nedeľa 29. januára 2012

Veronica Roth - Divergencia

Chicago, ďaleká budúcnosť. Beatrice Priorová žije v spoločnosti rozdelenej na päť frakcií. Na rozhodovacej ceremónii si všetci šestnásťroční vyberajú frakciu, ktorej zasvätia zvyšok života. Beatrice má len dve možnosti: zostať so svojou rodinou, alebo ju navždy opustiť, aby mohla byť sama sebou. Rozhodnutím napokon prekvapí všetkých vrátane seba. Zmení si meno na Tris a usiluje sa obstáť v tvrdej konkurencii, aby si vybojovala miesto v novom živote. Hľadá skutočných priateľov a zamotáva sa do vzťahu s chvíľami neodolateľným, inokedy neznesiteľným chlapcom. Keď Tris objaví sprisahanie, ktoré môže zničiť jej navonok dokonalú spoločnosť, záhadná schopnosť jej buď pomôže zachrániť ľudí, ktorých miluje, alebo... 

Veronica Roth je len 23 ročná americká spisovateľka. V tomto veku sa jej však podarilo napísať dielo, ktoré ohúrilo čitateľov celého sveta. Jej debut je číslom jeden v rebríčku fantasy kníh na GoodReads za rok 2011. A majstrovské dielo sa dočkalo aj slovenského prekladu. Autorka dokonalo prepracovala charaktery a príbeh obohatila nielen o akciu, ale aj romantiku. Hlavnou hrdinkou knihy je šestnásťročná Beatrice (neskôr s novým menom Tris). Chicago je rozdelené do piatich frakcii, ktoré určujú jedincovi prednosti a schopnosti. Neohrozenosť. Otvorenosť. Informovanosť. Harmónia. Sebazaprenie. Do ktorej frakcie test Beatrice zaradí? Odporučí ju do Sebazaprenia, v ktorej je jej matka? Niečo sa však skomplikuje. 

Tris čaká dôležitý ceremoniál, na ktorom oznámi frakciu, ktorá bude navždy jej „domovom“. Odchádza od svojich najbližších nájsť nový svet. Svet, ktorý je nebezpečný ale zároveň lákavý. Prestúpila do Neohrozenosti. Znamená to veľa testov, ktoré potvrdia, že nie je zbabelec. Skákať zo 100 poschodovej budovy, vyskočiť z idúceho vlaku, postaviť sa všetkým svojím nedostatkom. Byť niekým, kto si zaslúži byť medzi tými najlepšími. Tris bojuje. A statočne. Predstavte si svet, ktorý je rozdelený. Svet, ktorý v každej jednej frakcii vychováva odlišných ľudí. Učiteľov. Lekárov. Právnikov, či statočných obrancov. 

Do pozornosti sa dostáva postava inštruktora, ktorý pripravuje Tris – Štyri. Postupom času si ku sebe nájdu tú správnu cestu a ich vzťah nie je len kamarátsky. Knižka tak nie je len akčná a na svoje si prídu aj milovníci iných žánrov (nielen dystopie). Postavy sú prepracované. Premyslené. Jednoducho Rothovské. 

Slovenská verzia knižky je veľmi dobre preložená (i napriek pár gramatickým chybám a preklepom), číta sa plynulo a esteticky tiež pôsobí veľmi pekne. Prekvapenie avizovalo vydavateľstvo ešte pred samotným vydaním. Na obálke je vygravírovaný strieborný názov a lesklý povrch obálky len dopĺňajú pôvodnú, ktorá je naozaj pútavá. Knižka ma príjemne prekvapila. Z každých strán počujem chvály, ktoré si knižka naozaj zaslúži. Moje hodnotenie teda bude oprávnené. Patrí medzi najlepšie dve knihy, ktoré som za svoj život prečítal. Zaslúži si šesť hviezdičiek z piatich. Stránky v knižke sa prevracajú jedna radosť a ani si neuvedomujete, že sa postupne dostávate na koniec... 

 Moje hodnotenie: 

Na koniec by som chcel poďakovať vydavateľstvu SLOVART za poskytnutie recenzného výtlačku knižky. Neváhajte a siahnite po nej. Svoje rozhodnutie určite neoľutujete. Knižku si môžete kúpiť TU.

8 komentárov:

 1. Jsem ráda, že se ti kniha tolik líbila :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. No bola skvelá... Naozaj si zaslúži výhru v GoodReads rebríčku. A som nesmierne rád, že sa dostala aj ku nám. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Češi si budou muset počkat do května :( :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. No tak to je trochu horšie... Ale stále zostáva možnosť kúpiť si slovenskú verziu :) Je veľmi dobre preložená a dokonca so strieborným nápisom... :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Strašně ale strašně se těším, až kniha vyjde v Česku, nemůžu se dočkat!!
  Jinak skvělá recenze, mám moc ráda tvůj blog :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. CooBoo ju vydá, tuším..
  Huh, ani si nevieš predstaviť, ako si ma teraz potešila... :) Dúfam, že sa ti bude páčiť aj naďalej. A ďakujem ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ach jo, já mám ten pocit, že jsem asi četla nějakou jinou Devergenci než všichni ostatní, kniha mě vůbec nechytla, vůbec jsem se neshlédla v tom příběhu a pokládám ho za krajně průhledný, prostě já jsem věděla, kdo je Čtyřka hned ve chvíli, kdy byl zmíněn v knize, věděla jsem jak to dopadne a prostě... Nezaujala mě, nenašla jsem tam hloubku a pointu toho příběhu - jako třeba Hunger Games jsou asi druhou nejlepší dystopií, co jsem četla, tam jsem to nepostrádala (vyjma druhého dílu, ten... nebyl extrémně dobrý tah), první příčku suverénně zaujímá Bílý kůň, ale nevím no... Zase na druhou stranu musím uznat, že je hrozně těžké najít recenzi, která by se mnou souhlasila - ale zdaleka nemožné. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Mňa táto kniha nejak neláka, no z každej strany počuť chváli, mala by som sa do nej pustiť :)

  OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.