Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Sladké zabudnutie (Jamie McGuireová)

Množstvo čitateľov pozná Jamie McGuireovú najmä vďaka sérii Krásna katastrofa, ktorá si získala srdcia fanúšikov new adult literatúry po celkom svete. Autorka sa Maddoxovcov nevzdala ani vo svojom ďalšom diele a tentokrát sa bude príbeh sústreďovať na Trentona a Cami. 

Keď som sa prvýkrát začítal do románu Jamie McGuireovej, bol som ohromený jej rozprávačským štýlom, vďaka ktorému som sa od danej knihy nemohol odtrhnúť. Nezáležalo na tom, či to bol new adult príbeh s prvkami romantiky (Krásna katastrofa, Chodiaca katastrofa, Nádherná svadba), mystery príbeh (Prozreteľnosť) alebo kniha plná zombíkov (Ranč na Červenom vrchu). Autorke som jednoducho zožral každé jedno slovo, a práve preto sa zaradili jej knihy medzi moje najobľúbenejšie. Veľmi ma potešil fakt, že sa pripravuje slovenské vydanie diela Sladké zabudnutie a nad prečítaním spomínanej knihy som preto dlho neváhal

"Bola som prekliato múdra. Dosť inteligentná na to, aby som si celé roky držala od Trentona odstup. Od detstva som ho videla flirtovať, zvádzať a uhýbať sa. Neexistoval nijaký trik, ktorým by ma dokázal prekvapiť."

Ako som už načrtol, Sladké zabudnutie sleduje osud ďalšieho z bratov Maddoxov, Trentona, ktorý sa stal kráľom Východnej univerzity. Jeho život sa však po tragickej nehode obrátil naruby. Pracuje v tetovacom štúdiu a keď sa v bare prihovorí pohľadnej Cami, vytvorí sa medzi nimi silné puto, ktoré prerastie v lásku. Tá ale môže byť nebezpečná pre oboch z nich. Ako sa s ňou dokážu popasovať? Hneď na úvod musím spomenúť, že sa Sladké zabudnutie v mnohom podobá na Krásnu katastrofu - najmä v situáciách, kedy sa správanie Trentona a Cami a ich charakterové vlastnosti nápadne podobali na Travisa a Abby, ktorých sme mali možnosť sledovať v predošlých dvoch knihách a taktiež aj v novele Nádherná svadba. Osobne som si ale väčšmi obľúbil Travisa s Abby a dokázal som sa do nich lepšie vžiť.

Už na samom začiatku vhupneme priamo do deja a autorka sa nezaťažuje so zbytočnými opismi postáv ani okolností. Postupne však bližšie spoznávame obe hlavné postavy a hoci by sa mohlo zdať, že autorka Abby a Travisa do príbehu nezakomponuje, nie je tomu tak. McGuireová odkazuje aj na zápletku Krásnej katastrofy, ak ste však čítali Nádhernú svadbu, krátku novelu, ktorá vyšla v slovenčine pred pár mesiacmi, nič vás neprekvapí. Ak by som mal Sladké zabudnutie porovnať s predošlými knihami, čakal som o kúsok viac. Jedným z dôvodov však môže byť, že spomínané romány vyšli pred dvoma rokmi, teda v období, kedy new adult literatúra nebola na Slovensku do takej miery rozšírená ako dnes. Autori takýchto kníh musia podať doslova heroický výkon, aby zaujali čitateľov, a práve preto sa možno bude mnohým zdať, že Sladké zabudnutie neprináša nič nové, čo by ste nenašli v iných románoch.

"Celé detstvo som prahla po prvom dni slobody. Takmer každý deň počas osemnástich rokov môjho života sa moje priania týkali zajtrajška. Po prvý raz v živote som si želala môcť vrátiť čas."

Čítanie Sladkého zabudnutia som si síce užíval, ale musím sa priznať, že sa mi o kúsok viac páčila Krásna katastrofa. Určite však treba povedať, že aj napriek tomu išlo o pútavé čítanie, ktoré vám spríjemní niekoľko popoludní. Autorka ale predošlými knihami nastavila latku príliš vysoko a prekonať ju nie je jednoduché. Po Sladkom zabudnutí by mal siahnuť každý, kto má chuť na chvíľu sa vrátiť do prostredia Maddoxovcov, ale takisto aj ten, kto hľadá oddychové čítanie, ktoré síce neohúri, ale ani nesklame. :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhupectvu PreŠkoly.sk
Knihu si môžete kúpiť trebárs na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Naučte sa rozoznať klamára | recenzia knihy Ako prekuknúť druhých ľudí (Joe Navarro)

Predstavte si, že sedíte uprostred kaviarne. Muž dva stoly pred vami je na pracovnom stretnutí a často sa pozerá do zeme . Takisto nervózne klopká nohou o stoličku. Žena pri stole oproti má ruky vbok, zachováva si odmeraný postoj, avšak z jej tváre stekajú kvapky potu. To je len stotina neverbálnych prejavov , s ktorými sa každodenne stretávame. Nie každý ale rozumie ich pravému významu . Keď som sa dozvedel, že vo vydavateľstve Grada nedávno vyšla v slovenčine príručka, ako "prekuknúť druhých ľudí", neváhal som nad jej prečítaním. Autorom knihy je uznávaný Joe Navarro , ktorý niekoľko rokov pracoval pre FBI. Ako tvrdí vo svojej príručke, väčšina ľudí sa celý život díva, ale v skutočnosti nevidí . Mnohé neverbálne prejavy totiž nie sú úplne jasné a laik by si ich mohol vyjadriť len veľmi nepresne alebo skreslene .  Práve jeho kniha má bežným smrteľníkom pomôcť rozoznať jednotlivé neverbálne prejavy. Nesnaží sa označiť niekoho za klamára. Ako Navarro tvrdí, schopnosť roz