Preskočiť na hlavný obsah

Má dokonalý život, ale nie je jej | recenzia knihy Láska môjho lepšieho života (C. J. Connolly)

Život sa môže uberať rôznymi smermi. Niekedy ide všetko podľa našich predstáv, inokedy zas máme pocit, že na nás šťastie už úplne zanevrelo. A hoci nás od detstva učili, že všetko zlé je na niečo dobré, občas by sa mnohí chceli mávnutím čarovného prútika zobudiť do úplne inej reality. Hlavnej hrdinke románu Láska môjho lepšieho života, Josie, sa to podarilo. A pritom si to ani neželala.
Josie je slobodná Angličanka, ktorá žije v malom byte v New Yorku a oslavuje tridsiate šieste narodeniny. Chýba jej rodina, no rozhlasový program, ktorý moderuje, sa dobre rozbieha. Je pravda, že by radšej nosila o číslo menšie oblečenie, ale v rádiu na vzhľade nezáleží. Cestou do reštaurácie v SoHo, kde sa má stretnúť s priateľmi, kľučkuje hustou premávkou. Vtom sa ozve škripot bŕzd. Josie má nehodu a jej svet sa ponorí do temnoty. No potom sa stane niečo zvláštne. Zobudí sa v nemocnici. Atraktívny muž, ktorý sedí pri jej lôžku, drží ju za ruku a vyznáva jej lásku, je jej manžel. Žijú v luxusnom strešnom byte na Manhattane. Josie pracuje ako maklérka. Váži o pätnásť kíl menej ako v to ráno, keď nasadla na bicykel. Nový život však predstavuje všetko, po čom odjakživa túžila. Niečo v ňom však chýba… Josie sa teda musí rozhodnúť. Vráti sa k starému životu v Brooklyne alebo zostane s láskou svojho takmer dokonalého nového života? (zdroj: anotácia, upravené)

„Strom predstavuje život. Každá odnož konára znamená novú vetvu, na ktorej sa zrodia ďalšie a ďalšie konáriky, až je napokon strom obsypaný tisícami halúzok. Všetky tie vetvičky predstavujú životné voľby či veci, ktoré sa nám dejú, a cesty, ktorými sa môžeme vydať.“

Ak by ste si prečítali o živote C. J. Connolly, zistili by ste, že sa s Josie vo viacerých veciach podobajú. Je Angličanka žijúca v Amerike, rovnako ako Josie moderovala rozhlasovú reláciu o nehnuteľnostiach a bola tiež členkou vokálnej skupiny. Aj to môže byť dôvod, prečo sa autorke podarilo tak reálne vykresliť hlavnú postavu tohto príbehu. Nepochybne sa pod to ale podpísal aj jej rozprávačský talent, ktorý hrdo predstavila čitateľom už v prvých kapitolách románu. 

Nápad rozdeliť knihu do dvoch línií a životov tej istej, no zároveň rozdielnej osoby, považujem za veľmi originálny. Aj vďaka nemu si ma táto kniha získala už počas čítania anotácie. Je ťažké povedať, ktorá verzia Josie ma zaujala viac, pretože každá mala svoje silné aj slabé stránky. Autorka ich opisovala realisticky a bez pozlátky, čo som veľmi ocenil. 

„Pre pokoj mysle je dôležité byť úprimný sám k sebe.“

Napriek tomu, že dve Josie vystupujú v knihe ako samostatné identity s rozličným životom a zázemím, určite sa v tejto skutočnosti dá nájsť aj skrytý význam. Nepriamo môže odkazovať na ľudské podvedomie (žijúce si vlastným životom) a všetky šance, ktoré sa nám v minulosti ponúkli, ale nevyužili sme ich. Autorka navyše opakovane poukazuje na to, že hoci sa náš život môže uberať odlišným smerom než by sme chceli, je v prvom rade na nás, akou cestou sa vydáme  a či sa rozhodneme zabojovať a obrátiť kurz vo svoj prospech. Túto myšlienku považujem za asi najsilnejšiu z celého príbehu. Treba však povedať, že ich bolo naozaj veľa, čím ma Láska môjho lepšieho života veľmi príjemne prekvapila.

„Existuje nekonečný počet ciest, akými sa náš život môže uberať. Potrebujeme len vykročiť vpred veľkými či malými krokmi a vyjsť v ústrety tomu najlepšiemu životu.“

Román C. J. Connolly môže podľa svojho názvu vzbudzovať dojem zamilovanej knihy s jednoduchou zápletkou a prvoplánovým záverom. Opak je však pravdou a tento príbeh v sebe skrýva oveľa viac – a pre svoje posolstvo a naozaj inšpiratívne myšlienky si zaručene zaslúži vašu pozornosť. Navyše, len minulý mesiac vyšiel v angličtine ďalší autorkin titul s názvom Láska, ktorú som mohla mať (The Love I Could Have Had), ktorá svojou anotáciou veľmi pripomína Lásku môjho lepšieho života. Verím, že sa jej slovenskí čitatelia dočkajú už čoskoro.

zdroj obrázka: www.bux.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ak ju chce, musí ju najskôr nájsť | recenzia knihy Pobozkali sme Sharu Wheelerovú (Casey McQuiston)

Casey McQuiston má na konte viaceré knihy pre mladých. Asi najväčší úspech v súčasnosti zažíva jej titul Red, White & Royal Blue, ktorý sa na streamovacej službe Amazon Prime pred mesiacom dočkal filmového spracovania. Román Pobozkali sme Sharu Wheelerovú je zatiaľ prvým v poradí, ktorí si v preklade môžu prečítať aj slovenskí čitatelia. Chloe Greenová sa posledné štyri roky vyhýbala klebetným spolužiakom a puritánskemu vedeniu na Kresťanskej akadémii Willowgrove. Má len jediný cieľ – zvíťaziť v zápase o titul premiantky . Nebude to mať jednoduché, pretože jej rivalkou je dokonalá Shara Wheelerová, kráľovná plesu a zároveň riaditeľova dcéra. Mesiac pred maturitou však Shara pobozká Chloe a zmizne . Pri pátraní po odpovediach Chloe zistí, že nie je jediná , koho Shara pobozkala. Je tu aj Smith, futbalový rozohrávač a Sharin miláčik, a tiež Rory, „bad guy“ od susedov, ktorý je do Shary tajne zamilovaný. Trojica nemá nič spoločné až na bozk od nezvestného dievčaťa a záhadných lístočk

Otec, ktorého nikdy nepoznala | recenzia knihy Keby som ťa našla (Ava Dellairová)

Cieľom azda každého spisovateľa je zaujať svojho čitateľa a prísť s niečím originálnym a pútavým. Fanúšikovia literatúry pre mladých môžu poznať Avu Dellaire najmä vďaka knihe Listy do neba , ktorá vyšla pred troma rokmi vo vydavateľstve Ikar . Dellaire v nej prišla s originálnym nápadom listov určených známym osobnostiam, ktorí už nežijú. Vo svojej druhej knihe autorka opäť prichádza s niečím nápaditým. Príbeh totiž vyrozprávala v dvoch líniách   –  z pohľadu sedemnásťročnej Angie a jej matky Marilyn, ktorá sa retrospektívne vracia do svojich sedemnástich, teda ešte pred narodením dcéry Angie.  Sedemnásťročná Angie žije len s mamou, otec zomrel ešte pred jej narodením . Mama o ňom takmer nehovorí, len sa zakaždým pri spomienke na lásku z mladosti rozplače . Jej dcéra dokonca nevie, ako otec vyzeral. Raz nájde v bielizníku hnedú obálku a pod ňou fotografiu. Je na nej usmiaty chlapec v objatí s veselým, bezstarostným dievčaťom . Dôjde jej, na koho sa pozerá. Nález Angie nedá

ADD YOURS: Knižná edícia - august

S knižnou edíciou ADD YOURS , ktorú organizuje Judit z blogu My Alternative World of Books , ste sa na mojom blogu mohli stretnúť už v apríli a máji. Som rád, že Judit opäť pridala nové otázky, keďže vás podobné články zaujali. Tak sa teda pusťme do toho!  Autor s úžasným zmyslom pre humor Povedal by som, že John Green . Živo si spomínam na prvú polovicu Kam zmizla Aljaška . Green dokázal neuveriteľné - a síce vtesnať do jednej knihy nespočetné množstvo humoru a zároveň smútku , ktorý vytvoril vynikajúci kontrast . Poväčšine nečítam humorné knihy, ale myslím, že Johny bude pre túto kategóriu dobrou voľbou!  Autor, ktorý si to u mňa poriadne pokašľal Lauren Oliverová . Autorka Delíria a všetkých tých ospevovaných kníh. Od autorky som prečítal päť diel  a zatiaľ čo Delírium bolo vynikajúce, Pandemónium a Rekviem už o niečo slabšie. Nehovoriac o Kým dopadnem , veľkú bichľu, na ktorú som si šetril ani neviem ako dlho (bolo to dávno, no utkvelo mi to v pamäti) a dosť