Preskočiť na hlavný obsah

Vydajte sa na výlet do minulosti | recenzia knihy Vražda v Mena House (Erica Ruth Neubauer)

Americká autorka Erica Ruth Neubauer strávila jedenásť rokov v armáde a dva roky pracovala ako policajtka. Niet sa čomu čudovať, že našla záľubu v písaní detektívnych príbehov. Vražda v Mena House (2020) je jej debutový román a zároveň aj prvá časť série Prípady Jane Wunderlyovej, ktorá sa v angličtine tento rok dočká už piateho pokračovania. 

Vitajte v luxusnom hoteli Mena House – žiarivom klenote v rozpálenom centre Káhiry! Schádzajú sa tu bohatí cestovatelia z celého sveta, aby vďaka noblesným večierkom zabudli na dozvuky prvej svetovej vojny. V tieni paliem a múrov hotela však na prominentných hostí číha nebezpečenstvo... Píše sa rok 1926 a mladá vdova Jane Wunderlyová sa vyberie s tetou Millie na dovolenku do Egypta. Nevyhne sa spoločnosti príťažlivého pána Redversa, na ktorom jej však čosi nesedí. A nielen na ňom. Zdá sa, že viacerí hostia v hoteli čosi skrývajú. Patrí k nim aj Anna Staintonová, ktorá na seba nechtiac strhne všetku pozornosť v okamihu, keď sa ocitne nad mŕtvym telom svojej samozvanej rivalky. Odrazu je v stávke nielen Janina povesť, ale aj život. Polícia sa s vyšetrovaním neponáhľa, a tak sa Jane rozhodne na vlastnú päsť vypátrať, kto by mohol mať motív na spáchanie takej brutálnej vraždy. Čas sa však kráti, pretože počet obetí v hoteli stúpa ako púštna horúčava... (zdroj: anotácia, upravené)


Už podľa anotácie tohto príbehu možno usudzovať, že Vražda v Mena House nebude úplne obyčajnou detektívkou. Teda aspoň nie takou, akú ste pravdepodobne v poslednom čase čítali. Keďže sa jej dej odohráva pred takmer sto rokmi, treba sa pripraviť na malý výlet do minulosti. Do éry, v ktorej o slovách smartfón či internet ľudia ani len nesnívali – a doba (v neposlednom rade aj pátranie po zločincoch) vyzerala úplne inak. Musím však povedať, že aspoň pre mňa to bol príjemný „výlet“. Autorka tak okrem hlavnej dejovej línie, ktorou je nepochybne vyriešenie záhadnej vraždy, okrajovo poukazuje aj na kultúrne a historické dedičstvo prvej polovice minulého storočia. To nie je samozrejmosťou pre podobné príbehy, a tak má u mňa Neubauer veľký plusový bod.

Nedá mi však nespomenúť drobné výhrady, ktoré som mal v prvej polovici románu. Tá sa – na môj vkus – rozbiehala veľmi pomaly. Pomernú časť strán tvorili myšlienkové pochody hlavnej postavy, ktoré by mohli niektorým čitateľom prekážať. Ja som jej rozprávanie považoval za zaujímavé, no určite by som privítal rýchlejší vývoj udalostí. Druhá polovica príbehu mi to ale vynahradila, a tak som na pomalší úvod takmer zabudol.

„Aj z diaľky som videla, že mladá dáma v krátkych tmavomodrých šatách ozdobených korálikmi je stelesnením couture. Dokonca som sa pri pohľade na ňu neubránila istej žiarlivosti. Moja postava sa oveľa viac hodila do éry, ktorá si cenila oblé krivky.“

Vražda v Mena House je netradičná detektívka, v ktorej nenájdete moderné vyšetrovacie metódy – práve naopak, možno sa vám niektoré z tých, čo táto knižka ponúka, budú zdať skôr humorné. Musím ale povedať, že som si toto nenáročné, no zároveň príjemné čítanie užil. Vďaka E. Neubauerovej sa už teraz neviem dočkať letnej dovolenky pri mori. Verme, že bude bez vraždy. :-D

zdroj obrázka: www.bux.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rozdiel medzi spravodlivosťou a pomstou je len v tom, kto príbeh rozpráva | recenzia knihy Pavučina klamstiev (Julie Clark)

Julie Clark vo svete literatúry debutovala románom The Ones We Choose, ktorý vyšiel ešte v roku 2018. Pavučina klamstiev (The Lies I Tell) je v poradí jej tretia kniha a zároveň prvá, ktorá vychádza aj v slovenskom preklade. Jej anotácia mi už na prvý pohľad pripomínala príbeh Jedna nevinná lož, ktorý som tento rok čítal a ktorý si ma veľmi získal. Rozhodol som sa teda dať šancu aj Pavučine klamstiev a s odstupom času musím povedať, že to bolo skvelé rozhodnutie. Meg Williamsová . Maggie Littletonová. Melody Wildová. Rôzne mená, tá istá osoba – v závislosti od mesta a vytýčeného cieľa. Je to podvodníčka, ktorá vymaže svoje skutočné ja , aby sa stala tým, kým potrebuje. Raz študentkou vysokej školy, potom životnou koučkou alebo realitnou agentkou. A potom je tu Kat Robertsová . Už desať rokov čaká na návrat ženy, ktorá jej život prevrátila naruby. A keď sa jej dočká, je odhodlaná ukázať jej pravú tvár . No ako sa obe ženy postupne zbližujú, Katine dlhoročné predstavy o Meg sa začínajú...

Dajte si pozor, koho si púšťate do domu | recenzia knihy Opatrovateľka (Joy Fielding)

Joy Fielding nie je ani zďaleka nováčik v písaní. Svoje prvé dielo vytvorila už ako dvanásťročná, keď napísala scenár o dievčatku, ktoré zavraždilo svojich rodičov. V slovenčine jej vyšli viaceré romány, ako napríklad Na zlých miestach, Slepá ulička či Niekto sa díva. Kniha Opatrovateľka je ďalšia zo série krimi príbehov, v ktorých opäť dokazuje svoj výnimočný talent. Jodi je živiteľka rodiny a špičková realitná maklérka . Jej otcovi Vicovi ťahá na osemdesiatku, no stará sa o manželku Audrey. Ešte vždy je vitálny, ale ženin zhoršujúci sa stav ho unavuje. Jodi sa preto rozhodne nájsť pre rodičov opatrovateľku . Po dlhšom hľadaní najme šesťdesiatničku Elyse, energickú a príťažlivú vdovu. Hoci Vic sa nápadu spočiatku bráni, veľmi rýchlo sa mu zapáči jej povaha a podmanivé správanie . Lenže po čase začne Elyse Jodi odstrkovať. A Audrin stav sa rapídne zhoršuje. Kto je tá žena, ktorá zrazu nosí šperky jej matky ? O čo jej ide? A ako ďaleko zájde, aby to získala? (zdroj: anotácia, upravené) ...

Želanie s trpkou príchuťou | recenzia knihy Bolo raz jedno zlomené srdce (Stephanie Garber)

Stephanie Garber vstúpila do literárneho sveta známou fantasy trilógiou Caraval. Bolo raz jedno zlomené srdce je prvým dielom jej ďalšej trilógie, ktorá sa v angličtine čoskoro dočká svojho finále. V slovenskom preklade zatiaľ vyšla iba prvá časť, ktorá čitateľom predstavuje magický svet so zradným Princom sŕdc. Evangeline Foxová odjakživa verila v pravú lásku a šťastné konce... až kým nezistila, že sa láska jej života chystá oženiť s inou. V zúfalej nádeji, že svadbu zastaví a vylieči svoje ranené srdce, uzavrie dohodu s charizmatickým, no podlým Princom sŕdc. Ten od nej na revanš za svoju pomoc žiada tri bozky. No už po prvom bozku Evangeline pochopí, že vyjednávanie s nesmrteľnými je veľmi nebezpečná hra a Princ sŕdc chce v skutočnosti oveľa viac, než mu sľúbila. Princ sŕdc má s Evangeline veľké plány, ktoré ju buď privedú k jej vysnívanému šťastnému koncu, alebo do záhuby. (zdroj: anotácia)  „Zlomené srdce dokáže trhať dušu kúsok po kúsku. Zmení ťa na masochistu, ktorý túži byť...