Preskočiť na hlavný obsah

Niektoré sny v nás ostanú navždy | recenzia knihy Snívať znova (Mona Kasten)

Nemeckú autorku Monu Kastenovú slovenským čitateľom dozaista netreba predstavovať. Jej séria Znova si za posledné dva roky, odkedy vyšla prvá časť, podmanila tisíce priaznivcov. Nedávno sa slovenskí fanúšikovia dočkali finále tejto pentalógie, ktoré uzatvára osudy postáv.

Nádejnej mladej herečke Jude Livingstonovej sa v Los Angeles zrútia všetky sny, a tak utečie k svojmu bratovi do pokojného mestečka Woodshill, aby sa znovu postavila na vlastné nohy. Je bez práce, bez peňazí a sama. Rodičia o jej zlyhaní netušia. Žijú v presvedčení, že ich dcéra si plní sny v Hollywoode. U brata ju však čaká nepríjemné prekvapenie. V dome býva aj jeho kamarát Blake, chlapec, ktorému Jude kedysi zlomila srdce. Blake jej dá hneď na začiatku jasne najavo, že s ňou už nechce mať nič spoločné a má sa držať od neho aj jeho priateľov čo najďalej. Jude sa snaží želanie rešpektovať, veď potrebuje strechu nad hlavou, ale každým dňom je to čoraz ťažšie. Vzájomná príťažlivosť sa totiž nedá len tak oklamať. (zdroj: anotácia)

„Odjakživa som mala iba jediný sen. Nič viac. Nijaký plán B. A vrátiť sa do toho sveta neprichádzalo do úvahy. Desilo ma to. Zakaždým, keď som to zvažovala čo i len na zlomok sekundy, spomenula som si na konkrétny deň, keď som si uvedomila, že človek môže prísť o všetko aj vďaka jedinej osobe.“

Ako som spomínal v recenziách na predošlé časti série, myšlienku predstaviť v každej knihe inú dvojicu postáv považujem za pomerne originálny prístup k vypovedaniu príbehu. No tak, ako sa môže zdať tento princíp jednoduchý, si vyžaduje aj komplikované plánovanie jednotlivých dejových línií. V neposlednom rade je tiež dôležité, aby bol príbeh stále zaujímavý pre čitateľa – ktorý by nemal mať pocit, že číta dookola o tom istom. S odstupom času, po prečítaní celej série, môžem povedať, že sa to Mone Kastenovej podarilo na výbornú.

V každej knihe si totiž dokázala udržať latku, ktorú nastavila na začiatku. Jej štýl je pútavý a keďže knihy zobrazujú reálne problémy mladistvých, dovolím si tvrdiť, že sú pre cieľovú skupinu aj prínosné. To isté možno povedať aj o titule Snívať znova, ktorý čitateľom predstavuje Jude a Blaka, napohľad úplne odlišné postavy. Podobne ako v prípade zvyšných dvojíc, aj oni si prešli neľahkou minulosťou. Práve následky minulosti na prítomnosť postáv tvoria akýsi stmeľujúci prvok celej série.

„Vedela som, že sa im raz musím priznať s hroznou pravdou. A potom bude po všetkom. Svet, ktorý som ako-tak pozbíjala dokopy, sa rozpadne na márne kúsky a neostane kameň na kameni.“

Ako to už býva v dielach Mony Kastenovej zvykom, Jude a Blakovi nechýba hĺbka, a aj napriek desiatkam zvyšných postáv, s ktorými sa čitatelia stretli v predošlých častiach, ich dokázala autorka dostatočne odlíšiť od ostatných. Považujem to za veľmi dôležitý aspekt príbehu, ktorý zároveň predurčuje kvalitu celej série. Ako sa autorka priznala v záverečnej poznámke knihy, na túto dvojicu postáv sa veľmi tešila a počas písania románu si získala jej srdce. Je preto pochopiteľné, že si tento pár nechala až na záver série, uzatvárajúci päťdielnu púť postáv.

Titul Snívať znova je výborným ukončením pútavej série pre (nielen) mladých čitateľov. Okrem toho, že poskytuje pohľad na príbehy ďalšej dvojice postáv, čitateľov nabáda k tomu, aby sa nevzdávali svojich snov, aby bojovali, hoci majú pocit, že je všetko stratené, a zároveň aby nezabúdali na svojich blízkych, ktorí ich vedia podporiť a dodať im chýbajúcu odvahu. Verím, že sa nejeden z vás bude so sériou Znova lúčiť ťažko, no ako sa hovorí (a v tomto prípade to platí dvojnásobne), v najlepšom treba prestať. Prajem príjemné čítanie! :-)


zdroj obrázka: www.bux.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te

Vydajte sa na výlet do minulosti | recenzia knihy Vražda v Mena House (Erica Ruth Neubauer)

Americká autorka Erica Ruth Neubauer strávila jedenásť rokov v armáde a dva roky pracovala ako policajtka. Niet sa čomu čudovať, že našla záľubu v písaní detektívnych príbehov. Vražda v Mena House  (2020) je jej debutový román a zároveň aj prvá časť série Prípady Jane  Wunderlyovej , ktorá sa v angličtine tento rok dočká už piateho pokračovania.  Vitajte v luxusnom hoteli Mena House – žiarivom klenote v rozpálenom centre Káhiry! Schádzajú sa tu bohatí cestovatelia z celého sveta, aby vďaka noblesným večierkom zabudli na dozvuky prvej svetovej vojny. V tieni paliem a múrov hotela však na prominentných hostí číha nebezpečenstvo... Píše sa rok 1926 a mladá vdova Jane Wunderlyová sa vyberie s tetou Millie na dovolenku do Egypta. Nevyhne sa spoločnosti príťažlivého pána Redversa , na ktorom jej však čosi nesedí. A nielen na ňom. Zdá sa, že viacerí hostia v hoteli čosi skrývajú. Patrí k nim aj Anna Staintonová , ktorá na seba nechtiac strhne všetku pozornosť v okamihu, keď sa ocitne nad mŕ