Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Všichni jsme hleděli vzhůru (T. Wallach)

Určite si každý z vás pamätá na aféru o konci sveta z roku 2012, ktorá prinútila väčšinu ľudí zamyslieť sa nad tým, či naozaj neprichádza náš koniec. Dohady o zániku ľudstva a našej planéty tu jednoducho vždy boli a vždy aj budú. Tematika konca inšpirovala mnohých autorov, medzi ktorých patrí aj Tommy Wallach s knihou s názvou Všichni jsme hledeli vzhůru, ktorá sleduje správanie úzkej skupiny mladých ľudí. Asteroid ich prinútil pozastaviť sa a zabudnúť na bežné problémy, ktoré každý deň riešili. Všetci mali na čele určitú nálepku, ktorá ich svojím spôsobom škatuľkovala - športovec, šprt či flákač. Dnes však vedia, že im ostáva iba pár dní - dva mesiace, počas ktorých môžu napraviť všetky chyby, ktorých sa dopustili. Či sa im to podarí, však budete musieť zistiť sami. Na úvod by som rád poznamenal, že som sa na knihu tešil už od momentu, keď som ju prvýkrát zbadal v edičnom programe vydavateľstva CooBoo. S odstupom času ale musím povedať, že bola kniha vo viacerých ohľadoch trochu iná než som čakal.

"Mýlila sa. Netrpela kvôli veciam, ktoré sa diali. Trpela kvôli 
nádeji, že sa veci zmenia. Keď sa jej podarilo zbaviť 
všetkej nádeje, dokázala sa zbaviť aj smútku."

Na románe Všichni jsme hledeli vzhůru ma zaujala najmä obálka, ktorá sa vydavateľstvu naozaj podarila. Páči sa mi dokonca oveľa viac než originálna, ktorá vôbec neupútala moju pozornosť. Spočiatku ma prekvapil štýl, ktorým bola kniha napísaná. Musím sa priznať, že som očakával niečo trochu iné. Príbeh bol vyrozprávaný z pohľadov viacerých hlavných postáv, ktoré sa v knihe striedali. Možno to bolo spôsobené prekladom, ale dlhý čas som sa do deja nedokázal vžiť a práve slovná zásoba, ktorú autor využil, mi jednoducho nesadla. Je to škoda najmä kvôli tomu, že má tento román veľký potenciál a autor poukázal nielen na koniec sveta, ale aj mnohé problémy, s ktorými sa počas života stretávame. Takisto vykreslil premenu hlavných postáv a ľudí vo všeobecnosti. 

Páčilo sa mi, že autor stavil na krátke kapitoly, ktoré dej románu posúvali svižne vpred. Aj napriek tomu som ale dielo nedokázal čítať bez prestávok a nutkania ho odložiť. Osobne si myslím, že by knihe prospelo viacero úprav. Hoci autor pre svoju knihu zvolil vynikajúci námet, nevyťažil z neho maximum. Je pravdou, že sa témami a životným štýlom postáv približuje k mládeži, avšak v charakteroch hlavných protagonistov tejto knihy mi chýbala určitá hĺbka, ktorá by im pridala na uveriteľnosti. A síce bola každá z postáv špecifická a odlišovala sa od ostatných, ani jednu z nich som si neobľúbil natoľko, aby som sa s ňou dokázal stotožniť. 

"Každý potrebuje nejaký dôvod k tomu, aby ráno vstal z postele.
 Pre Andyho to mala byť Eliza. Čeliac katastrofe, ktorá sa na 
nich rútila, si ju práve zvolil za svoj zmysel života." 

Síce ma svojou knihou Tommy Wallach zaujal, z môjho pohľadu mala niekoľko nedostatkov. Práve preto považujem príbeh iba za oddychové čítanie, ktoré v sebe skrýva hromadu pekných myšlienok. Osobne by som ale privítal pútavejší štýl a väčšie množstvo akcie, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou podobných kníh. Nevylučujem ale fakt, že sa ku knihe ešte v budúcnosti vrátim a dám jej druhú šancu. Po románe by určite mali siahnuť tí, ktorým nebude vadiť čeština a ktorí majú chuť na zaujímavý príbeh o tom, ako sa ľudia dokážu veľmi zmeniť. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia.sk Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Naučte sa rozoznať klamára | recenzia knihy Ako prekuknúť druhých ľudí (Joe Navarro)

Predstavte si, že sedíte uprostred kaviarne. Muž dva stoly pred vami je na pracovnom stretnutí a často sa pozerá do zeme . Takisto nervózne klopká nohou o stoličku. Žena pri stole oproti má ruky vbok, zachováva si odmeraný postoj, avšak z jej tváre stekajú kvapky potu. To je len stotina neverbálnych prejavov , s ktorými sa každodenne stretávame. Nie každý ale rozumie ich pravému významu . Keď som sa dozvedel, že vo vydavateľstve Grada nedávno vyšla v slovenčine príručka, ako "prekuknúť druhých ľudí", neváhal som nad jej prečítaním. Autorom knihy je uznávaný Joe Navarro , ktorý niekoľko rokov pracoval pre FBI. Ako tvrdí vo svojej príručke, väčšina ľudí sa celý život díva, ale v skutočnosti nevidí . Mnohé neverbálne prejavy totiž nie sú úplne jasné a laik by si ich mohol vyjadriť len veľmi nepresne alebo skreslene .  Práve jeho kniha má bežným smrteľníkom pomôcť rozoznať jednotlivé neverbálne prejavy. Nesnaží sa označiť niekoho za klamára. Ako Navarro tvrdí, schopnosť roz