Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Prvá láska (J.Patterson & E.Raymond)

Čo môže byť lákavejšie než výlet naprieč krajinou – navyše so svojou životnou láskou? Užívať si dni plné slobody, jesť nezdravé jedlá a možno zopárkrát prekročiť zákon? Prvá láska je skutočný príbeh, ktorý prichádza s dojímavým rozuzlením. 

Blíži sa leto a románov s tematikou letnej lásky bude neúrekom. Hoci nie som veľký romantik, na príbehu Prvá láska ma zaujalo minimálne to, že autorstvo patrí šestdesiatosemročnému Jamesovi Pattersonovi a o poznanie mladšej Emily Raymond. Zaujímalo ma, ako dokážu vytvoriť hlavné postavy, keďže viaceré veci sa od ich mladosti dávno zmenili. Ani niekoľko hodín po dočítaní však stále nedokážem presne povedať, aké emócie vo mne kniha vyvolala. Jednak na mňa pôsobila chaoticky, prešpikovaná množstvom krátkych a nepodstatných udalostí, kvôli ktorým som sa v príbehu neraz stratil, ale taktiež aj naivne a miestami nereálne. Čo ale musím autorskej dvojici uznať, je nepredvídateľnosť príbehu. Vôbec som nečakal to, čo sa z románu nakoniec vykľulo. 

Síce by ste si mohli myslieť, že autori pre svoj vek nedokážu napísať podobné dielo, opak sa stal pravdou. Príbeh vo mne navyše vzbudil mladícku letnú atmosféru - že som túžil byť jeho súčasťou a naplno si užívať prázdniny. Tvorcovia knihy stavili na krátke kapitoly, ktoré posúvali dej rýchlo dopredu a dvestovku strán bolo možné zhltnúť za dve popoludnia. A zatiaľ čo prvá polovica príbehu vyzerala nevinne, v tej druhej zápletka vygradovala a charakter príbehu sa úplne zmenil. Ťažko súdiť, či k dobrému, avšak určite treba povedať, že to autori s emóciami neprehnali a zvolili tú zlatú strednú cestu. 

"Na okamih som mal naozaj dojem, že som zomrel a ocitol sa v nebi."

Ako som už spomínal, kniha priam žije letnou a uvoľnenou atmosférou. Autorom sa podarilo veľmi dobre vytvoriť prostredie príbehu, od ktorého sa množstvo vecí odohrávalo. Naopak, hlavné postavy nedostali toľko miesta, koľko by si možno zaslúžili a viaceré veci nakoniec ostávajú nejasné. Vzhľadom na to, že ani dejová línia nie je úplne plynulá, je možné, že práve nejasnosť príbehu bola zámerom autorov. Napriek tomu, že ide o pomerne netradičný príbeh, svojou kvalitou sa drží iba v miernom nadpriemere. Netreba teda očakávať nič výnimočné, o čom by ste už predtým nepočuli.

Prvá láska nie je zlým čítaním, avšak ak hľadáte niečo originálne s množstvom emócií a hlbokou myšlienkou, toto dielo pravdepodobne nebude pre vás. Ak ale potrebujete útlu knižku, ktorú si so sebou zoberiete na letnú dovolenku, práve Prvá láska môže byť tou správnou voľbou. Vo všeobecnosti by som ale príbeh odporučil skôr mladším a nenáročným čitateľom, ktorí ocenia jednoduchosť dejovej línie. Prajem pekné čítanie! :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia. Knihu si môžete kúpiť na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...

Najkrajší darček pre knihomoľa

Keď je človeku smutno , potrebuje niečo, čo ho rozveselí. Vo väčšine prípadov zaberá obľúbená hudba, film alebo priatelia . Na knihomoľov taktiež zaberajú vymenované techniky, no to, čo ich najviac poteší, je pohľad na ich obľúbené knižky . Čo by to bolo za knihomoľa bez svojej vysnívanej knižnice ? Môžem sa priznať, že pohľad na svoje papierové stvorenia zbožňujem. Avšak tým, že sa zo mňa stal knižný bloger, prečítal som množstvo kníh a kapacity poličky každého z nás sa výrazne obmedzili. Preto aj ja patrím medzi takých, ktorí musia riešiť s každou novou knihou dilemu, kam ju strčiť.  V tejto situácií mi ako na zavolanie prišiel mail z jednej firmy, MT-nábytku , ktorá sa mi ako jednému z  aktívnych blogerov vrámci akcie Marec: mesiac knihy rozhodla venovať knižnicu podľa vlastného výberu. Pravdupovediac, keď som si prvýkrát prečítal túto správu (a verte, že následne ešte zopár desiatok krát, či správne rozumiem), ostal som nadšený. Z ponuky spomínaného MT nábytku ...

Mesačná chvastačka za november

November je mesiac, na ktorý nikdy nezabudnem. Veď nenadarmo už roky traduje výrok Navždy sa zachová v pamäti stužková ... Tento mesiac prišiel rad aj na mňa a už nejaký ten piatok nosím hrdo na bunde zelenú stužku , ktorá mi neustále pripomína, že sa pomaly ale isto budem uberať akademickým smerom. Ale o tom potom... Späť k mesačnej chvastačke , ktorú usporadúva Judit . Práve kvôli spomínanej stužkovej bol tento mesiac úplne iný než tie ostatné a na čítanie kníh mi ostalo len veľmi malo času. Prvú polovicu novembra sme totiž strávili nácvikom čísel (ktorých bolo naozaj veľa - veď len ja som figuroval v piatich z nich a okrem toho som celú stužkovú spolu so spolužiačkou moderoval) alebo učením  sa na množstvo písomiek. Čas, ktorý mi ostal, som sa snažil venovať knihám, ktoré na mňa čakali ešte z minulých mesiacov . Dnes už môžem spokojne povedať, že som si našiel čas na každú z nich. Už len publikovať recenzie. :-) Čo sa týka prírastkov, do knižnice mi pribudla iba je...