Preskočiť na hlavný obsah

Úprimnosť oslobodzuje, ale občas aj poriadne zabolí | recenzia knihy Možno je to v nás (Val Emmich)

Stredoškoláčka Tegan je tichá a nenápadná, nechce pútať pozornosť. Aj tak jej má viac než dosť. V škole ju všetci poznajú ako „tú s tou rukou“. Do študentského života za zapája len na sociálnych sieťach, no vždy z anonymných profilov. V jedno popoludnie sa Tegan poháda s mamou a utečie v snehovej fujavici z domu. Zašije sa v maličkom múzeu Thomasa Edisona, kde po škole vypomáha. V múzeu však nezostane dlho sama. Nečakane sa tam zjaví Mac Durant, príťažlivý, talentovaný športovec, miláčik celej školy.

Tegan ho vždy neznášala. Mac má zakrvavenú ruku a správa sa čudne. Inokedy sebavedomý chlapec je teraz rozrušený a žiada ju o pomoc. A ani jeden sa nechce vrátiť domov. Počas nezabudnuteľnej noci odhodia Tegan a Mac masky, za ktorými sa skrývajú pred spolužiakmi a okolím. Odhalia tajomstvá, ktoré dosiaľ nikomu nevyzradili. A hoci úprimnosť k sebe aj k druhým býva oslobodzujúca, občas poriadne zabolí. (zdroj: anotácia)


Val Emmich je americký autor, herec a hudobník, ktorý účinkoval v úspešných seriáloch Škaredá Betty, v dráme Vinyl či v sitkome 30 Rock. Vo svete kníh debutoval románom Nezabudni (The Reminders), no preslávil sa najmä titulom Drahý Evan Hansen (Dear Evan Hansen), ktorý sa stal bestesellerom podľa New York Times. Kniha Možno je to v nás (Maybe We're Electric) po prvýkrát vyšla v roku 2021 a od septembra tohto roka si ju môžu v preklade prečítať aj slovenskí čitatelia.

Keď som prvý raz narazil na anotáciu románu Možno je to v nás, mal som pocit, že táto kniha v sebe skrýva nesmierny potenciál. Stretnutie dvoch napohľad úplne odlišných ľudí však väčšinou predznamenáva jediné – pohromu. Ibaže v prípade stredoškoláčky Tegan a športovca Maca to vyzerá na niečo úplne iné. Hoci by ste to na nich nepovedali, obaja vo vnútri prežívajú vlastný boj. Máte pocit, že to skončí poriadnym klišé? Nie tak celkom. S odstupom času môžem potvrdiť, že mala kniha naozaj veľký potenciál. Čo je ale veľká škoda, tento potenciál podľa môjho názoru nebol dostatočne využitý.

„Stojíme na prahu. Vonku zúri smrtiaci mráz, a napriek tomu sa cítim neuveriteľne živá.“

Autor v knihe približuje pomerne krátky časový úsek. Z toho vyplýva, že nemal možnosť zachytiť vývoj postáv počas dlhšieho obdobia – a hoci mohol dodať obom charakterom hĺbku (keďže sa vzájomne spoznávajú a otvárajú tomu druhému), neurobil tak. Dostatočnú hĺbku nedostalo ani rozprávanie ako také a, bohužiaľ, ostáva preto iba obyčajným rozpovedaním príbehu. Bez toho, aby čitateľa prinútil sa nad zápletkou hlbšie zamyslieť a vyvolať v ňom určitý typ aktivity. Čo však vnímam pozitívne, sú témy, ktorých sa Možno je to v nás dotýka. V súčasnosti je totiž veľmi dôležité o nich hovoriť – a to nielen medzi mladými ľuďmi. Internetová šikana, problémy s nájdením si vlastného miesta vo svete a, bohužiaľ, aj skrývanie sa za niekoho iného. To všetko sú oblasti, ktoré si dozaista zaslúžia pozornosť.

„Jeden oheň vyhasol. Druhý stále zúri v mojom vnútri. Mám toho dosť: nedokážem ďalej znášať to pálenie, ktoré sa šíri mojím vnútrom. Čím skôr ho uhasím, tým skôr môžeme pokračovať...“

Román Možno je to v nás považujem za priemerné čítanie, ktoré neurazí, no zároveň ani veľmi neohúri. Je ideálne v prípade, ak si chcete pri knihe oddýchnuť a príliš nad ňou nepremýšľať. Mnohých ale tento príbeh zaujal, a preto si naň rozhodne treba spraviť vlastný názor. Ak mu dáte šancu, prajem vám príjemné (jesenné) čítanie! :-)

zdroj obrázka: www.bux.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď v rukách držíte bohatstvo | Harry Potter fotočlánok

Pred pár dňami som vás informoval o tom, ako vydavateľstvo Ikar plánuje tretie vydanie Harryho Pottera - tentokrát v brožovanej väzbe s novými obálkami . Knihy uzreli svetlo sveta pred necelým týždňom a ja som sa postaral o to, aby som sa stal majiteľom prvých dvoch častí čo najskôr. Práve preto už dnes zdobia moju knižnicu a vždy keď okolo nej prechádzam, nemôžem sa vynadívať na ich obálky . Darmo, táto edícia sa grafikom naozaj podarila a zaujímavo vyzerá aj slovenské vydanie . Síce by som v takúto neskorú hodinu nemal, pripravil som pre vás obálkovú slintačku. Tak teda, dobrú chuť ! :-)           Určite väčšinu z vás poteší, že knihy sú pomerne kvalitné paperbacky , ktoré sa pri čítaní nelámu (pevne dúfam, že bude ich kvalita rovnaká aj pri štvrtej a piatej časti). Už teraz sa teším, kedy si na tieto knihy nájdem časť a budem mať možnosť si ich opäť prečítať - a tým pádom prežiť celé dobrodružstvo ešte raz. Kto sa ku mne pridá? :-) Leto je dosť dlhé, takže

Keď si knihomoľ volí svoju budúcnosť

Veľmi dobre si spomínam na svoj prvý deň v škôlke . Na to, keď som uplakaný vychádzal z tej hrôzostrašnej budovy , v ktorej na mňa pani učiteľka kričala, aby som neplakal. A taktiež aj na to, ako som sa bál, no môj strach bol úplne zbytočný. Akoby to bolo pred mesiacom, keď som prvýkrát vstúpil do triedy a našiel si na lavici knižku, na ktorej názov si už nespomínam. Akoby všetky tie roky driny ubehli ako voda - a dnes stojím pred veľkým rozhodnutím . Čím budem v budúcnosti? Avšak taký je život - dennodenne sa musíme rozhodovať o svojom nasledujúcom kroku , o tom, či najprv vynesieme smeti, ktoré už doslova kričia "Vynes ma!" alebo ostaneme ešte chvíľu ležať pred obľúbeným seriálom . Celý život je o rozhodnutiach, no voľba vysokej školy a svojej budúcnosti niečím tak ľahkým určite nie je. A keďže nechcem, aby bol tento blog iba o recenziách a ukážkach z kníh, rozhodol som sa porozprávať vám niečo z môjho skutočného života . Možno si poviete - čo bláznim, veď som le