Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Absolútna vojna (Alex Scarrow)

Niekto sa opäť zahráva s časom! Liam, Maddy a Sal sa musia pripraviť na štvrtú misiu v najdobrodružnejšej sci-fi sérii Jazdci časom. Čo si o tomto pokračovaní myslím ja?

Na nový diel mojej obľúbenej série Jazdci časom som sa naozaj tešil a keďže sa mi tretia časť páčila najväčšmi, tej štvrtej som sa nevedel dočkať. Na knihu sme si tentokrát opäť počkali dlhšie než by veľa z nás chcelo a po roku prichádza konečne vytúžená Absolútna vojna. Tej znovu nechýba dynamika, napätie či prepracovaná dejová línia. Ako by svet vyzeral bez amerického prezidenta Abrahama Lincolna? A aké následky by mala občianska vojna, keby trvala až dodnes? Ak chcú Jazdci časom opäť zachrániť ľudstvo, musia  sa vzoprieť všetkým prekážkam a prinútiť obe bojujúce strany vyhlásiť prímerie. 

"Všetci umierame, len čo sa narodíme. Iba niektorým sa to stane skôr ako ostatným."

Niekedy stačí naozaj málo na to, aby vás daná kniha upútala. Čo sa týka Jazdcov časom, o ich obálkach netreba veľa diskutovať. Musím ale povedať, že okrem obálok na mňa vynikajúci dojem urobil autorov štýl, ktorý sa nezmenil ani vo štvrtom pokračovaní. Alex Scarrow ma opäť zaujal už od prvej kapitoly a ja som si čítanie knihy nesmierne užíval. Väčšinou ma zaujme až druhá polovica príbehu, avšak v tomto prípade to bolo presne naopak. Vynikajúci úvod na mňa zapôsobil o niečo viac než finále knihy, ktoré mi pripadalo mierne chaoticky. Dojem z čítania však určite nepokazilo. 

Kniha je písaná podobným štýlom než jej predchodkyne a autor opäť stavil na pomerne krátke kapitoly. Môže sa vám preto veľmi ľahko stať, že sa ani nenazdáte a ocitnete sa v polovičke knihy - podobne ako sa to stalo mne. Veľkou autorovou prednosťou je totiž pútavosť štylistiky a minimum opisných častí, ktoré by príbeh spomaľovali. Čítanie si teda môže užiť široká škála čitateľov - od tých najmladších milovníkov fantasy literatúry až po dospelákov, ktorým nebude vadiť malá stretávka s minulosťou a americkou občianskou vojnou. Akoby sa autor každou časťou v písaní zdokonaľoval a naozaj si neviem predstaviť, ako bude vyzerať posledný, deviaty diel série.  

Pokračovanie Jazdcov časom si opäť získalo moje srdce a síce nepredčilo moje očakávania po predošlej časti, som rád, že som si knihu prečítal. Som presvedčený o tom, že si prečítam aj nasledujúci diel. Hoci má séria až spomínaných deväť častí, netreba sa báť, že by bol príbeh zbytočne natiahnutý. Autor má v každom pokračovaní čo povedať a jednotlivé knihy vytvárajú zmysluplný celok. Ak váhate, či si prečítať Absolútnu vojnu alebo sa nebodaj pustiť do tejto série, určite by ste nemali dlho čakať. Myslím, že ohlasy čitateľov hovoria za všetko. A kam nás zavedú Jazdci nabudúce? K bránam starovekého Ríma! Ostáva nám len dúfať, že sa tohto pokračovania dočkáme čoskoro aj v slovenčine. :-) 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart

Komentáre

  1. Prvé dve knihy som prečítala pomerne rýchlo, v trojke som sa zasekla, ale ako čítam tvoju recenziu, asi sa k nej vrátim a prečítam aj ostatné :D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. to ma teší! :)) dúfam, že sa ti bude páčiť. Mne sa naopak trojka páčila najviac :) Možno ťa zaujme na druhý pokus, aj to sa mi viackrát stalo :)

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť? Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik . Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy . A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až ký

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš