Preskočiť na hlavný obsah

Vianočný darček na poslednú chvíľu | recenzia knihy Nočný expres (K. Erlandsson, P. Bergting)

Vianoce sú za rohom a vy stále premýšľate nad darčekom, ktorý by potešil (nielen) detského čitateľa? V takom prípade mám pre vás skvelý tip na knižku, ktorá dozaista vyčaruje úsmev na tvári. Zoznámte sa s Nočným expresom, ktorý má za cieľ pripraviť vás v 24 kapitolách na Vianoce. To je lákavá ponuka, čo poviete?


Danja s rodičmi a staršou sestrou trávia celý december u babičky v starej staničnej budove, aby si užili jeden druhého a pripravili sa na Vianoce. Jedenásťročná Danja sa na toto obdobie vždy tešila, len tento rok je to trochu zvláštne. Babička je akási zábudlivá, občas rozpráva nesúvisle, spomína nejaký kľúč. Danja jej napriek tomu robí spoločnosť, a preto ju veľmi zasiahne, keď v jeden večer záhadne zmizne. V ten istý večer začuje Danja prichádzať vlak – na stanici, ktorá už nefunguje a na železničnej dráhe, na ktorej vlak už roky nepremával. V magickom Nočnom exprese začína neobyčajné dobrodružstvo: cestuje spolu s tými, čo stratili niekoho, koho kedysi milovali, a veria v ich objavenie. Podarí sa jej s novým kamarátom Konradom vyriešiť záhadu vlaku? Zistí, čo má spoločné kľúč s Nočným expresom? Stretne sa znova s babičkou? Tajomstvá Nočného expresu čakajú na svoje odhalenie! (zdroj: anotácia)

Čas, v ktorom sa presúvame, je akousi pauzou, počas ktorej smutní, osamelí či popletení môžu byť na chvíľu sami sebou.

Aj napriek tomu, že sa Nočný expres spočiatku pomalšie rozbieha (aký paradox, keďže ide o expres...), treba povedať, že druhá polovica knihy vám nedostatok akcie dokonale vynahradí. Rozprávanie švédskej autorky je veľmi pútavé, preto jednotlivé kapitoly ubiehajú pomerne rýchlo. Príbeh navyše dotvárajú krásne ilustrácie Petra Bergtinga, ktoré knihu pretvorili na umelecké dielo. To, že ilustrované knihy sú iba pre deti, už dávno neplatí.

Hoci Nočný expres môže na prvý pohľad evokovať knihu pre maličkých, nie je tomu tak. S odstupom času totiž zistíte, že v sebe skrýva veľké množstvo pekných myšlienok, ktoré možno aplikovať aj do všedných dní. Erlandsson poukazuje na často magické putá, ktoré si vytvárame v rámci rodiny, no i mimo nej. Vyzdvihuje odvahu a vytrvalosť, najmä na ceste za vlastným cieľom a v boji o dobro. V neposlednom rade sú to postavy, ktoré  síce z času na čas konajú predvídateľne  boli vytvorené s láskou a každá z nich v hrá v príbehu dôležitú úlohu. Presne ako vlakové stanice: aj keď nám niektoré pripadajú zbytočné, v skutočnosti majú pre mnohých veľký význam, pretože by bez nich vyzeral ich život úplne inak.

„Vlaky a staničné budovy pripomínajú ľudí a časy, ktoré už nie sú. Mali by sa nejakým spôsobom zachovať.“

Útla knižka s krásnou vianočnou obálkou z pera švédskej autorky Karin Erlandssonovej v sebe skrýva veľký potenciál, ktorý ocenia aj starší čitatelia. Ak hľadáte neskorý vianočný darček, rozhodne vám Nočný expres odporúčam. 


zdroj obrázka: www.bux.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ak ju chce, musí ju najskôr nájsť | recenzia knihy Pobozkali sme Sharu Wheelerovú (Casey McQuiston)

Casey McQuiston má na konte viaceré knihy pre mladých. Asi najväčší úspech v súčasnosti zažíva jej titul Red, White & Royal Blue, ktorý sa na streamovacej službe Amazon Prime pred mesiacom dočkal filmového spracovania. Román Pobozkali sme Sharu Wheelerovú je zatiaľ prvým v poradí, ktorí si v preklade môžu prečítať aj slovenskí čitatelia. Chloe Greenová sa posledné štyri roky vyhýbala klebetným spolužiakom a puritánskemu vedeniu na Kresťanskej akadémii Willowgrove. Má len jediný cieľ – zvíťaziť v zápase o titul premiantky . Nebude to mať jednoduché, pretože jej rivalkou je dokonalá Shara Wheelerová, kráľovná plesu a zároveň riaditeľova dcéra. Mesiac pred maturitou však Shara pobozká Chloe a zmizne . Pri pátraní po odpovediach Chloe zistí, že nie je jediná , koho Shara pobozkala. Je tu aj Smith, futbalový rozohrávač a Sharin miláčik, a tiež Rory, „bad guy“ od susedov, ktorý je do Shary tajne zamilovaný. Trojica nemá nič spoločné až na bozk od nezvestného dievčaťa a záhadných lístočk

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

ADD YOURS: Knižná edícia - august

S knižnou edíciou ADD YOURS , ktorú organizuje Judit z blogu My Alternative World of Books , ste sa na mojom blogu mohli stretnúť už v apríli a máji. Som rád, že Judit opäť pridala nové otázky, keďže vás podobné články zaujali. Tak sa teda pusťme do toho!  Autor s úžasným zmyslom pre humor Povedal by som, že John Green . Živo si spomínam na prvú polovicu Kam zmizla Aljaška . Green dokázal neuveriteľné - a síce vtesnať do jednej knihy nespočetné množstvo humoru a zároveň smútku , ktorý vytvoril vynikajúci kontrast . Poväčšine nečítam humorné knihy, ale myslím, že Johny bude pre túto kategóriu dobrou voľbou!  Autor, ktorý si to u mňa poriadne pokašľal Lauren Oliverová . Autorka Delíria a všetkých tých ospevovaných kníh. Od autorky som prečítal päť diel  a zatiaľ čo Delírium bolo vynikajúce, Pandemónium a Rekviem už o niečo slabšie. Nehovoriac o Kým dopadnem , veľkú bichľu, na ktorú som si šetril ani neviem ako dlho (bolo to dávno, no utkvelo mi to v pamäti) a dosť