěstí sedl a kniha se mi četla jednoduše a hezky, jen mě naštval konec, který byl tak useknutý a k celému příběhu se prostě nehodil. Ale jinak ta vánoční atmosféra byla moc hezky vykreslená :( Krásná recenze, je škoda, že sis knihu tolik neužila :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Cole)

Mnohí ľudia tvrdia, že romantické knihy sú určené len dievčatám v puberte a ženám, ktoré v nich hľadajú útechu po namáhavom dni strávenom v práci. Tvrdia, že takéto knihy prinášajú iba plytký príbeh , ktorý neprichádza s ničím novým. Keď som na internete prvýkrát zahliadol Tisíc chlapčenských bozkov , považoval som túto knihu za obyčajný román pre mladých dospelých, ktorý bude dozaista kópiou desiatok podobných kníh, ktoré za posledné roky vyšli. V tej chvíli som netušil, ako veľmi sa mýlim. Tisíc chlapčenských bozkov totiž v žiadnom prípade nie je kniha iba pre dievčatá v puberte a už vôbec neprináša plytký príbeh, ktorý sa vyskytuje v každom druhom románe v kníhkupectve. Hoci autorka hovorí o láske dvoch mladých ľudí , vo svojom diele sa zamýšľa nad krátkosťou ľudského života a nad tým, aké dôležité je užívať si každý jeden moment . Nikdy neviete, čo vám jedného dňa skríži cestu . Ktoré rozhodnutie váš život od základov zmení. Niektoré veci jednoducho ovplyvniť nemôžeme a práve n

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te