Prečo si myslíme, že máme pravdu, hoci sa mýlime? Prečo nás desí neškodný pavúk? Prečo sa bojíme vystúpiť na verejnosti, hoci nám nehrozí nijaké nebezpečenstvo? Prečo veríme hoaxom? V reálnom živote sme vydaní napospas aproximácii, ilúzii a omylom. Tieto mozgové mechanizmy nám pomáhajú vytvárať si ucelenú predstavu o svete. Často nám však zahmlievajú rozumové schopnosti a uväznia nás do pasce rýchlych úsudkov.
Názov a obálka knihy Ako sa mozog s nami zahráva vyvoláva už na prvý pohľad dojem psychologickej učebnice alebo príručky. A naozaj – titul je, ako uvádza anotácia, povinnou príručkou kritického myslenia. Mohli by ste očakávať komplikované definície psychických procesov a javov, avšak opak je pravdou. Publikácia prináša miesto zdĺhavých definícií skôr príklady a zaujímavosti z reálneho života, a vďaka pútavému štýlu je dostupná aj bežným čitateľom.
„Naše uvažovanie je často ovplyvnené kultúrou, tým,
čo sme prežili, v čo veríme, a to aj vtedy, keď ide
o otázky, ktoré majú na prvý pohľad univerzálne platné
odpovede a nediskutuje sa o nich.“
Zatiaľ čo v prvej polovici knihy opisuje autor jednoduchšie procesy, akými sú optické klamy a ilúzie, v druhej vysvetľuje reakciu organizmu na stresovú situáciu, nástroje flexibilného myslenia a v neposlednom rade aj falošné správy a hoaxy. Hoci titul Alberta Moukheibera, ktorý je klinickým psychológom a doktorom kognitívnych vied, pracuje s veľkým množstvom termínov a bohatým poznámkovým aparátom, jednotlivé javy a procesy sa snaží priblížiť aj širokej verejnosti. Odborné pojmy vysvetľuje v slovníku, ktorý čitatelia nájdu na konci publikácie. Treba však povedať, že i napriek početným príkladom a pútavému štýlu boli niektoré časti náročnejšie na pochopenie. Vyžadujú si opätovné čítanie, prípadne štúdium ďalšej literatúry. Pre pomerne krátky rozsah publikácie je to ale pochopiteľné.
„Mozog potrebuje interpretovať signály, ktoré
sú doň prenášané, aby získal ucelenú
a stabilnú predstavu o svete.“
Publikácia Ako sa mozog s nami zahráva je výbornou príručkou pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o svojom vnímaní, myslení a spracovaní jednotlivých podnetov v mozgu. Autor publikum nabáda, aby uvažovalo kriticky a aby príliš nedôverovalo svojim emóciám a predtuchám. Kniha vychádza v tej najlepšej možnej dobe – v čase rozmachu sociálnych sietí, virtuálnych infuencerov, konšpiračných webov a dezinformácií. V dobe, v ktorej je veľmi ťažké rozlíšiť pravdu od lží. Snáď vám to publikácia Alberta Moukheibera aspoň trochu uľahčí. Prajem pekné čítanie! :-)
Komentáre
Zverejnenie komentára