Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Príď sa so mnou rozlúčiť (Cynthia Hand)

Mnohým fanúšikom kníh pre mladých sa pri spomienke na meno Cynthia Handová vybaví séria Nadpozemská, ktorá vyšla pred pár rokmi v slovenskom a českom preklade. Autorka prichádza s ďalším príbehom, tentokrát to však nebude fantasy. Ako sa s ním dokáže popasovať?

Hoci je to už nejaký ten rok, čo som čítal Nadpozemskú, utkvela mi v pamäti ako vynikajúca anjelská séria. A síce sa môj vkus čitateľa za ten čas zmenil, bol som veľmi zvedavý, čo prinesie autorkino nové dielo. Jeho anotácia totiž znie viac než sľubne. Lexie mala kedysi všetko, čo potrebovala - priateľa, skvelých rodičov a brata, ktorý bol zároveň jej kamarátom. Jej brat ale spáchal samovraždu a život Lexie od tohto okamihu stratil zmysel. Nerozumie, prečo to Ty urobil. Keď ale nájde nájde odkaz, ktorý jej brat zanechal, na chvíľu sa všetko zmení. Dokáže tento odkaz zbaviť Lexie trápenia?

"Smrť je všade okolo nás. Všade, kam sa len pozrieme. Každú sekundu sa zabije 1,8 ľudí, ibaže tomu nevenujeme pozornosť. Kým sa to nestane nám."

Hneď na úvod musím povedať, že som si Lexie obľúbil už na začiatku. Bola nevšednou hlavnou hrdinkou, matematickým géniom so slabosťou pre čísla. Ocenil som, že bola silnou postavou a aj napriek všetkému, čo sa v knihe udialo, bojovala statočne. Nebola len bábkou, ktorá sa nechá manipulovať a ktorá netuší nič o skutočnom svete. Určite mala svoje chyby, no vďaka nim pôsobila realisticky. Kniha celkovo disponovala množstvom silných postáv, ktoré stáli za povšimnutie. Páčilo sa mi, že autorka príbeh posúvala dopredu aj prostredníctvom denníka, ktorý si Lexie viedla. Zápisky ozvláštnili čítanie a príbeh preto pôsobil originálnejšie.

Fanúšikovia Nadpozemskej si určite spomínajú na Handovej veľmi dobre čitateľný štýl. Práve vďaka nemu sa kniha čítala ľahko a plynulo a dejovú líniu nezdržovali ani hluché miesta. Čítanie autorka takisto obohatila o mnohé hlboké myšlienky a vďaka témam, ktoré v knihe rieši, je dielo vhodné pre širokú škálu čitateľov. V skratke ide o príbeh, pri ktorom si poplačete, no zároveň sa aj pousmejete a neraz zamyslíte nad životom. Netvrdím, že je kniha bezchybná, to určite nie. Avšak aj napriek všetkým nedostatkom a chybám, ktoré má, oceňujem, že autorka prišla práve s takouto témou, o ktorej sa v dnešnej dobe v young adult knihách veľmi nehovorí.

"Ľudia, ktorých ľúbime, nás v skutočnosti nikdy neopustia." 

Síce ide o úplne iný žáner než sme boli u autorky zvyknutí, myslím si, že sa Cynthia Handová s námetom popasovala statočne a vytvorila tak nevšedný a zaujímavý príbeh. Mňa kniha veľmi príjemne prekvapila a aj keď v nej boli miesta, ktoré ma zaujali menej, som rád, že som si ju prečítal. Mali by ste tak urobiť aj vy - ak hľadáte román s dojímavým a netradičným nápadom, ktorý sa odlišuje od ostatných. A, samozrejme, odporúčam čítať iba ak máte pri sebe dostatočne veľkú zásobu vreckoviek! :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia
Knihu si môžete kúpiť trebárs na tejto adrese

Komentáre

  1. Tak na tuto knihu mám velký zálusk. Má i nádhernou obálku. Mimochodem... moc pěkný blog, jsem zde poprvé a zaujal hned na první pohled :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. ďakujem, veľmi si ma potešila! :) Dúfam, že sa ti bude blog páčiť aj naďalej.

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš