Preskočiť na hlavný obsah

Želanie s trpkou príchuťou | recenzia knihy Bolo raz jedno zlomené srdce (Stephanie Garber)

Stephanie Garber vstúpila do literárneho sveta známou fantasy trilógiou Caraval. Bolo raz jedno zlomené srdce je prvým dielom jej ďalšej trilógie, ktorá sa v angličtine čoskoro dočká svojho finále. V slovenskom preklade zatiaľ vyšla iba prvá časť, ktorá čitateľom predstavuje magický svet so zradným Princom sŕdc.


Evangeline Foxová odjakživa verila v pravú lásku a šťastné konce... až kým nezistila, že sa láska jej života chystá oženiť s inou. V zúfalej nádeji, že svadbu zastaví a vylieči svoje ranené srdce, uzavrie dohodu s charizmatickým, no podlým Princom sŕdc. Ten od nej na revanš za svoju pomoc žiada tri bozky. No už po prvom bozku Evangeline pochopí, že vyjednávanie s nesmrteľnými je veľmi nebezpečná hra a Princ sŕdc chce v skutočnosti oveľa viac, než mu sľúbila. Princ sŕdc má s Evangeline veľké plány, ktoré ju buď privedú k jej vysnívanému šťastnému koncu, alebo do záhuby. (zdroj: anotácia) 

„Zlomené srdce dokáže trhať dušu kúsok po kúsku. Zmení ťa na masochistu, ktorý túži byť vypitvaný, až kým z neho nezostane nič, čo by sa dalo zničiť.“ 

Musím sa priznať, že aj napriek tomu, že čítam čoraz menej fantasy kníh, ma titul Bolo raz jedno zlomené srdce podľa anotácie úprimne zaujal. Bol totiž zahalený rúškom tajomstva, ktoré – ako som neskôr zistil – sa nesie celým románom. Stephanie Garber vytvorila jedinečný svet plný čarovných bytostí, nesmrteľných Osudov, magických predmetov a kliatob, ktorý ma už na samom začiatku vtiahol do svojho vnútra. Potešilo ma, že sa líšil od iných fantasy príbehov a že miestami vzbudzoval dojem historického románu (vďaka všetkým tým panovníkom a vznešeným večierkom). Autorka si teda vytvorila pevný základ pre viacdielnu sériu, na ktorom môže v budúcnosti stavať. 

Aj napriek tomu, že osud hlavnej postavy Evangeline nebol úplne najpriaznivejší, páčilo sa mi, že dokázala v každej situácii nájsť niečo pozitívne. Hoci mohlo jej konanie z času na čas pôsobiť naivne, dá sa ospravedlniť jej mladým vekom. Princ sŕdc, ako to už býva zvykom, bol jej presným protikladom a práve vďaka nemu mala dejová línia nepredvídateľný spád.

„Každý príbeh môže mať nekonečne veľa koncov.“

Často sa stáva, že sa dej v prvej polovici dlhšie „rozbieha“. Román Bolo raz jedno zlomené srdce však mal podľa môjho názoru opačný problém. Prvú polovicu napísala autorka bezchybne, ale problematickou bola druhá. V tej na môj vkus príbeh až príliš prekombinovala. Do deja vstúpili nové postavy, zápletka sa ešte väčšmi zamotala a ja som sa musel viackrát vrátiť späť, aby som pri knihe udržal pozornosť. Azda sa tomu v ďalších častiach autorka vyvaruje.

Prvá časť tejto fantasy série prichádza s jasnou otázkou – ako ďaleko dokážeme zájsť pre lásku? A čoho všetkého sme schopní, aby sme vyliečili svoje zlomené srdce? Záver románu otvára dvere ďalšiemu dielu a Evangelin príbeh bude v slovenskom preklade pokračovať na jeseň tohto roka. Druhá časť Balada o láske až za hrob do kníhkupectiev dorazí už v októbri. Tešíte sa? Ja ostanem tejto sérii určite verný.  
zdroj obrázka: www.bux.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ak ju chce, musí ju najskôr nájsť | recenzia knihy Pobozkali sme Sharu Wheelerovú (Casey McQuiston)

Casey McQuiston má na konte viaceré knihy pre mladých. Asi najväčší úspech v súčasnosti zažíva jej titul Red, White & Royal Blue, ktorý sa na streamovacej službe Amazon Prime pred mesiacom dočkal filmového spracovania. Román Pobozkali sme Sharu Wheelerovú je zatiaľ prvým v poradí, ktorí si v preklade môžu prečítať aj slovenskí čitatelia. Chloe Greenová sa posledné štyri roky vyhýbala klebetným spolužiakom a puritánskemu vedeniu na Kresťanskej akadémii Willowgrove. Má len jediný cieľ – zvíťaziť v zápase o titul premiantky . Nebude to mať jednoduché, pretože jej rivalkou je dokonalá Shara Wheelerová, kráľovná plesu a zároveň riaditeľova dcéra. Mesiac pred maturitou však Shara pobozká Chloe a zmizne . Pri pátraní po odpovediach Chloe zistí, že nie je jediná , koho Shara pobozkala. Je tu aj Smith, futbalový rozohrávač a Sharin miláčik, a tiež Rory, „bad guy“ od susedov, ktorý je do Shary tajne zamilovaný. Trojica nemá nič spoločné až na bozk od nezvestného dievčaťa a záhadných lístočk

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

ADD YOURS: Knižná edícia - august

S knižnou edíciou ADD YOURS , ktorú organizuje Judit z blogu My Alternative World of Books , ste sa na mojom blogu mohli stretnúť už v apríli a máji. Som rád, že Judit opäť pridala nové otázky, keďže vás podobné články zaujali. Tak sa teda pusťme do toho!  Autor s úžasným zmyslom pre humor Povedal by som, že John Green . Živo si spomínam na prvú polovicu Kam zmizla Aljaška . Green dokázal neuveriteľné - a síce vtesnať do jednej knihy nespočetné množstvo humoru a zároveň smútku , ktorý vytvoril vynikajúci kontrast . Poväčšine nečítam humorné knihy, ale myslím, že Johny bude pre túto kategóriu dobrou voľbou!  Autor, ktorý si to u mňa poriadne pokašľal Lauren Oliverová . Autorka Delíria a všetkých tých ospevovaných kníh. Od autorky som prečítal päť diel  a zatiaľ čo Delírium bolo vynikajúce, Pandemónium a Rekviem už o niečo slabšie. Nehovoriac o Kým dopadnem , veľkú bichľu, na ktorú som si šetril ani neviem ako dlho (bolo to dávno, no utkvelo mi to v pamäti) a dosť