Preskočiť na hlavný obsah

Pavučina, z ktorej niet cesty späť | recenzia knihy Jedna nevinná lož (Leah Konenová)

Kedy ste naposledy klamali? Možno to bola nevinná lož, pretože ste nechceli svojich blízkych zaťažovať nepríjemnými informáciami. Alebo ste zaklamali, snažiac sa na niekoho urobiť dojem. Niekedy sa nevinná lož zdá ako najjednoduchšie riešenie. No čo ak táto nevinná lož prerastie do niečoho oveľa väčšieho? Čo ak sa zapletiete do pavučiny klamstiev, z ktorej už niet cesty späť?


Lucy práve utiekla z najhoršieho vzťahu vo svojom živote. Zmizla čo najďalej a všetko, čo jej zostalo, je jeden kufor a modrina pod okom. Keď sa po chvíli zoznámi s novými susedmi Verou a Johnom, zistí, že práve oni sú tí, ktorých tak zúfalo potrebovala. Rýchlo sa stanú priateľmi – veď sú zábavní, milí, chápaví a tvoria milujúci pár. No má to jeden háčik. Vera a John sa nemočili do problémov a šíria sa o nich nepravdy, ktoré ohrozujú ich život. Práve preto požiadajú Lucy, aby kvôli nim zaklamala. Ide predsa o nevinnú lož, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy. A jedna nevinná lož ešte nikomu neublížila... Až kým niekto nezomrie. (zdroj: anotácia, upravené)

„Správanie je výsledkom okolností. Reagujeme na to, čo nám život prinesie.“

Za jedno z najväčších pozitív tejto knihy považujem schopnosť autorky vyvolať v čitateľovi pocit. Aj keď sa to môže zdať ako samozrejmosť, rozhodne to neplatí pre všetky romány, ktoré v súčasnosti nájdete v kníhkupectve. Niektoré (a nie je ich málo) vám jednoducho rozpovedajú príbeh bez toho, aby vo vás niečo zanechali. 

V prípade trileru Jedna nevinná lož sa mi už od samého začiatku niečo nezdalo. Mal som tušenie, že niečo nie je v poriadku. Skrývali postavy svoje tajomstvá, ktoré sme sa mali dozvedieť až neskôr? Som presvedčený, že práve vyvolanie takýchto pocitov bolo cieľom Leah Konenovej. S odstupom času môžem povedať, že sa jej vynikajúco podarilo rozplánovať dejovú líniu, vďaka čomu premyslene dávkovala akciu od prvej strany až po poslednú.

„Keď išlo do tuhého, všetci sme podľahli klamstvu. Pravda bola niekde hlboko v našich srdciach. Každý sme však pridali ďalšiu ochrannú vrstvu ako cibuľa. Aby sa človek dostal k pravde, musel tie vrstvy jednu po druhej odhaliť. Alebo zobrať nôž a zarezať hlboko, len potom z toho slzili oči.“

Hoci by mohol niekto tvrdiť, že je kniha miestami príliš prekombinovaná, treba uznať, že pravdepodobne ani jeden z čitateľov nečakal záver, ktorý si pre nás autorka prichystala. Vývoj zápletky núti čitateľa premýšľať nad tým, ako bude príbeh pokračovať, čím ho aktívne zapája do diania. 

Jedna nevinná lož je psychologický triler, ktorý nazerá do nášho vnútra. Človeka zobrazuje v bezhraničných situáciách, často na pokraji vlastných síl, kedy koná skratovo a bez rozmyslu. Možno niektoré svoje rozhodnutia rýchlo oľutuje – no možno nemal inú možnosť. Tak či onak, román prináša viacero posolstiev, ktoré môže každý z nás interpretovať rozličným spôsobom. Verím, že si v príbehu nájdete to svoje. Mne sa to podarilo.
zdroj obrázka: www.bux.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Keď v rukách držíte bohatstvo | Harry Potter fotočlánok

Pred pár dňami som vás informoval o tom, ako vydavateľstvo Ikar plánuje tretie vydanie Harryho Pottera - tentokrát v brožovanej väzbe s novými obálkami . Knihy uzreli svetlo sveta pred necelým týždňom a ja som sa postaral o to, aby som sa stal majiteľom prvých dvoch častí čo najskôr. Práve preto už dnes zdobia moju knižnicu a vždy keď okolo nej prechádzam, nemôžem sa vynadívať na ich obálky . Darmo, táto edícia sa grafikom naozaj podarila a zaujímavo vyzerá aj slovenské vydanie . Síce by som v takúto neskorú hodinu nemal, pripravil som pre vás obálkovú slintačku. Tak teda, dobrú chuť ! :-)           Určite väčšinu z vás poteší, že knihy sú pomerne kvalitné paperbacky , ktoré sa pri čítaní nelámu (pevne dúfam, že bude ich kvalita rovnaká aj pri štvrtej a piatej časti). Už teraz sa teším, kedy si na tieto knihy nájdem časť a budem mať možnosť si ich opäť prečítať - a tým pádom prežiť celé dobrodružstvo ešte raz. Kto sa ku mne pridá? :-) ...

Keď si knihomoľ volí svoju budúcnosť

Veľmi dobre si spomínam na svoj prvý deň v škôlke . Na to, keď som uplakaný vychádzal z tej hrôzostrašnej budovy , v ktorej na mňa pani učiteľka kričala, aby som neplakal. A taktiež aj na to, ako som sa bál, no môj strach bol úplne zbytočný. Akoby to bolo pred mesiacom, keď som prvýkrát vstúpil do triedy a našiel si na lavici knižku, na ktorej názov si už nespomínam. Akoby všetky tie roky driny ubehli ako voda - a dnes stojím pred veľkým rozhodnutím . Čím budem v budúcnosti? Avšak taký je život - dennodenne sa musíme rozhodovať o svojom nasledujúcom kroku , o tom, či najprv vynesieme smeti, ktoré už doslova kričia "Vynes ma!" alebo ostaneme ešte chvíľu ležať pred obľúbeným seriálom . Celý život je o rozhodnutiach, no voľba vysokej školy a svojej budúcnosti niečím tak ľahkým určite nie je. A keďže nechcem, aby bol tento blog iba o recenziách a ukážkach z kníh, rozhodol som sa porozprávať vám niečo z môjho skutočného života . Možno si poviete - čo bláznim, veď som le...

RECENZIA: Chlapec v pásikavom pyžame (J. Boyne)

Len si zaspomínajte, akí ste boli v deviatich rokoch . Lepili ste si tetovačky na ruku, rozčuľovali sa nad legom, ktoré nie a nie postaviť alebo ste plakali nad rozbitým kolenom ? To je realita každého z nás . Teda... skoro každého. Bruno také šťastie nemal. Jeho otec dostal pracovné miesto ďaleko od svojej rodiny , a tak sa všetci sťahujú do zvláštneho miesta, ktoré sa Brunovi ani trochu nepáči. Nie je tam nikto, s kým by sa mohol hrať a podeliť sa o svoje zážitky. Ako poriadny dobrodruh zbožňuje objavovanie nových vecí a plot , ktorý sa tiahne kam mu len oko dovidí, ihneď upriami jeho pozornosť . Keď však objaví ďalšieho chlapca , jeho tajné prechádzky naberú úplne nový rozmer.  Už na začiatku by som rád povedal, že neznášam vojny a aj keď so mnou budú mnohí nesúhlasiť, zastávam názor, že ľudská hlúposť a chamtivosť nemá konca kraja . Anotácia tohto príbehu však nedokáže opísať všetky pocity , ktoré pri čítaní Chlapca v pásikavom pyžame zažijete. Nie, nie je to obyča...