Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Zbohom, nevinnosť (Cora Carmacková)

Pre niektorých je v živote dôležité vzdelanie, pre iných kamaráti, úspech či bohatstvo. Študentku herectva Bliss ale trápi úplne niečo iné. Je poslednou, nazvime to nepoškvrnenou, na vysokej škole a je ochotná urobiť čokoľvek, aby sa to zmenilo. Románik na jednu noc je fajn - nie však v prípade, keď na druhý deň zistíte, že muž, ktorý vám ešte včera ležal v posteli, je vašim učiteľom. 

Znie to ako klišé z amerického filmu? Možno. Tento námet však pozdvihol Coru Carmackovú medzi celosvetovo obľúbené autorky, ktoré sa môžu popýšiť množstvom úspešných kníh. A Zbohom, nevinnosť medzi ne určite patrí. Jej jednoduchý nápad, ktorý je okorenený štipkou romantiky a erotiky, pričom zároveň nejde o nič zamotané ani zložité, vytvára naozaj príjemnú atmosféru príbehu. Stránky pritom plynú jedna radosť a pri čítaní nemáte pocit, že by ste sa nudili. To sú hlavné prednosti spomínanej knihy, na ktorú som sa už mesiace tešil. A s odstupom času môžem spokojne tvrdiť, že moje očakávania splnila. Do poslednej bodky. 

"Ľudia zvyknú tvrdiť, že nezáväzné romániky na jednu
noc sú jednoduché. To ešte nepoznajú mňa."

Hneď na začiatku by som rád poznamenal, že ak čakáte náročný príbeh, Zbohom, nevinnosť pravdepodobne nebude pre vás. Možno v nej nenájdete do detailu prepracované hlavné postavy, možno sa nestotožníte s ich rozhodnutiami. Možno vám budú pôsobiť naivne a absurdne. Avšak ak si chcete prečítať v skutku zaujímavý príbeh, ktorý ako celok vytvára príjemné čítanie, pri ktorom si oddýchnete a zabudnete na svoje problémy, práve táto kniha je dobrou voľbou. Mne osobne ani jeden z charakterov nevadil a hoci som sa s nimi ani výrazne nestotožnil, v prípade tejto knihy to nahralo veľkú rolu.

"Bývame síce v tom istom obytnom bloku, ale spravím
všetko pre to, aby sme sa viac nevideli."

Taktiež sa mi veľmi páčilo, že Carmacková sa nehrala na niečo, čím nie je. Jej príbeh bol vyrozprávaný príjemným štýlom, ktorý sa ľahko čítal a bolo vidieť, že autorka veľmi dobre vedela, čo chce dosiahnuť. Že si zápletku dopredu premyslela a svojich čitateľov zbytočne nenaťahovala. Hoci by sa dal námet jej knihy rozpracovať aj na štyristovku strán plných nezáživných myšlienkových pochodov hlavných postáv, ona stavila na menší rozsah - a bezmála dvestopäťdesiat strán tejto knihe bohato stačilo na to, aby zaujala masu čitateľov - vrátane mňa.  

"Niektoré vzťahy sa skončia bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíme. Žiaria jasne ako hviezdy, až kým nenadíde ich čas, a vtedy zhasnú."

Losing it alebo v slovenčine Zbohom, nevinnosť je príjemným čítaním pre každého, kto má chuť na nenáročný príbeh s myšlienkou zakázanej lásky. Kniha splnila moje očakávania a rozhodne vám odporúčam prečítať si ju. Hoci by niektorí mohli povedať, že autorka neprišla s ničím novým (a čiastočne majú aj pravdu), Carmacková ide s trendom, vie, čo sa dnes "nosí" a čím svojich čitateľov zaujme. Osobne som veľmi zvedavý na pokračovanie príbehu, ktoré by malo do slovenských kníhkupectiev doraziť v septembri tohto roku. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar
Knihu si môžete kúpiť na tejto adrese.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit