Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Zbohom, nevinnosť (Cora Carmacková)

Pre niektorých je v živote dôležité vzdelanie, pre iných kamaráti, úspech či bohatstvo. Študentku herectva Bliss ale trápi úplne niečo iné. Je poslednou, nazvime to nepoškvrnenou, na vysokej škole a je ochotná urobiť čokoľvek, aby sa to zmenilo. Románik na jednu noc je fajn - nie však v prípade, keď na druhý deň zistíte, že muž, ktorý vám ešte včera ležal v posteli, je vašim učiteľom. 

Znie to ako klišé z amerického filmu? Možno. Tento námet však pozdvihol Coru Carmackovú medzi celosvetovo obľúbené autorky, ktoré sa môžu popýšiť množstvom úspešných kníh. A Zbohom, nevinnosť medzi ne určite patrí. Jej jednoduchý nápad, ktorý je okorenený štipkou romantiky a erotiky, pričom zároveň nejde o nič zamotané ani zložité, vytvára naozaj príjemnú atmosféru príbehu. Stránky pritom plynú jedna radosť a pri čítaní nemáte pocit, že by ste sa nudili. To sú hlavné prednosti spomínanej knihy, na ktorú som sa už mesiace tešil. A s odstupom času môžem spokojne tvrdiť, že moje očakávania splnila. Do poslednej bodky. 

"Ľudia zvyknú tvrdiť, že nezáväzné romániky na jednu
noc sú jednoduché. To ešte nepoznajú mňa."

Hneď na začiatku by som rád poznamenal, že ak čakáte náročný príbeh, Zbohom, nevinnosť pravdepodobne nebude pre vás. Možno v nej nenájdete do detailu prepracované hlavné postavy, možno sa nestotožníte s ich rozhodnutiami. Možno vám budú pôsobiť naivne a absurdne. Avšak ak si chcete prečítať v skutku zaujímavý príbeh, ktorý ako celok vytvára príjemné čítanie, pri ktorom si oddýchnete a zabudnete na svoje problémy, práve táto kniha je dobrou voľbou. Mne osobne ani jeden z charakterov nevadil a hoci som sa s nimi ani výrazne nestotožnil, v prípade tejto knihy to nahralo veľkú rolu.

"Bývame síce v tom istom obytnom bloku, ale spravím
všetko pre to, aby sme sa viac nevideli."

Taktiež sa mi veľmi páčilo, že Carmacková sa nehrala na niečo, čím nie je. Jej príbeh bol vyrozprávaný príjemným štýlom, ktorý sa ľahko čítal a bolo vidieť, že autorka veľmi dobre vedela, čo chce dosiahnuť. Že si zápletku dopredu premyslela a svojich čitateľov zbytočne nenaťahovala. Hoci by sa dal námet jej knihy rozpracovať aj na štyristovku strán plných nezáživných myšlienkových pochodov hlavných postáv, ona stavila na menší rozsah - a bezmála dvestopäťdesiat strán tejto knihe bohato stačilo na to, aby zaujala masu čitateľov - vrátane mňa.  

"Niektoré vzťahy sa skončia bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíme. Žiaria jasne ako hviezdy, až kým nenadíde ich čas, a vtedy zhasnú."

Losing it alebo v slovenčine Zbohom, nevinnosť je príjemným čítaním pre každého, kto má chuť na nenáročný príbeh s myšlienkou zakázanej lásky. Kniha splnila moje očakávania a rozhodne vám odporúčam prečítať si ju. Hoci by niektorí mohli povedať, že autorka neprišla s ničím novým (a čiastočne majú aj pravdu), Carmacková ide s trendom, vie, čo sa dnes "nosí" a čím svojich čitateľov zaujme. Osobne som veľmi zvedavý na pokračovanie príbehu, ktoré by malo do slovenských kníhkupectiev doraziť v septembri tohto roku. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar
Knihu si môžete kúpiť na tejto adrese.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš