Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Nespavost (J.R.Johanssonová)

Už zopárkrát sa mi stalo, že som v noci nemohol zaspať a iba sa prevaľoval z jednej strany na druhú celé hodiny. Vždy sa mi však zaspať podarilo a doprial som tým môjmu mozgu aspoň trochu oddychu. Parker ale také šťastie nemá a dennodenne v noci nespí. Hoci si to nevie dobre vysvetliť, každú noc sa stáva pozorovateľom snov tých, ktorým sa naposledy pozrel do očí. Je však jasné, že takto to nepôjde donekonečna a ľudská bytosť, ktorej je znemožnený spánok, na svete nevydrží dlho. V tom momente ale spozná mladú Miu a Parker prvýkrát zaspí. 

"Až doteraz som nepoznal v živote nič iné než strach a hrôzu. Celé roky som sa sám likvidoval."

Neznie to ako romantický príbeh, ktorý skončí happyendom? On, zmietaný nepríjemnou ťarchou, a ona princezná z rozprávky, ktorá čaká na svojho princa na bielom koni? Našťastie, Nespavosť takýmto príbehom ani zďaleka nie je. Mia sa Parkerovi vyhýba a považuje ho za šialeného. Má pocit, že ju prenasleduje a taktiež že je autorom výhražných emailov, ktoré dostáva do svojej schránky. Podarí sa ale Parkerovi prelomiť bariéru medzi ním a Miou a vysvetliť jej, ako to v skutočnosti je? Čo ak má Mia pravdu - a on je šialený psychopat, ktorý si nie je vedomý svojich činov? Jedno je však isté - čítanie Nespavosti som si neskutočne užil!

"Akoby môj mozog napol všetky svaly svojej predstavivosti a chcel do nich natlačiť všetko, čo sa tam vojde - len aby ma mohol mučiť."

Ak by som mal Nespavosť zaradiť podľa žánra, pravdepodobne by som ju "hodil" medzi psychologické romány. Síce nie je písaná príliš zložito, z viet je cítiť, že ide o niečo náročnejšie. Mňa však príbeh zaujal, keďže ma aj psychológia veľmi baví. Treba ale čítať pozorne a všímať si každý jeden detail. Na knihe sa mi páčila najmä jej nepredvídateľnosť - a z jednej zápletky sa postupne vytvorilo množstvo ďalších komplikácii, ktoré príbeh poriadne zamotali a vytvorili vynikajúce finále. Práve koniec na mňa zapôsobil najviac, pretože som čakal všeličo, no toto určite nie! Ostal som príjemne prekvapený a netušil som, že si ma kniha tak veľmi získa. Najmä kvôli tomu, že disponuje pomerne slabým hodnotením.  

"Vedel som, že nebudem žiť večne. Chcem pred smrťou 
spraviť ešte niečo, čo má naozaj cenu."

Parkera som si obľúbil a držal mu palce, pretože presvedčiť dievča býva veľmi ťažké - najmä keď má svoju pravdu, ktorú nemožno zmeniť. Ich vzťah sa vyvíja kostrbato, no páčilo sa mi, že autorka nás nezaťažila zbytočne veľkým počtom postáv, ktoré by čitateľa len bezdôvodne zmiatli. Takto sa budete môcť sústrediť na hlavnú dejovú líniu, ktorú autorka vytvorila veľmi dobre. Je pravda, že príbeh je tak trochu šialený a možno aj pritiahnutý za hlavu. Mne však neskutočne sadol a autorke som to zožral aj s navijakom. Je teda len na vás, či mu dáte šancu aj vy. 

"Nebol to sen. Vlastná myseľ a stala mojím najhorším nepriateľom. Skúšala na mňa morbídne triky a ja som ani nevedel, ako veľmi sa ich mám báť."

Nespavosť dozaista patrí medzi najlepšie knihy, ktoré som v poslednom období čítal. Je pravdou, že nie každého môže osloviť, avšak ten, kto miluje príbehy, v ktorých sa neustále niečo deje a ktoré hovoria o prinajmenšom zaujímavej téme, jej určite príde na svoje. Nespavosťou ale táto séria nekončí a môžme sa tešiť na ďalšie dva diely. Treba len dúfať, že sa ich dočkáme aj v preklade

Komentáre

 1. Ta kniha mě svou obálkou opravdu děsí. A pořád se přemlouvám k přečtení této knihy - tak snad brzo. :) Jinak moc pěkná recenze:)
  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ver, že tá originálna je ešte strašidelnejšia :D
   Hádam sa ti bude páčiť! Ďakujem :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ak ju chce, musí ju najskôr nájsť | recenzia knihy Pobozkali sme Sharu Wheelerovú (Casey McQuiston)

Casey McQuiston má na konte viaceré knihy pre mladých. Asi najväčší úspech v súčasnosti zažíva jej titul Red, White & Royal Blue, ktorý sa na streamovacej službe Amazon Prime pred mesiacom dočkal filmového spracovania. Román Pobozkali sme Sharu Wheelerovú je zatiaľ prvým v poradí, ktorí si v preklade môžu prečítať aj slovenskí čitatelia. Chloe Greenová sa posledné štyri roky vyhýbala klebetným spolužiakom a puritánskemu vedeniu na Kresťanskej akadémii Willowgrove. Má len jediný cieľ – zvíťaziť v zápase o titul premiantky . Nebude to mať jednoduché, pretože jej rivalkou je dokonalá Shara Wheelerová, kráľovná plesu a zároveň riaditeľova dcéra. Mesiac pred maturitou však Shara pobozká Chloe a zmizne . Pri pátraní po odpovediach Chloe zistí, že nie je jediná , koho Shara pobozkala. Je tu aj Smith, futbalový rozohrávač a Sharin miláčik, a tiež Rory, „bad guy“ od susedov, ktorý je do Shary tajne zamilovaný. Trojica nemá nič spoločné až na bozk od nezvestného dievčaťa a záhadných lístočk

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

ADD YOURS: Knižná edícia - august

S knižnou edíciou ADD YOURS , ktorú organizuje Judit z blogu My Alternative World of Books , ste sa na mojom blogu mohli stretnúť už v apríli a máji. Som rád, že Judit opäť pridala nové otázky, keďže vás podobné články zaujali. Tak sa teda pusťme do toho!  Autor s úžasným zmyslom pre humor Povedal by som, že John Green . Živo si spomínam na prvú polovicu Kam zmizla Aljaška . Green dokázal neuveriteľné - a síce vtesnať do jednej knihy nespočetné množstvo humoru a zároveň smútku , ktorý vytvoril vynikajúci kontrast . Poväčšine nečítam humorné knihy, ale myslím, že Johny bude pre túto kategóriu dobrou voľbou!  Autor, ktorý si to u mňa poriadne pokašľal Lauren Oliverová . Autorka Delíria a všetkých tých ospevovaných kníh. Od autorky som prečítal päť diel  a zatiaľ čo Delírium bolo vynikajúce, Pandemónium a Rekviem už o niečo slabšie. Nehovoriac o Kým dopadnem , veľkú bichľu, na ktorú som si šetril ani neviem ako dlho (bolo to dávno, no utkvelo mi to v pamäti) a dosť