Preskočiť na hlavný obsah

Ak ju chce, musí ju najskôr nájsť | recenzia knihy Pobozkali sme Sharu Wheelerovú (Casey McQuiston)

Casey McQuiston má na konte viaceré knihy pre mladých. Asi najväčší úspech v súčasnosti zažíva jej titul Red, White & Royal Blue, ktorý sa na streamovacej službe Amazon Prime pred mesiacom dočkal filmového spracovania. Román Pobozkali sme Sharu Wheelerovú je zatiaľ prvým v poradí, ktorí si v preklade môžu prečítať aj slovenskí čitatelia.


Chloe Greenová sa posledné štyri roky vyhýbala klebetným spolužiakom a puritánskemu vedeniu na Kresťanskej akadémii Willowgrove. Má len jediný cieľ – zvíťaziť v zápase o titul premiantky. Nebude to mať jednoduché, pretože jej rivalkou je dokonalá Shara Wheelerová, kráľovná plesu a zároveň riaditeľova dcéra. Mesiac pred maturitou však Shara pobozká Chloe a zmizne. Pri pátraní po odpovediach Chloe zistí, že nie je jediná, koho Shara pobozkala. Je tu aj Smith, futbalový rozohrávač a Sharin miláčik, a tiež Rory, „bad guy“ od susedov, ktorý je do Shary tajne zamilovaný. Trojica nemá nič spoločné až na bozk od nezvestného dievčaťa a záhadných lístočkov, ktoré po sebe zanechalo. Aby ju našli, musia spoločne rozpliesť všetky stopy. Ak sa Chloe podarí dotiahnuť Sharu späť pred maturitou a poraziť ju vo férovom súboji, bude to stáť za to. (zdroj: anotácia)

Román Pobozkali sme Sharu Wheelerovú môže na prvý pohľad vzbudzovať dojem klasickej tínedžerskej drámy, ktorá poukazuje na problémy mladých a zaručene sa skončí happy-endom. Musím však povedať, že to nie je celkom tak. Za najsilnejší prvok tohto príbehu považujem postavy. Autorka ich vykreslila precízne a do hĺbky – a to nielen tie hlavné, ale aj vedľajšie. Napriek tomu, že kniha zobrazuje pomerne krátky časový úsek, McQuiston upozorňuje aj na ich vývoj v čase.

V prvých kapitolách príbehu som mal pocit, že je Chloe ešte veľmi nezrelá. Mal som výhrady voči jej správaniu, no neskôr som ho pochopil v kontexte iných súvislostí. Shara na mňa zas od začiatku pôsobila veľmi tajomne, čo bolo určite aj autorkiným zámerom. S odstupom času mi všetky dieliky skladačky do seba zapadli a začal som aj ju vnímať úplne inak. Oceňujem, že si autorka líniu postáv do bodky premyslela, za čo odo mňa získava body navyše. Veľmi pozitívne tiež hodnotím poukázanie na problémy, s ktorými sa stretávajú LGBTI+ ľudia v rozličných prostrediach. Ich akceptovanie a plnohodnotné postavenie v spoločnosti nie je ani zďaleka samozrejmosťou vo všetkých štátoch sveta. Verím, že podobné knihy tomu môžu aspoň z malej časti pomôcť.


„Žiarlivosť je zvláštna vec. Strávime ňou takú veľkú časť strednej školy, nenávidíme, že iný človek má niečo, čo my nemáme, želáme si, aby sme mohli okúsiť, aké je to byť ním. Zbaviť sa na chvíľu tohto pocitu a odovzdať ho niekomu inému je úľava.“

Keby som mal titul Pobozkali sme Sharu Wheelerovú opísať 4 slovami, určite by to boli tieto: zaujímavá jazda plná odhalení. A naozaj – román podľa môjho názoru nie je dych-berúcim čítaním, od ktorého by ste sa nevedeli odtrhnúť. Vnímam ho skôr ako nenáročnú „oddychovku“, pri ktorej som mohol na chvíľu vypnúť a zabudnúť na všednosti dňa. Ak hľadáte niečo podobné aj vy a knižka vás podľa anotácie zaujala, rozhodne odporúčam dať jej šancu.

zdroj obrázka: www.bux.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš

Rozdiel medzi spravodlivosťou a pomstou je len v tom, kto príbeh rozpráva | recenzia knihy Pavučina klamstiev (Julie Clark)

Julie Clark vo svete literatúry debutovala románom The Ones We Choose, ktorý vyšiel ešte v roku 2018. Pavučina klamstiev (The Lies I Tell) je v poradí jej tretia kniha a zároveň prvá, ktorá vychádza aj v slovenskom preklade. Jej anotácia mi už na prvý pohľad pripomínala príbeh Jedna nevinná lož, ktorý som tento rok čítal a ktorý si ma veľmi získal. Rozhodol som sa teda dať šancu aj Pavučine klamstiev a s odstupom času musím povedať, že to bolo skvelé rozhodnutie. Meg Williamsová . Maggie Littletonová. Melody Wildová. Rôzne mená, tá istá osoba – v závislosti od mesta a vytýčeného cieľa. Je to podvodníčka, ktorá vymaže svoje skutočné ja , aby sa stala tým, kým potrebuje. Raz študentkou vysokej školy, potom životnou koučkou alebo realitnou agentkou. A potom je tu Kat Robertsová . Už desať rokov čaká na návrat ženy, ktorá jej život prevrátila naruby. A keď sa jej dočká, je odhodlaná ukázať jej pravú tvár . No ako sa obe ženy postupne zbližujú, Katine dlhoročné predstavy o Meg sa začínajú