Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Sladké zabudnutie (Jamie McGuireová)

Množstvo čitateľov pozná Jamie McGuireovú najmä vďaka sérii Krásna katastrofa, ktorá si získala srdcia fanúšikov new adult literatúry po celkom svete. Autorka sa Maddoxovcov nevzdala ani vo svojom ďalšom diele a tentokrát sa bude príbeh sústreďovať na Trentona a Cami. 

Keď som sa prvýkrát začítal do románu Jamie McGuireovej, bol som ohromený jej rozprávačským štýlom, vďaka ktorému som sa od danej knihy nemohol odtrhnúť. Nezáležalo na tom, či to bol new adult príbeh s prvkami romantiky (Krásna katastrofa, Chodiaca katastrofa, Nádherná svadba), mystery príbeh (Prozreteľnosť) alebo kniha plná zombíkov (Ranč na Červenom vrchu). Autorke som jednoducho zožral každé jedno slovo, a práve preto sa zaradili jej knihy medzi moje najobľúbenejšie. Veľmi ma potešil fakt, že sa pripravuje slovenské vydanie diela Sladké zabudnutie a nad prečítaním spomínanej knihy som preto dlho neváhal

"Bola som prekliato múdra. Dosť inteligentná na to, aby som si celé roky držala od Trentona odstup. Od detstva som ho videla flirtovať, zvádzať a uhýbať sa. Neexistoval nijaký trik, ktorým by ma dokázal prekvapiť."

Ako som už načrtol, Sladké zabudnutie sleduje osud ďalšieho z bratov Maddoxov, Trentona, ktorý sa stal kráľom Východnej univerzity. Jeho život sa však po tragickej nehode obrátil naruby. Pracuje v tetovacom štúdiu a keď sa v bare prihovorí pohľadnej Cami, vytvorí sa medzi nimi silné puto, ktoré prerastie v lásku. Tá ale môže byť nebezpečná pre oboch z nich. Ako sa s ňou dokážu popasovať? Hneď na úvod musím spomenúť, že sa Sladké zabudnutie v mnohom podobá na Krásnu katastrofu - najmä v situáciách, kedy sa správanie Trentona a Cami a ich charakterové vlastnosti nápadne podobali na Travisa a Abby, ktorých sme mali možnosť sledovať v predošlých dvoch knihách a taktiež aj v novele Nádherná svadba. Osobne som si ale väčšmi obľúbil Travisa s Abby a dokázal som sa do nich lepšie vžiť.

Už na samom začiatku vhupneme priamo do deja a autorka sa nezaťažuje so zbytočnými opismi postáv ani okolností. Postupne však bližšie spoznávame obe hlavné postavy a hoci by sa mohlo zdať, že autorka Abby a Travisa do príbehu nezakomponuje, nie je tomu tak. McGuireová odkazuje aj na zápletku Krásnej katastrofy, ak ste však čítali Nádhernú svadbu, krátku novelu, ktorá vyšla v slovenčine pred pár mesiacmi, nič vás neprekvapí. Ak by som mal Sladké zabudnutie porovnať s predošlými knihami, čakal som o kúsok viac. Jedným z dôvodov však môže byť, že spomínané romány vyšli pred dvoma rokmi, teda v období, kedy new adult literatúra nebola na Slovensku do takej miery rozšírená ako dnes. Autori takýchto kníh musia podať doslova heroický výkon, aby zaujali čitateľov, a práve preto sa možno bude mnohým zdať, že Sladké zabudnutie neprináša nič nové, čo by ste nenašli v iných románoch.

"Celé detstvo som prahla po prvom dni slobody. Takmer každý deň počas osemnástich rokov môjho života sa moje priania týkali zajtrajška. Po prvý raz v živote som si želala môcť vrátiť čas."

Čítanie Sladkého zabudnutia som si síce užíval, ale musím sa priznať, že sa mi o kúsok viac páčila Krásna katastrofa. Určite však treba povedať, že aj napriek tomu išlo o pútavé čítanie, ktoré vám spríjemní niekoľko popoludní. Autorka ale predošlými knihami nastavila latku príliš vysoko a prekonať ju nie je jednoduché. Po Sladkom zabudnutí by mal siahnuť každý, kto má chuť na chvíľu sa vrátiť do prostredia Maddoxovcov, ale takisto aj ten, kto hľadá oddychové čítanie, ktoré síce neohúri, ale ani nesklame. :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhupectvu PreŠkoly.sk
Knihu si môžete kúpiť trebárs na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goo...

RECENZIA: Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Cole)

Mnohí ľudia tvrdia, že romantické knihy sú určené len dievčatám v puberte a ženám, ktoré v nich hľadajú útechu po namáhavom dni strávenom v práci. Tvrdia, že takéto knihy prinášajú iba plytký príbeh , ktorý neprichádza s ničím novým. Keď som na internete prvýkrát zahliadol Tisíc chlapčenských bozkov , považoval som túto knihu za obyčajný román pre mladých dospelých, ktorý bude dozaista kópiou desiatok podobných kníh, ktoré za posledné roky vyšli. V tej chvíli som netušil, ako veľmi sa mýlim. Tisíc chlapčenských bozkov totiž v žiadnom prípade nie je kniha iba pre dievčatá v puberte a už vôbec neprináša plytký príbeh, ktorý sa vyskytuje v každom druhom románe v kníhkupectve. Hoci autorka hovorí o láske dvoch mladých ľudí , vo svojom diele sa zamýšľa nad krátkosťou ľudského života a nad tým, aké dôležité je užívať si každý jeden moment . Nikdy neviete, čo vám jedného dňa skríži cestu . Ktoré rozhodnutie váš život od základov zmení. Niektoré veci jednoducho ovplyvniť nemôžeme a práve n...